Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Културни войни" с Владислав Апостолов: Имплозията на "Титан" и кризата на компетентността

Владислав Апостолов
Снимка: Личен архив

Когато казваме, че доминиращата идеология на идентичностите трови и покварява всеки аспект на живота това не е просто преувеличение в търсене на бомбастичен сензационализъм. „Сглобката“, която понякога наричаме „модерен прогресивен либерализъм“, излива в обществения организъм токсичен коктейл от критическа расова теория и фанатични джендър фиксации, който разяжда сложните човешки отношения като киселина.

Тук не става дума само за мракобесните екстремистки есета в „Ню Йорк Таймс“, „Вашингтон Поуст“, „Гардиън“ или техните евтинки, някак наивно туземни и по кучешки лоялни български аналози.

Ирационалното, но институционално вманиачаване в пол, произход и цвят на кожата създава системна криза на компетентността и реорганизира обществото спрямо капризите на невротични активисти с фетиш за реваншизъм срещу цялата цивилизация, срещу всичко нормално и работещо.

Вирусът на съзнанието, както го определя Илон Мъск, поразява наред, но е особено заразен в средите на така наречените западни елити. Джордж Оруел бе рекъл преди много време - „Някои идеи са толкова глупави, че само интелектуалци могат да вярват в тях“.

За съжаление откриваме мутиралото ДНК на модерния либерализъм дори в трагедията с батискафа „Титан“, който така и не се завърна след туристическо спускане до останките на „Титаник“ на дъното на Атлантическия океан. Катастрофална имплозия под чудовищното налягане на безмилостната океанска маса най-вероятно е смачкала малкия подводен апарат за части от секундата. Внезапна гибел за петте човека в клаустрофобичното пространство на „Титан“. Сред тях и Стоктън Ръщ – основател и изпълнителен директор на компанията, която от няколко години организира тези опасни спускания - „ОушънГейт“.

В следващите дни и седмици експерти ще изследват намерените останки и ще предложат на публиката детайлни версии за причините. Неизправност, авария, пукнатина в батискафа, проблеми със сертифицирането и цялостния експериментален дизайн на подводния съд, пренебрегване на протоколи за сигурността... Ще се припомнят свидетелствата на бивш служител на компанията за нередности, ще се цитира критичното мнение за „ОушънГейт“ на режисьора на „Титаник“ Джеймс Камерън, спускал се над 30 пъти до останките на кораба.

Но има един основен разказ за кризата на компетентността, предизвикана от диктатите на либералната идеология. И този разказ несъзнавано звучи от устата на вече погребания при историческия „Титаник“ и собствения му „Титан“ основател на компанията „ОушънГейт“ Стоктън Ръш.

Ето неговите собствени думи в скорошно интервю: „Когато стартирах този бизнес, осъзнах, че много други подобни компании за подводници традиционно наемат бивши военни и това, което се вижда е сбирщина от 50-годишни бели мъже. Но аз исках нашия тим да бъде по-млад и вдъхновяващ... Ние може да тренираме всеки да управлява нашия батискаф, използваме джойстик за геймъри и всеки може да го прави.“

Ето я проказата, отровата, дълбоката идеологическа развала на съвремието. Един бял мъж с опит не иска да наема други бели мъже с опит, защото не били „вдъхновяващи“. Той съзнателно или несъзнателно рецитира екстремисткото евангелие на прогресивния либерализъм. На световния умнокрасивитет на идентичностите, призван да се спусне успешно до „Титаник“ веднага след поредния протест и новия грант.

Само дето няма да е успешно. Историята на либералната хегемония е история на провал и дисфункция. На ПР и маркетинг стратегии като заместител на истински качества.

Преди години един особено „невдъхновяващ“ бял мъж на около 50 години прикова вниманието на света като по чудо приземи аварирал самолет на река Хъдсън и спаси живота на всичките 155 човека на борда. Днес капитан Челси „Съли“ Салънбъргър не е желан. Той е заклеймен по раса, пол и възраст. В „Атлантик“ и „Ню Йоркър“ не одобряват неговата порода. Мразят се нещата, които не може да промени и не зависят от него. Ала които пленилият всички институции прогресивизъм е превърнал в бойни викове на своята революция на разложението.

Всеки ден от САЩ и Западна Европа достигат новини за проблеми в сложни системи, които драматично са променили своя начин на работа. Вече не се търсят най-способните и опитните, без значение от цвят, пол и произход. Вече всичко е въпрос на квоти, на сакралните за либерализма литургии за „разнообразие и равенство“. Но не е достатъчно да искаш повече различни на високи и важни позиции. Сега трябва активно да не искаш бели мъже на средна възраст. Прокажените на прогреса, прогонените от представлението. Затова трагично загиналия Стоктън Ръш не казва в онова интервю, че просто иска млади и различни хора. Не, това вече не е достатъчно. Той е програмиран да заяви, че не иска „сбирщина от 50-годишни бели мъже“.

Резултатите са налице. Когато бизнес моделът ти включва сложни машини и опасни операции, може би наемането на хора трябва да става по постижения и опит, а не по цвят на кожата и „усещане за вдъхновение“. Може би... Но пък тогава компанията ти няма да получи добри резултати по „дайвърсити“ индексите на неправителствените организации, стискащи цялата цивилизация в клетите си клещи. Е, клиентите ще са живи, ала режимът ще се мръщи. Ах, каква корпоративна дилема...

Разгулното разкачване на старите системи продължава. Очаквайте още много „вдъхновяващи“ примери за връхлитащата ни криза на компетентността.


По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02