Майстор - готвач от Република Северна Македония избра Кърджали за своите кулинарни шедьоври.
Близо 20 години Пеце Нешковски е професионален военен, но магията на вкусното готвене се оказва по-силна. Твърди, че шкембе чорбата, за чието родно място претендират всички балкански народи, е най-вкусна в България. А за отношенията между българи и македонци казва, че хората от двете страни на границата са едни и същи, но политиците изкуствено ги разделят.
Пеце Нешковски е от Прилеп. В Кърджали пристигнал случайно и веднага се влюбил в Родопите. Дори довел и съпругата си тук. Веднага получил предложение за работа като майстор - готвач в известен местен ресторант. Дотолкова е изучил занаята, че вече сам подготвя менютата и внася нови ястия от не толкова познати кухни като мексиканската.
Занаят се краде, казва Пеце Нешковски и се хвали, че е работил с готвачи, учили във Франция. Но не си е представял докъде ще стигне.
В Кърджали за първи път чул за типичните за турската кухня ястия и вече може сам да ги приготвя.
Майстор - готвачът е открил, че на Балканите храната е една и съща, само има друго име и се приготвя по различен начин.
Сега майстор - готвачът е в разгара на работата и няма свободно време. Но мечтае за кратка почивка в съседна Гърция. Надеждата му е това да стане наесен, когато приключи туристическият сезон. А дотогава ще продължи да твори своите кулинарни шедьоври. Които, оказва се, събират в едно балканските вкусове.
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
Живеем в свят, в който не физическото оцеляване е на преден план, а емоционалното . Това заяви пред БНР д-р Ирина Лазарова, председател на Българската..