Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Природозащитници отбелязват петата годишнина на "Петъци за бъдеще"

Грета Тунберг
Снимка: БГНЕС

Природозащитници отбелязват петата годишнина на протестното движение "Петъци за бъдеще". Инициативата на 15-годишната шведска ученичка Грета Тунберг намери милиони привърженици и в Германия.

Всичко започна с шведската ученичка Грета Тунберг, която в началото на учебната 2018 г. като 15-годишна седна пред шведския парламент с картонена табела. Надписът гласеше "Училищна стачка за климата". 

Този първи ден, 20 август 2018 г., се смята за рождението на глобалното движение за климата "Петъци за бъдещето". 

Междувременно милиони хора излизат на улицата с "Петъци за бъдещето", а има и подкрепящи организации като "Родители за бъдещето" и "Учени за бъдещето". Какво е постигнал техният протест през последните пет години и какво е постигнал в германската политика? Паулине Брюнгер от движението заявява, че все още целите не са постигнати и обществото не може да остави този проблем за решение само на децата и младежите:

"Това е трудна ситуация, защото видяхме, че "Петъци за бъдещето" от една страна предизвика огромни скокове напред в политиката на защита на климата, но въпреки това те не са достатъчни и не водят до крайната ни цел. Затова и никой в екодвиженията не би празнувал постиженията, защото има още много работа".

"Петъци за бъдеще" има много всеобхватни политически успехи, казва изследователят на протеста Ленарт Шюрман от Центъра за изследване на гражданското общество в Берлин. "По-специално "Петъци за бъдеще" постави въпроса за опазването на климата много високо в политическия дневен ред".

Най-големият успех на "Петъци за бъдеще" той вижда в ускореното спиране на използването на въглища. През 2019 г. движението за климата беше призовало за поетапно спиране на използването на въглища до 2030 г.

Последното федерално правителство вече беше постигнало съгласие за поетапно спиране на използването на въглища до 2038 г. Настоящото германско ускори този срок до 2030 г. 

Друг успех е достъпният обществен транспорт и намаляването на цените му.

По публикацията работи: Радмила Попова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Германският министър на отбраната Борис Писториус

Борис Писториус отхвърли възможността да бъде кандидат за канцлер на Германия

Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус отхъврли възможността той да бъде кандидатът на Социалдемократическата партия за канцлер на предстоящите през февруари предсрочни парламентарни избори. Писториус съобщи в специално видеообръщение, публикувано в каналите на партията му в социалните мрежи, че това е негово "суверенно и изцяло лично..

публикувано на 21.11.24 в 22:04

24 деца със специални образователни потребности в Брезник ще получат подаръци за Коледа

24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..

публикувано на 21.11.24 в 20:33
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19