Две трети места в леката атлетика за България на Европейските игри

Александра Начева.

Божидар Саръбоюков зае трето място в скока на дължина на Европейско отборно първенство по лека атлетика в дивизия 2, което се провежда в Хожув (Полша).

18-годишният българин записа резултат от 7.78 метра и донесе 14 точки за отборната надпревара. Саръбоюков отстъпи само на хърватина Марко Чеко (7.86) и литовеца Мариус Вадейскис (7.80 метра).

Александра Начева също зае трето място в тройния скок за жени с лично постижение за сезона - 13.67 метра, които преодоля от третия опит. Българката се нареди след украинката Марина Бех-Романчук с 14.58 метра и литовката Рюта Ласмане с 13.86 метра.

Станислав Станков спечели своята серия на 110 метра с препятствия с най-добро лично постижение за сезона - 13.94 секунди. В общото подреждане българинът остана на четвърто място.

Кристина Борукова също спечели серия "Б" на 400 метра с препятствия с 58.98 секунди и остана на шесто място в крайното класиране на дисциплината. Победата спечели европейската вицешампионка от Мюнхен 2022 Виктория Ткачук от Украйна с 55.87 секунди.

Най-добри лични постижения записаха Мартин Балабанов и Мария Капушева. Балабанов финишира в бягането на 1500 метра с 3:49.11 минути, което му отреди 13-о място в подреждането на дисциплината, а Капушева завърши седма на овчарски скок с 3.65 метра.

Класиране на българите във втория ден на Европейското отборно първенство по лека атлетика в дивизия 2:

Божидар Саръбоюков - трето място скок дължина - 7.78 метра
Александра Начева - трето място на троен скок - 13.67 метра
Станислав Станков - четвърто място на 110 метра с препятствия - 13.94 секунди
Кристина Борукова - шесто място на 400 метра с препятствия - 58.98 секунди
щафета 4 по 100 - жени - седмо място - 45.32 секунди
Мария Капушева - седмо място на овчарски скок - 3.65 метра (лично постижение)
цафета 4 по 100 - мъже - осмо място - 40.05 секунди
Валентин Андреев - девето място на чук - 67.42 метра
Лиляна Георгиева - 10-о място на 800 метра - 2:05.98 минути
Никол Андонова - 13-о място на 100 метра с препятствия - 13.93 секунди
Мартин Балабанов - 13-о място на 1500 метра - 3:49.11 минути (лично постижение)
Деян Гемижев - 15-о място на диск - 46.11 метра
Йордан Гюров - 15-и на 400 метра с препятствия - 56.88 секунди

В артистичното плуване Саша Митева и Далия Пенкова се класираха на финала при волните дуети, след като в пресявките заеха 12-то място, последното даващо право да продължат в следващия етап.

На 500 метра двойка каяк българският тим се класира за полуфиналите, където обаче завърши 6-ти в своята серия и ще продължи във Финал Б.

След втория ден на надпреварата България заема девето място отборното класиране с 207 точки.  Лидер е Унгария с 331 точки.

По публикацията работи: Владислав Стоянов

Ансамбъл (жени)

Ансамбълът на България спечели многобоя на Световната Чалъндж купа в Клуж-Напока.

Ансамбълът на България за жени спечели многобоя на Световната Чалъндж купа по художествена гимнастика в румънския град Клуж-Напока.  Това е последно състезание за тима преди Олимпийските игри в Париж 2024. Абсолютните европейски шампионки Магдалина Миневска, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Маргарита Василева изпълниха много силно..

публикувано на 13.07.24 в 19:38
Тадей Погачар

Тадей Погачар спечели 14-ия етап от Обиколката на Франция

Словенецът Тадей Погачар успя да отвори разлика от почти две минути в генералното класиране пред основния си конкурент Йонас Вингегор след 14-ия етап от Обиколката на Франция. Звездата на тима на Обединените арабски емирства триумфира в изключително тежкия 151,9-километров етап от По до Сен-Лари-Сулан Пла д'Аде с време от 4 часа, 1 минута и 51 секунди...

публикувано на 13.07.24 в 19:33
Валентин Антов

Валентин Антов остава под наем в Кремонезе

Италианският клуб Кремонезе обяви, че отново е взел под наем българския национален състезател Валентин Антов, чиито права се държат от отбора на Монца.  Така защитникът, роден през 2000 г., ще изживее второто си поредно приключение в "сиво-червено", след като пристигна в последните часове на летния трансферен пазар през 2023-а година. Антов през..

публикувано на 13.07.24 в 19:09
Барбора Крейчикова

Барбора Крейчикова спечели титлата на "Уимбълдън"

Чехкинята Барбора Крейчикова спечели титлата на турнира "Уимбълдън", след като на финала се наложи над Джазмин Паолини (Италия) с 6:2, 2:6, 6:4, като срещата продължи час и 58 минути.  Това е втора титла за Крейчикова от "Големия шлем" след победата й на "Ролан Гарос" през 2021-а година. Крейчикова, която е смятана за специалист в играта на двойки, в..

публикувано на 13.07.24 в 19:06
Мариян Михалев и Катерина Кулешова

Катерина Кулешова с първа титла от ДП по скокове на батут, спортистите на “Акро-Арт“ спечелиха отборната титла

Катерина Кулешова (Имидж-Русе) спечели първа титла в индивидуалната дисциплина  от държавно първенство по скокове на батут, което се проведе в Габрово. Украинката, която очаква да получи българско гражданство, беше най-стабилна и с оценка от 47.700 точки стъпи на първото място. Държавна вицешампионка с резултат от 44.760 точки стана Диана Сарафова..

публикувано на 13.07.24 в 13:18

Бившият вратар на Ботев (Враца), ЦСКА и националния отбор Илия Вълов е починал тази нощ

Легендарният вратар на Ботев (Враца), ЦСКА и националния отбор на България Илия Вълов е починал на 62-годишна възраст в болница във Враца тази нощ.  Вълов е бил приет в болницата във Враца за смяна на става, но е развил инфекция на белите дробове. Все още няма яснота кога ще бъде погребението на бившия футболист, тъй като се чака семейството му. Негов..

публикувано на 13.07.24 в 12:46