"В Европа съществува криза на грамотността. Над 70 хиляди възрастни в цяла Европа се затрудняват да четат и пишат. Това е огромно предизвикателство, пред което сме представени".
Това каза пред БНР Марк Ламбърт от The Scottish Book Trust - национална благотворителна организация, насърчаваща литературата, четенето и писането в Шотландия. Той беше участник в годишната среща на организациите, членуващи в Европейската мрежа за грамотност, се проведе за първи път в България, като домакин на събитието беше фондация "Детски книги". Двудневният форум в София премина под мотото "Грамотността в Европа: Четенето е ключът!".
Европейската мрежа за грамотност EU Read се състои от неправителствени организации от над 20 европейски страни, които работят под егидата на националните правителства. Членовете на мрежата представляват множество социални актьори от политици на ръководни длъжности, през асоциации, представители на бизнеса и синдикатите, църквата, образователни институции до известни личности.
Поради ерозията на читателската дейност, обхванала страните от цяла Европа, на тазгодишната среща бяха обменени добри практики за насърчаване на четенето, но и бяха поискани ясни политически ангажименти, по-активна финансова подкрепа и по-добри програми за развитие.
"Въпросът е как да убедим политиците във всяка една от страните, че съществуващите политики трябва да се променят, за да отговарят на тази криза на грамотността. Това налага да разберем как правителството работи, какви сили го движат и какво по-различно разбиране има то от това на една организация с идеална цел по конкретния проблем", каза още Ламбърт.
Според него e необходима дългосрочна политика по проблема, която да продължи да работи, дори правителството да се смени:
"Това, което трябва да направим, е да дадем икономически аргументи на управляващите, а не просто културни. Ако им кажете, че хората е добре да четат, политиците няма да знаят какво точно да направят по този въпрос. Но ако формулирате своята теза с твърдението, че голям брой хора се затрудняват да четат и пишат и това оказва общо влияние върху БВП на страната, така формулиран аргументът, има много по-прагматичен мотив за създаване на политика от гледна точка на управляващите, която ще се насочи към проблемът с четенето, който имаме".
Марк Ламбърт подчерта, че в страната трябва да се създаде атмосфера от хората, намиращи се на най-високо ниво в държавата, които да осъзнаят значимостта на четенето, а така идеите ще достигнат и до по-ниските слоеве на обществото:
"Едно от най-ефективните неща, което всяка страна може да направи, е да създаде програма за подаряване на книги за най-малките деца и за семейства. Защото една от причините семействата, които са бедни и живеят в зони на лишения, да не четат заедно, е, че в дома им няма книги".
Интервюто на Виктория Петрова с Марк Ламбърт в предаването "Хоризонт до обед" можете да чуете от звуковия файл.
Нараства вълната от домашно насилие в Гърция. Властите променят наказателния закон. Гръцката полиция публикува шокиращи данни за размерите на домашното насилие. За първите десет месеца са регистрирани над 15 хиляди случaя,което е двойно повече от миналата година. Арестувани са 11 300 души, обвинени в насилие. Повечето от жертвите са жени,..
Подкрепата към приемните семейства е заменена със свръхконтрол. Около това мнение се обединиха Гинка Илиева и Александър Миланов от Националната асоциация за приемна грижа. От днес - 25.11, до 27-ми ноември в София ще се проведе Националната годишна среща по приемна грижа. Този година фокус на форума е предизвикателното детско поведение и..
Прозападният румънски премиер Марчел Чолаку изпадна от надпреварата за президентския пост, сочат почти окончателни резултати от вчерашните избори за държавен глава в северната ни съседка, предаде АФП. Чолаку остава на трето място с 19,16% от вота при преброени над 99% от бюлетините. Проруският независим кандидат Калин Джорджеску е първи..
Близкият изток, Украйна и Тръмп ще са сред водещите теми в дневния ред на започващата днес двудневна среща на министрите на външните работи на страните от Г-7 в италианския град Фюджи, предадоха агенциите ДПА и АНСА, цитирани от БТА. Това е последната среща на на външните министри на страните от Г-7 за тази година, през която ротационен..
Нов български университет организира серия от събития, уебинари и лекции, които ще запознаят бъдещите студенти с богатото разнообразие от програми и възможности за обучение . Инициативата, която започва днес и ще продължи до 29 ноември, е част от кандидат-студентската кампания на Университета и тази година ще се фокусира върху темата..
Водещата версия на археолози за това коя е историческата личност, обожествена в първата скулптура, намерена това лято в древния град Хераклея Синтика, ще бъдат представени в 17,30 часа в Историческия музей на град Петрич. Ръководителят на проучването проф. Людмил Вагалински и тракологът от Института за балканистика при БАН, д-р Арина Корзун, ще..
Изкуственият интелект е мощен инструмент, който трябва да бъде регулиран. Това заяви пред БНР Петър Цанков. Той е част от екипа, създал инструмент, по който може да се тества дали в моделите се спазва регламента за изкуствения интелект, който беше приет в Европа. Той работи от близо месец. Системата е разработена от института INSAIT към СУ "Св...
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..