В България ваучерите за храна са широко разпространена социална придобивка сред работодатели и служители. Сравнително малко хора са запознати, че ваучерите могат да се предоставят по две различни наредби - Наредба 7 от 7.07.2023г. и Наредба 11 от 21.12.2005г. И в двата случая основното предимство е, че ваучерите са освободени от данъци и такси, което спестява средства и за работодатели, и за работещите.
Ваучерите по наредба 7 са достъпни за всички фирми в страната. Вторият тип ваучери за храна - по наредба 11, могат да се предоставят само на част от работещите. В статията ще разгледаме спецификите на законодателната рамка, за да можете да прецените дали тази социална придобивка е достъпна за вашия бизнес.
Ваучерите за храна по Наредба 11 могат да се предоставят на работещите в предприятия със специфичен характер и организация на труда. Те заместват храните и напитките, които работодателят е длъжен да осигури по закон. Наредбата регламентира задължителното предоставяне на безплатна храна и/или добавки към нея за работещите в такива предприятия.
Има много условия, при които едно предприятие може да се счита за фирма със специфичен характер и организация на труда и работещите в него да имат право на безплатна храна или добавки към нея. Сред най-честите случаи са:
● Работа с продължителност на работния ден от 12 часа;
● Полагане на нощен труд между 22:00 ч. и 06:00 ч. сутринта;
● Работа при среднодневни температури под +10 °C и над +30 °C за повече от половината работно време;
● Липса на заведения за хранене в близост до отдалечените обекти;
● Работа под земята;
● Контакт с биологични агенти в клинични лаборатории;
● Работа с вредни вещества, надвишаващи определени норми, както и при изложение на високи нива на шум, прах или вибрации;
● Работещи в сектори, свързани с производство и пренос на електрическа или топлинна енергия.
За пълния списък със условия можете да се запознаете в Наредба 11.
Докато ваучерите по наредба 7 се предоставят на всички служители в равен размер, ваучери за храна по наредба 11 могат да получават само служителите, които работят при специфични условия. Например, администрацията в завод или лаборатория, която работи със стандартно работно време и условия, няма право на придобивката. Размерът на ваучерите няма ограничение с държавна квота или сходни рестрикции. Има единствено минимум, регламентиран в наредбата - 2 лева на работен ден за храна, или 1 лев на смяна за ободряващи напитки.
Липсата на максимална сума дава възможност на работодателите да бъдат по-гъвкави и да стимулират служителите в зависимост от техните нужди. Предоставянето на ваучери дава възможност на служителите сами да изберат откъде да си купят необходимите стоки и напитки от широката мрежа магазини и ресторанти, които приемат този начин на плащане.
Ваучерите за храна и по двете наредби са доказан метод за мотивация на персонала и често са социална придобивка, която служителите очакват да получават. Предоставянето им прави работодателите по-атрактивни за нови служители и също така им помага да задържат хората, които вече работят при тях.
В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..
Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..
Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..
Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..
Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...
До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..
В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората,..
Много неща могат да се направят против еврото и ние от "Възраждане" вече ги правим – уведомихме нашите т. нар. партньори, изпратих писмо до..