Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рибарската махала в Тутракан и нейните потайности

Рибарската махала в Тутракан

За живота на рибарите и техните семейства в единственото у нас естествено обособило се по река Дунав селище разказваме в "Чуй лятото".

Посетихме Рибарската махала в Тутракан, която пази духа на онова време, когато много тутраканци са били господари на реката, а в града са кипели търговията, земеделието, животновъдството, дори забавленията са били доста на брой като възможности. Ще ви срещнем и с двама майстори в Рибарската махала.  

Рибарската махала в Тутракан

Нашите домакини от етнографския комплекс Рибарска махала ни посрещат с чаун – съд, напълнен с вода и сложен на котлона, готов за приготвяне на мамалига. А това е традиционно за Тутракан ястие, разказва Анка Монева, главен уредник на музейния комплекс. Подготвила е и основната съставка – малай или едросмляно царевично брашно. Добавя се постепенно към заврялата вода, може да се прибавят олио и сол, бърка се непрекъснато до сгъстяване. 

Мъжете от Рибарската махала са били истински господари на Дунав с улова на толкова големи количества риба, че са стигали чак до пазарите в Париж.  

Рибарска махала  Тутракан

Рибарските къщи са на два етажа, с малки преходни стаи. На горния етаж живеят младите, на долния са възрастните хора, има и помещения за съхранение на риболовни мрежи и за бъчвите с вино и ракия, също традиционни за този край. Всяка къща има тераса с изглед към реката. 

Рибарска махала  Тутракан

Жените на рибарите са били домакини, но за разлика от земеделските семейства имали повече време за плетене, шиене, бродиране. 

На Никулден местните рибари отивали за риба за последно и след това уловът се консумирал на брега, в чест на Свети Николай, разказа още Анка Монева. В комплекса се срещаме с Румен Тросков, един от последните майстори на дървени лодки и рибарски мрежи. Тутраканката се прави от дърво, поне така е било преди години.  

Кости от риба, миди, шишарки, дървени клечки – това са материалите, от които Цветан Йорданов майстори сувенири. След злополука хобито му се превръща в занаят, с който си изкарва хляба.  


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49