Малко след като Конституционният съд допусна до разглеждане по същество искането на бившия главен прокурор Иван Гешев против промените в Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за съдебната власт, с които беше въведен механизъм за разследване на обвинител номер едно и беше намалено мнозинството, нужно за избиране и отстраняване му, правосъдният министър Атанас Славов обяви, че ще предложи на Висшия съдебен съвет да спре процедурата за избор нов главен прокурор. Съдебните кадровици трябва да открият процедурата следващата седмица, а изслушването и гласуването на кандидатите е насрочено за 26 октомври
Още при обсъждането на хронограмата за избор на наследник на Иван Гешев беше отправен призив да се изчака КС и едва след това, да се обсъди въпроса. Цялата Прокурорска колегия плюс част от Съдийската колегия обаче събра необходимото мнозинство и даде старт на процедурата.
Срещу бързането миналия четвъртък се обяви и министър Славов, който днес направи и първия коментар на определението на съда :
"Това е процесуална пречка за продължаване на процедурата във Висшия съдебен съвет. На следващия пленум на Висшия съдебен съвет този въпрос ще бъде обсъден и се надявам процедурата да бъде спряна".
Според експерти и политици сега всичко е в ръцете на съдебните кадровици.
Две различни възможности за действия обаче мотивираха членовете на Правната комисия - Десислава Атанасова и Надежда Йорданова.
Според Атанасова, която е депутат от ГЕРБ:
"Вече има гласувана хронограма от Всишия съдебен съвет, че този избор трябва да се проведе. Аз смятам, че Висшият съдебен съвет трябва да се движи по решението, което е взел. Ако желае да го преразгледа, това е негова воля".
Йорданова пък постави пред скоби намеренията за конституционна реформа, предвиждаща нов формат на управлението на съдебната система:
"Най-доброто решение преди провеждането на нов избор е да се изчакат измененията в Конституцията".
Друг поглед към действията на ВСС даде преподавателят по конституционно право Наталия Киселова: "Начинът, по който ще гласуват, може би ще определи това дали новото мнозинство, което се формира във Висшия съдебен съвет, е склонно да забави темпото, или по-скоро е обратното".
С коментар във "Фейсбук" излезе и бившият главен прокурор Иван Гешев, според когото ВСС е трябвало да изчака КС. .
"Рекордно бързото ми отстраняване трябваше да изпревари днешното произнасяне. Крадливи политици подчиниха Висшия съдебен съвет на своите собствени страхове и го принудиха да спазва техния задкулисен график", пише Гешев, който беше отстранен от поста, заради израза "политически боклук" с 16 гласа, тоест - именно благодарение на намаленото мнозинство от 17 на 13 гласа - норма, която, според него, противоречи на Основния закон.
Белгийската полиция извърши серия от обиски тази сутрин заради корупционен скандал, свързан с лобиране за "Хуауей" в Европейския парламент. Извършва се разследване по предварителни обвинения в корупция, фалшифициране на документи, пране на пари в парламента, обискирани са 21 адреси в белгийските региони Фландрия и Валония и в Португалия...
Конституционният съд обяви за незаконен избора на 16 народни представители. Решението на съда е публикувано на сайта на институцията. През ноември миналата година Конституционният съд допусна за разглеждане по същество пет дела, всички с предмет оспорване в 52 секции законността на произведените на 27 октомври избори за народни представители в..
Високопоставен съветник на руския президент отхвърли предложението за 30-дневно примирие между Русия и Украйна. Юрий Ушаков, един от ключовите съветници на руския президент Владимир Путин, отхвърли предложеното от Съединените щати 30-дневно примирие в Украйна. Ушаков разкритикува американско-украинското предложение, като каза, че то ще..
Колкото и да съществува риск войната в Украйна да ескалира, няма да засегне пряко България . Това каза пред БНР доц. Пламен Ралчев, преподавател по Международни отношения в УНСС, като обясни: "България не би трябвало да се притеснява от гледна точка на международни договорености и на международно право. Проблемът е, че в последните няколко..
Ако "Величие" влязат в парламента, това ще е справедливо, коментира лидерът на МЕЧ Радостин Василев. Той допусна сътрудничество с тях, ако станат част от НС: "Добре дошли са, след като решението на съда вероятно е такова, след като всички говорят по този начин. Това е справедливост - за 20 гласа не беше нормално една партия да бъде извън българския..
САЩ е в много по-добра позиция да спечели една търговска война, настоя пред БНР икономистът Георги Вулджев. Европейският съюз ще наложи контрамита на американски стоки на стойност 26 милиарда евро в отговор на американските мита върху вноса в САЩ на стомана и алуминий. "Лоша идея е да се опитваме да отговаряме по същия начин. Ние ще се..
"Величие" влиза с фалшификация в Народното събрание. Това заяви в кулоарите на парламента лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. Според него причината е в решението на КС да нулира 780 гласа в проверяваните секции, в които чувалите с бюлетини бяха празни: "Но Конституционният съд удобно взема решение да анулира изборите в тези седем..
" Да излезем, за да защитим правовата държава и свободните и честни избори " – с тези думи в социалните мрежи гражданска инициатива "Правосъдие за..
Ударихме дъното с тази ситуация , заяви пред БНР политологът Първан Симеонов - създател на социологическа агенция "Мяра". " Каквото и да постанови..
Пациентът е последният, за когото се мисли в здравната система . Този коментар направи пред БНР специалистът по медицинско право адвокат Мария..