Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Испания очаква България да се присъедини към Шенген до края на годината

Посланикът на Испания у нас Алехандро Поланко Мата
Снимка: БГНЕС

Испания очаква България да се присъедини към Шенген до края на годината, докато Мадрид председателства Съвета на Европейския съюз. Това заяви посланик Алехандро Поланко Мата, който представи приоритетите на испанското председателство пред депутатите от парламентарната комисия по външна политика. 

"С България имаме сходни позиции по темата за европейската перспектива на страните от Западните Балкани на базата на изпълнение на ясни критерии. Албания и Северна Македония са постигнали значителен напредък и се надявам двете държави да изпълнят поетите ангажименти. Разширяването на Шенгенското пространство е друг наш приоритет. Не е новина, че Испания подкрепя присъединяването на България и Румъния. София отговаря на всички изисквания и се надявам да станете член в рамките на нашето председателство. Работим заедно с Европейската комисия за постигане на компромис между държавите членки", коментира Алехандро Поланко Мата. 


По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джон Хийли, министър на отбраната на Обединеното кралство

Министрите на отбраната на Великобритания и САЩ "работят усилено по пътя към мира" в Украйна

Министърът на отбраната на Обединеното кралство Джон Хийли, който се намира във Вашингтон, каза, че той и американският му колега Пийт Хегсет "работят усилено по пътя към мира" в Украйна. Очаква се министърът на отбраната на Обединеното кралство да обсъди решението на САЩ да прекратят споделянето на разузнавателна информация с Украйна със..

публикувано на 06.03.25 в 11:17

18-годишнo момиче е било отвлечено с автомобил от неин приятел

18-годишно момиче, което работи на бензиностанция при АМ "Струма", е било отвлечено от мъж, неин приятел, с когото се познавали и живеели заедно отскоро, съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Извършителят е задържан. По случая е образувано досъдебно производство. Снощи в РУ Дупница е получен сигнал за отвлечена..

публикувано на 06.03.25 в 11:05

Ще има частичен вот за кмет на район "Слатина" в София

След като Общинската избирателна комисия - Столична е установила несъвместимост за кмета на район "Слатина" Георги Илиев, ще се проведе частичен избор за кмет на района. Илиев не е обжалвал решението на ОИК и днес ЦИК разгледа преписката, като изпрати материалите на президента за издаване на указ, с който ще се насрочи дата за провеждането на..

публикувано на 06.03.25 в 11:04

Уволниха полицая, стрелял по кола в Плевен и ранил момче

Със заповед на министъра на вътрешните работи е уволнен полицая, който с боен пистолет стреля по автомобил и рани едно от петте момчета в колата. Приключилата проверка е показала нарушения, съобщиха от пресцентъра на министерството. През юни миналата година в Плевен криминалист простреля 19-годишен младеж. Тогава от МВР уточниха, че стрелбата..

публикувано на 06.03.25 в 10:59
Президентът Румен Радев

Президентът Радев се среща с председателя на "Еврочайлд"

Мари-Луиз Колейро Прека, председател на европейската детска правозащитна мрежа '"Еврочайлд", разговаря с президента Румен Радев за високия дял деца у нас, които изпитват материални лишения. Като друг пропуск тя отчете, че България не е приела Национална стратегия за детето. На срещата с президента присъства и изпълнителният директор на..

публикувано на 06.03.25 в 10:46
Уинстън Питърс, вицепремиер и министър на външните работи на Нова Зеландия

Уволниха посланика на Нова Зеландия във Великобритания заради критики към Тръмп

Вицепремиерът и министър на външните работи на Нова Зеландия Уинстън Питърс съобщи, че е уволнил посланика на страната си във Великобритания заради критични коментари към американския президент Доналд Тръмп, предаде Ройтерс. На форум в Лондон новозеландският посланик Фил Гоф направи коментари, които изглеждаха, че поставят под въпрос..

публикувано на 06.03.25 в 10:29
Парламент на Гърция

В гръцкия парламент продължават дебатите по вота на недоверие на правителството

В парламента в Атина продължават дебатите по вота на недоверие на правителството. Вотът на недоверие е във връзка с влаковата катастрофа при Лариса преди две години, която отне живота на 57 души и десетки бяха ранени. Остро изявление направи лидерът на социалистическата партия ПАСОК Никос Андрулакис, който аргументира искането с престъпна..

публикувано на 06.03.25 в 10:20