Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тази седмица в НС: Обсъждат президентското вето върху промените в ЗСВ, изслушват министри

Снимка: Ани Петрова

Президентското вето върху промени в Закона за съдебната власт и изслушвания на министри са в седмичната програма на Народното събрание.

Държавният глава Румен Радев наложи вето на отделянето на Националната следствена служба от прокуратурата в самостоятелен орган с мотива, че без убедителни аргументи Народното събрание е ревизирал ангажимент, който България е поела пред ЕС преди 14 години и напомни, че разследващите органи, включително и следователите, са функционално зависими от прокуратурата, чиято първа конституционна задача е да ръководи разследването. 

Във вторник правната комисия даде крачка назад и подкрепи президентското вето, но остава и гласуването в зала, което е предвидено в законодателната програма като точка първа за петък. 

Парламентът ще изслуша трима министри – на екологията, туризма и здравеопазването за състоянието на акваторията на Черно море след разрушаването на язовир "Нова Каховка". 

Депутатите ще изслушат и министъра на отбраната Тодор Тагарев за включването на България в инициативата за осигуряване на 1 милион боеприпаси и снаряди за Украйна. Двете изслушвания са съответно т. 2 и 3 за пленарното заседание.

Днес депутатите ще обсъдят на първо четене промените в Закона за министерството на вътрешните работи, внесени от "Възраждане". Те предвиждат висшите ръководни длъжности в МВР – главен секретар, заместник-главен секретар и директор на дирекция да не се назначават, а да се заемат след конкурс. 

Депутатите ще обсъдят и два законопроекта за промени в закона за храните – внесени от ПП-ДБ и "Възраждане". Те регламентират условията и реда за продажба и употреба в хранителните обекти на диазотен оксид, известен като "райски газ", както и санкциите за нарушителите.


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НАП: Достъпни са предварително попълнените декларации за облагане доходите на физическите лица

Предварително попълнените декларации за облагане на доходите на физически лица вече са достъпни на интернет страницата на НАП , съобщиха от приходната агенция. Потребителите, които имат персонален идентификационен код или квалифициран електронен подпис, могат да се възползват от автоматично въведената информация за получени от тях доходи...

публикувано на 10.03.25 в 10:09

СИПРИ: Украйна е най-големият вносител на оръжие в света

Украйна е най-големият вносител на оръжие в света, съобщи Стокхолмският международен институт за изследване на мира (СИПРИ/SIPRI). Изследването е направено три години след пълномащабното руско нахлуване в Украйна. Украинският внос на оръжие е нараснал почти 100 пъти при сравняване на последните два петгодишни периода, гласи докладът на..

публикувано на 10.03.25 в 09:58
Севернокорейският лидер Ким Чен-ун.

КНДР е изстреляла множество балистични ракети в посока Жълто море

Северна Корея е изстреляла множество неидентифицирани балистични ракети в посока Жълто море, съобщи южнокорейската армия. По-рано от Пхенян окачествиха като "опасен провокативен акт" започващите днес съвместни учения на САЩ и Република Корея, наречени "Щит на свободата". Според Северна Корея те са "репетиция за агресивна война,..

публикувано на 10.03.25 в 09:53
Посолствата на Великобритания и Канада в Москва.

Русия гони дипломат и друг британски гражданин заради шпионска дейност

Русия експулсира британски дипломат и друг британски гражданин заради шпионска дейност, предаде ТАСС. Вторият секретар на британското посолство в Москва и съпругът на друг британски дипломат са лишени от акредитация в Руската федерация за предоставяне на невярна информация за себе си и заради "признаци на водена от тях подривна..

публикувано на 10.03.25 в 09:44

Спасиха семейство с две деца от скали в Сливенския балкан

Семейство с две деца е било спасено тази нощ от спасители на Планинската спасителна служба в Сливен. Четиримата са изкачили скала, след което не са могли да слязат и това е наложило използването на алпийски методи, за да бъдат свалени четиримата – двамата родители и децата им на 5 и 7 години, каза за БНР командира на отряда Николай Сотиров...

публикувано на 10.03.25 в 09:29
Части за борба с безредиците на протеста в подкрепа на Джорджеску в Букурещ, 9 март 2025 г.

Напрежение в Букурещ: Протести и огньове в защита на Джорджеску

В стария град на Букурещ беше доста напрегнато през изминалата вечер , коментира пред БНР журналистът от румънската секция на Радио България Владимир Митев и описа ситуацията:  " Имаше пострадали полицаи, строшена кола на телевизия, запалени огньове. Към 2 часа през нощта беше съобщено, че протестът е приключил. Има задържани от страна на..

публикувано на 10.03.25 в 09:26
Арман Бабикян

Арман Бабикян: ГЕРБ, БСП и ИТН са наясно, че нямат противник в лицето на Пеевски

"И извън редиците на ДПС видяха назначения на хора на Делян Пеевски на различни позиции в страната. Няма как хората на Ахмед Доган да го приемат спокойно, след като те осигуряват мнозинството, подкрепящо правителството. Това изнервя управляващите в останалата част от коалицията. Тези три партии - (ГЕРБ, БСП, ИТН бел.ред),  са наясно, че нямат..

публикувано на 10.03.25 в 09:25