Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Крайнодясната "Конфедерация" е трета сила в Полша. Ще управлява ли с "Право и справедливост" след предстоящите избори?

Спасимир Домарадски: Коалиция с "Конфедерация" би имала негативни последици за "Право и справедливост"

Опозиционната "Гражданска платформа" не е способна да произведе алтернатива, която да подкопае "Право и справедливост", смята политологът

| Интервю
Спасимир Домарадски
Снимка: John Jay Institute

В условията на нова Студена война, на заден план ли ще останат въпросите за разделението на властите, медийната свобода, правата на малцинствените групи в рамките на европейските демокрации? Дават ли геополитическите противопоставяния терен на радикално десните сили да налагат своя дневен ред?  

Това са част от въпросите, които повдига предизборната ситуация в Полша - страната, олицетворила битката между националния консерватизъм и общоевропейския либерален ред. След 8 години управление на консерваторите от "Право и справедливост", критикувани за авторитарност, преди вота за двете парламентарни камари се наблюдават две тенденции.

До трето място в рейтингите се изкачи крайнодясната коалиция "Конфедерация", чийто основни послания в момента са насочени към намаляване на данъците и щедрите социални разходи на управляващите. "Конфедерация" е формация на религиозни фундаменталисти, тотални евроскептици и най-вече крайни националисти. Само в нейните редици има политици, макар и малко, които поставят под въпрос безрезервната подкрепа на Полша за Украйна. Все по-сериозно се допуска възможността "Право и справедливост" да се опитат да останат на власт с подкрепата на "Конфедерация".

В същото време останалите противници на управляващите не успяват да се обединят. "Гражданска платформа" на завърналия се в полската политика Доналд Туск все по-ясно доминира над останалите опозиционни сили, но изглежда все по-трудно постижимо те да сформират мнозинство или разбирателство за общо правителство.

Евентуална коалиция с "Конфедерация" би имала негативни последици за "Право и справедливост". Такава коалиция би могла да бъде вариант, но няма да е лесна за "Право и справедливост", смята политологът Спасимир Домарадски.

Според него "Конфедерация" критикува политическата система като цяло -  "евтин популизъм, който цели да покаже, че едва ли не хората са заробени от политическата система", и е привлекателна опция преди всичко за младите хора, които виждат възможност за алтернатива.

"Конфедерация" привлича на първо място със своята антисистемност. Програмата ѝ е популистичен микс – има както желание да се разбиват държавни монополи, така и възможност да се държи собствено оръжие вкъщи, но се говори и за намаляване на цените на жилищата, които в Полша са изключително скъпи, поясни политологът в интервю за БНР. По думите му, това е "програма, която се опитва да налучка от какво хората имат нужда".

полският премиер Матеуш Моравецки  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Той припомни, че преди 15 години е имало такава коалиция на "Право и справедливост" с подобна партия и тяхното сътрудничество е било доста трудно.

Отношението на "Конфедерация" към ЕС е много по-твърдо от това, което в момента има "Право и справедливост", подчерта Домарадски.

Той изрази мнение, че "Гражданска платформа" на Доналд Туск страда от идейна слабост – не е способна да произведе алтернативна визия, която да подкопае "Право и справедливост":

"Гражданска платформа" влезе в релсите на "Право и справедливост".

Всяка от опозиционните групи разчита, че ще бъде отделен фактор в полската политика и това също влияе на резултатите, добави Домарадски. За него опитът на опозицията да създаде обща листа за сената е пример колко далече може да стигне това сътрудничество.

Има вероятност в Полша да се повтори българският сценарий – тогава ситуацията ще бъде доста трудна, посочи политологът.

Отношението към украинците в Полша не се е променило. Преминава се от етапа на солидарност към етапа на ежедневно съжителство, каза още Домарадски. 

Конфликтът на Полша и ЕС е конфликт около компетенциите на ЕС и правото на държавите да решават какво да се случва в тях, коментира Спасимир Домарадски в предаването "Събота 150".

"В сегашната формула на европейска интеграция, дали това се харесва или не, основна роля все още играят държавите членки. Те имат право на вето и възможността да решават кое да се случва и кое – не. (…) Трудният въпрос дали ЕК, дали ЕС като цяло има правото и би трябвало да има правото да решава кои са добрите и лошите във вътрешната политика. Този въпрос покрай войната затихна."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
сем. Бибас

Дани Миран: Това, което се е случило със семейство Бибас, е истински геноцид

Снимки на двете рижи момченца Ариел и Кфир Бибас станаха символи на протестите с искане за завръщане на заложниците, които бяха отвлечени в Газа през октомври 2023 година. Напразно в центъра на Тел Авив честваха първия рожден ден на Кфир. Момченцето е било жестоко убито още през миналия декември от терористи от непозната досега ислямистка..

публикувано на 23.02.25 в 06:22

Столична община и Българската хранителна банка осигуриха храна за над 600 бездомни

Близо 600 бездомни хора, настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти благодарение на съвместната инициатива на Столична община и Българската хранителна банка (БХБ). Кампанията, инициирана от заместник-кмета Надежда Бачева, не просто осигури най-необходимото за хората в нужда, но и изпрати силно..

публикувано на 23.02.25 в 05:44

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38