Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бела Бенова за любовта към морските фарове в поезия и фотоси

4
Снимка: ФБ/По пътя на пулсиращата светлина

Морските фарове са темата на живота на Бела Бенова и тя почти всяка година предприема пътешествия с колело до различни дестинации по света, за да снима фаровете. За последните й пътешествия в Швеция и Шотландия, както и за книгите и стиховете й, Бела Бенова разказва в "Нощен Хоризонт":

"Родена съм във Варна и от ранна детска възраст съм израстнала със светлината на фар Галата, която гледах от балкона в къщи. Но макар, че още като дете да се преместихме в София, любовта ми към морето остана завинаги...

А идеята към заснемането на морските фарове се зароди съвсем спонтанно в лятото на 2006 година по време на стажът ми за доктурантура във Франция. През 2007 пролетта реших да олганидирам велосипедно шествие по всички български фарове и да ги заснема, разказа за "Хоризонт" Бела Бенова.

Фотографията е другата ми голяма безконечна любов, както и желанието ми да интервюирам пазачите на фарове. В началото нямах идея как точно това ще бъде представено на широката публика, но след 6 години вече първата ми книга беше вече факт, допълни Бенова.
Бела Бенова
От 2007 г. тя се занимава с пътешествия с цел заснемането на морски фарове по света. Хиляди са фаровете, които е заснела.

А обиколките по света се осъществяват вече 20 години с едно и също издържливо, както го нарича любителката на фарове, колело.

"То е осиновено от най-добрият ми приятел, който замина за САЩ и ми го остави да го пазя, а с колелото обиколих 20 европейски държави..., спомня си Бенова.

Тя е автор на различни материали по темата за морските фарове: в периодичния печат - списания „Морски Свят“ и „Одисей“, вестници, електронни издания, както и в няколко книги. Участва в различни литературни четения и други събития, като член на литературните организации: Асоциация на младите български писатели, Организация на Писателите Странници, Отвъд кориците. Публикувала е проза и поезия онлайн в различни издания, портали и формати.


Пътешествията, изложбите, представянията на книгите досега са получавали значим отзвук по електронните и класическите медии в България. Международните представяния на изложбата „Дом на Светлината” – морски фарове от България и света и пътеписа за фаровете са били в: Прага, декември и май 2018 г. и Люксембург, 26 септември 2020. Проектите й включват Брюксел, Рейкявик, Дъблин, Талин, Виена и др. Изложбата има над 10 издания в страната, а част от нея е перманентна експозиция, която може да се види в село Емона.

"Това лято бях в Швеция, но летях с колелото и в самолет. Също успях да довърша пътешествието си от преди две години в Дания, когато пропуснах от небрежност един немалък остров в Дания с 10 - ти фара. Така че, този път не ми избягал.

В Швеция изминах над 2000 км. Иначе често ходя с повече от повече багаж, отколкото ми трябва, храна и вода за два дни напред... , каза още Бела Бенова.
Бела Бенова
Бела Бенова е инженер по образование (Магистър ТУ-София, PhD - Universited'Artois, Франция + ТУ-София).

Освен това е пътешественик, фотограф, писател.

Като фотограф има редица самостоятелни фотоизложби, както и участия в групови изложби. Нейни фотографски творби са награждавани в различни конкурси.

Автор е на 5 книги, 3 от тях са илюстрирани със собствени фотографии. Нейните книги са "По пътя на пулсиращата светлина"-велопътешествие по българските морски фарове през 2007 г., пътепис (2013); "Врати"- сборник поезия и миниатюри (2015); "Гостенка в миналото": Бетюнски дневник март-май 2006, сборник есета (2016). И трите книги са на издателство СТАЛКЕР, Варна.

Пътеписът е издаден и на английски - Following the Pulsing Light (Skala Print, 2020). Последната книга на Бела Бенова е стихосбирката „ЕГОистини“ (Потайниче, 2021). Творческата страница вижте тук.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08

Стари вещи оживяват в дома на семейство Михайлови

Битова стая, събрала уюта на живота на българите отпреди 100 и повече години – това присъства в дома на Калина и Михаил Михайлови от село Шуменци, община Тутракан. Тяхното семейство посрещна екип на "Хоризонт" преди броени седмици с традиционните за Добруджанския край зелена баница и наложена мамалига. Разказахме ви и как тези гостоприемни..

публикувано на 08.09.24 в 05:55

В село Кърпачево ще се проведе международно туристическо обучение

Сдружение „Деветашко плато“ организира от 10 до 12 септември международно туристическо обучение за създаване на нови продукти за развитие на туризма в селските райони.  Обучението ще се проведе в старата мелница в село Кърпачево, която беше превърната преди няколко години в образователен център.  В него ще участват партньори на..

публикувано на 08.09.24 в 05:48

Луксозно издание на Рибния буквар отбелязва 200 години от създаването му

Сдружение "Българска история" отбеляза 200 години от публикуването на първия български учебник, написан на разговорен език и със светско съдържание, познат на всички българи като "Рибния буквар". Луксозното юбилейно издание се отличава с паралелно напечатани оригинални и осъвременени текстове. Негов редактор е докторът по история Теодор Борисов...

публикувано на 06.09.24 в 17:21

Поредицата "Седемте хълма" възкресява паметта за Пловдив

"Южнобългарска хроника" на Димитър Мантов е част от библиотека "Седемте хълма", посветена на Пловдив. Това е втората книга от автора, която е включена в поредицата. Другите заглавия от библиотека "Седемте хълма" са "Този шарен Пловдив" от Георги Райчевски, "Ескадронът" от Стефан Дичев, "Хълмът" от Димитър Кирков, "Да живей съединението"..

публикувано на 06.09.24 в 14:38