Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Природозащитници отбелязват петата годишнина на "Петъци за бъдеще"

Грета Тунберг
Снимка: БГНЕС

Природозащитници отбелязват петата годишнина на протестното движение "Петъци за бъдеще". Инициативата на 15-годишната шведска ученичка Грета Тунберг намери милиони привърженици и в Германия.

Всичко започна с шведската ученичка Грета Тунберг, която в началото на учебната 2018 г. като 15-годишна седна пред шведския парламент с картонена табела. Надписът гласеше "Училищна стачка за климата". 

Този първи ден, 20 август 2018 г., се смята за рождението на глобалното движение за климата "Петъци за бъдещето". 

Междувременно милиони хора излизат на улицата с "Петъци за бъдещето", а има и подкрепящи организации като "Родители за бъдещето" и "Учени за бъдещето". Какво е постигнал техният протест през последните пет години и какво е постигнал в германската политика? Паулине Брюнгер от движението заявява, че все още целите не са постигнати и обществото не може да остави този проблем за решение само на децата и младежите:

"Това е трудна ситуация, защото видяхме, че "Петъци за бъдещето" от една страна предизвика огромни скокове напред в политиката на защита на климата, но въпреки това те не са достатъчни и не водят до крайната ни цел. Затова и никой в екодвиженията не би празнувал постиженията, защото има още много работа".

"Петъци за бъдеще" има много всеобхватни политически успехи, казва изследователят на протеста Ленарт Шюрман от Центъра за изследване на гражданското общество в Берлин. "По-специално "Петъци за бъдеще" постави въпроса за опазването на климата много високо в политическия дневен ред".

Най-големият успех на "Петъци за бъдеще" той вижда в ускореното спиране на използването на въглища. През 2019 г. движението за климата беше призовало за поетапно спиране на използването на въглища до 2030 г.

Последното федерално правителство вече беше постигнало съгласие за поетапно спиране на използването на въглища до 2038 г. Настоящото германско ускори този срок до 2030 г. 

Друг успех е достъпният обществен транспорт и намаляването на цените му.

По публикацията работи: Радмила Попова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

50 000 животни в Шуменско - под засилен ветеринарен контрол

Мерки срещу разпространението на чумата при дребните преживни животни предприема Областната дирекция по безопасност на храните в Шумен.  32 огнища на заболяването са регистрирани в съседните Румъния и Гърция. На територията на България няма огнище на чумата. За първи път заболяването е регистрирано на Балканския полуостров през 2018 г., само едно..

публикувано на 09.08.24 в 13:00

Ще има нов договор между "Ел Би Булгарикум" и японската "Мейджи"

Нов договор между държавното млекопреработвателно предприятие "Ел Би Булгарикум" и японската компания "Мейджи" се очаква да бъде сключен през есента. Това обяви служебният министър на икономиката и индустрията Петко Николов в Народното събрание. Очаквайте подробности.

публикувано на 09.08.24 в 12:56

Гърция обеща да включи летателна техника при гасенето в планината Славянка

Гръцките власти са поели ангажимент за активно включване на летателна техника при гасенето на пожара в планината Славянка в граничната зона на тяхната територия, където постоянно възникват нови огнища. Оперативните центрове за пожарите в България и Гърция са в постоянна координация, увери Николай Николов, съветник на вътрешния министър Калин..

публикувано на 09.08.24 в 12:28

Киев потвърди атаката срещу военно летище в Руска област, която не граничи с Украйна

Генералният щаб на украинската армия потвърди атаката срещу военно летище край Липецк в Русия. Тази сутрин там избухна пожар, а губернаторът на областта, която не граничи с Украйна, нареди евакуацията на повече от 400 домакинства. Руските власти обявиха извънредно положение и в Курска област, откъдето започна украинската офанзива.  Най-малко..

публикувано на 09.08.24 в 12:02

Коя е Горица Грънчарова

Втори председател на Сметната палата поема служебната изпълнителна власт в страната. Досега заместник-председателят Горица Грънчарова - Кожарева е изпълняващ правомощия на председател на Палатата за периода от назначаването на Димитър Главчев за служебен министър-председател. Горица Грънчарова–Кожарева: От утре започвам разговори със..

публикувано на 09.08.24 в 11:57

Инж. Георги Кордов: Стандартните сгради не се осигуряват срещу удар от хоризонтална взривна вълна

Необходимо е да се прецизират определени моменти от Наредбата на МРРБ за строежа на сгради за производство и съхранение на взривни вещества, пиротехника и други опасни материали. Това обясни пред БНР инж. Георги Кордов, експерт по обследване на строителни конструкции. "Много важен е въпросът за контрола по изпълнение на отделните клаузи..

публикувано на 09.08.24 в 11:45
Станислав Балабанов

ИТН: Президентът избира премиер от резервната скамейка на ГЕРБ и ДПС

Депутатът от "Има такъв народ" Станислав Балабанов също посочи като причина за създадената ситуация около избора на служебни премиери последните промените в Конституцията: "За съжаление, не дават друга възможност на президента Радев, освен да избира, вече от по-късата резервна скамейка на ГЕРБ и ДПС поредния служебен министър председател".

публикувано на 09.08.24 в 11:42