Граждани се събраха на протест в столицата тази вечер срещу насилието над жени. Мотото на акцията, която се организира във Фейсбук, е "Нито една повече - насилие, нацизъм, патриархат - не и в нашия свят".
Протестната акция е поредната от организираните през последните дни след случая с накълцаната с макетно ножче Дебора от Стара Загора. Организаторите се определиха като активисти за човешки права срещу насилието над жени и в защита на жертвите на насилие. Сборният пункт на участниците беше Съдебната палата в столицата, в защита на свободата, солидарността.
"Шествие, което е против насилието над жени, против надигащата се вълна на нацизъм и против патриархалното насилие. Организираме го, защото сме възмутени от това, което се случи в Стара Загора. Това е просто абсолютно недопустимо. Ние се борим систематично с проявите на насилие", обясни участник в протеста.
"В нашето общество открай време се знае, че го има този момент с домашното насилие, с насилието в интимни връзки, с джендър базираното насилие. И хем се знае, хем е публична тайна, хем го говорим само под юргана. Та, хайде малко да помислим над него", каза протестираща.
"Тук съм, защото вярвам, че можем да изградим общество, в което никой не страда и никой не наранява друг", каза друга участничка в акта на недоволство.
"Надявам се да има някаква промяна на законите, защото, както стана ясно след най-големия протест – националния, има много такива случаи, които иначе биха били потулени, никой не би казал на полицията. Всеки ден имаме случай на насилие от всякакъв произход", допълни жена, която е на протеста.
Участниците в акцията първо спряха пред централата на БСП заради инициирания референдум срещу джендър идеологията, тъй като смятат, че провеждането му на фона на бедността и домашното насилие в страната не е полезно за обществото.
След това шествието продължи и към централата на Възраждане, за да заклейми агресията и езика на омразата. Акцията ще завърши пред сградата на Народното събрание. Протестиращите очакват законодателните промени, които депутатите ще гласуват на извънредното заседание на парламента в понеделник.
Снимки: Евелина Стоянова и Мария Костова
В Националната гимназия по ветеринарна медицина „Проф. д-р Димитър Димов“ в Ловеч изграждат Център за високи постижения в професионалното образование и обучение. Целта е да се осигури модерна и високотехнологична материална база, да се даде възможност за съвременно обучение по професионална подготовка на учениците, което да отговаря на обществените..
Кипър се готви за мартенски температурен рекорд днес, като се очаква живакът да достигне 33-34 градуса. Според метеоролозите температурните аномалии ще стават все по-чести заради климатичните промени. Температурите в Кипър в събота достигнаха юнски стойности от 31-32 градуса, а днес ще се повишат още - до 33-34 градуса във вътрешността на страната,..
Брюксел проучва изграждането на нова сателитна мрежа за предоставяне на военно разузнаване, тъй като се увеличават съмненията относно ангажимента на САЩ към европейската отбрана, съобщава „Файненшъл таймс“. Системата ще има за цел частично да замени способностите на САЩ, след като временното спиране от Доналд Тръмп на споделянето на разузнавателна..
Териториалният спор между Украйна и Русия трябва да бъде решаван след прекратяване на огъня, заяви украинският президент Володимир Зеленски. "Териториалният въпрос е сложен. Той трябва да бъде обсъден по-късно, но червените линии трябва да бъдат изложени веднага. Ако американската и руската страна обсъждат тези теми, нека ги обсъждат. Нашата..
От палестинската групировка "Хамас" обвиниха Израел в "грубо нарушение" на споразумението за прекратяване на огъня в ивицата Газа, след като агенцията за гражданска отбрана на палестинската територия съобщи, че девет души са били убити днес при израелски удари в северния град Бейт Лахия. Няколко са ранените, предаде АФП. Израелските военни..
Нивото на тревога в италианската област Тоскана остава високо заради поройните дъждове и придошлите потоци и реки. Обявен е червен код за хидравличен риск до края на деня в отделни части на региона. Жертви и пострадали няма, а само сериозни материални щети. В област Емилия-Романя ситуацията е под контрол. Свлачища, евакуации и спасителни..
Проевропейски митинги се провеждат в Букурещ, в други градове в Румъния, както и в няколко европейски столици. Демонстрациите са под надслов "Евроманифест" и са в подкрепа на върховенството на закона в страната и против фашистката и крайнодясна идеология, както и руската пропаганда. "Демокрацията не е сделка, а идеал. Това не е точка..
Сега да се направи демократично, да се върне Конституцията, да има служебни правителства, нови избори, ако има кой да им гласува, и президентът..
Може да говорим за опити за прекратяване на огъня, но със сигурност – не за край на войната . Това мнение изрази пред БНР Весела Чернева,..
Положението върви натам, че избори може би предстоят! Това прогнозира пред БНР социологът Андрей Райчев и коментира: " Настъпва хаос благодарение..