Остава висок рискът за пожари заради опасно горещото време - и днес, и през следващите дни.
По този повод от пожарната в Хасково са изпратили предупреждение до всички кметове - да информират земеделските стопани да се въздържат от почистване на пасища, ливади и горски територии, а собствениците на къщи - да не палят огън на открито.
Отправен е и апел - да не се изхвърлят незагасени цигари или други лесно запалими материали край пътища и влакови релси.
За днес е обявен червен код за три области у нас - Плевенска, Великотърновска и Русенска. Там се очаква максималните температури да надвишат 40 градуса.
Оранжев код е в сила за останалата част от Северна, както и за почти цяла Южна България, а жълт - за трите области на Черноморското крайбрежие, както и в Смолянска, Кюстендилска и Софийска.
В столицата заради жегата днес ще бъдат мити извънредно основни булеварди и улици във всички райони.
Столичната община ще раздава вода за пиене на три пункта в столицата - площад "Св. Неделя", на Орлов мост - при езерото "Ариана" - и на пилоните на Националния дворец на културата.
Сред съветите за безопасност са да се пият повече течности и да се избягва излизането на открито, когато навън е най- горещо - около обяд и в следобедните часове между 16 и 17 часа. Умората при топло време настъпва бързо и е важно и да се почива по-често. При пътуване с автомобил, е добре климатикът в колата да работи.
Жегите са опасни за децата, възрастните хора и хората с хронични заболявания припомнят от Българския червен кръст. Освен, че всеки трябва да знае как да се грижи за себе си и какви мерки трябва да вземе, е важно и да се следи метеорологичната прогноза да се отложи излизането и пътуването, когато навън е много топло. Ако това е невъзможно, казва Живка Димитрова, началник Отдел Здравна политика и първа помощ в БЧК,, човек трябва да е облечен с подходящи дрехи, а главата - защитена с шапка:
Подходящо е в горещото време да се използват кремове и лосиони за лицето и тялото, които да са с висок защитен фактор, за да не се предизвика изгаряне на кожата.
Обезводняването може да доведе до топлинно изтощение. Дори и при малко неразположение човек трябва да потърси медицинска помощ.
Санкциониран руски товарен кораб, с екипаж от мъже във военно облекло, транспортира военна техника през Ламанша, ескортиран от руски военен кораб, съобщи „Таймс“, помествайки много снимки, направени от журналисти на вестника от британски риболовен кораб. Става дума за товарния кораб „Балтийски лидер“, санкциониран от САЩ за..
Опозицията в Италия се обяви срещу плана на Урсула фон дер Лайен за превъоръжаване на Европа. "Да превъоръжим Европа": До 800 млрд. евро за отбрана Лидерът на Демократическата партия Ели Шлайн коментира за медиите, че: "Пътят, представен днес от Фон дер Лайен, не е този, от който Европа се нуждае. Европейският съюз се нуждае от обща отбрана, а..
Състоянието на папа Франциск остава стабилно без епизоди на дихателна недостатъчност през изминалият ден , уведомиха от пресслужбата на Ватикана. В прессъобщението се посочва, че "клиничните състояния на Светия отец остават стабилни". Не е имал "епизоди на дихателна недостатъчност или бронхоспазъм". Бодър, без температура, той е съдействал на..
Две от водещите политически сили в Германия, които преговарят за съставяне на правителство след парламентарните избори от миналия месец - Християндемократическият съюз и Християнсоциален съюз (ХДС/ХСС) и Социалдемократическата партия (ГСДП), са се разбрали да създадат фонд от половин трилион евро за инвестиции в инфраструктурата през следващите 10..
В Плевен тази вечер се провежда благотворителен концерт под надслов "Да опазим нашите деца". Събитието е в памет на 14-годишния Валентин Христов, който почина при падане от жилищен блок след употреба на вейп с наркотично вещество. Борбата срещу вейповете: Благотворителен концерт в Плевен: "Да опазим нашите деца" Специално участие в събитието..
Британският премиер Киър Стармър приветства "твърдия ангажимент на Володимир Зеленски за осигуряване на мир в Украйна" след неговата публикация в социалната мрежа Х. Киър Стармър е разговарял с Володимир Зеленски по телефона, след като украинският президент обяви, че е "време да се оправят нещата" със САЩ. Зеленски предлага "незабавно въздушно и..
"Европа трябва да обедини всички средства, за да помогне на Украйна", заяви френският премиер Франсоа Байру пред Националното събрание. "Украинците се чувстват ужасно изоставени и самотни" - каза френският премиер Франсоа Байру по време на парламентарното заседание за въпроси към правителството. "Налага се да обединим всички..
Опитите за политическа пропаганда с такъв празник – 3 март, са нежелателни и трябва да се преодолеят. И не бива политици да дават тон на подобна..
Изпитвам респект пред личността на автора на химна на България "Мила Родино" Цветан Радославов, призна в интервю пред БНР режисьорът на..
Днес е националният празник на България. Празнуваме 147 години от освобождението от османско иго след Руско-турската война от 1877-78 г...