Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Нека тяхната идея бъде бъдещето на България, на децата, на поколенията и нека не се зачертава миналото", призовават членовете на клуба

Врачанският пенсионерски клуб "Съединение": Парламентът да взема пример от нас!

Възрастните хора мечтаят за собствено пространство на клуба. Вече 15 години се събират в местни заведения

| Репортаж
Снимка: Ива Антонова

"Имаме си обединен дух. Когато започнем да се веселим, се чувстваме като сестри."

"Всички сме като едно семейство. Хубаво ни е заедно."

"Здраво семейство, което държи на всички наши ценности. Такъв начин на живот между възрастни хора е образец."

Ако съществуваше категорията "Образцов пенсионерски клуб", за нея могат да претендират членовете на врачанския клуб "Съединение". Клибът сплотява 70 души от третата възраст, чийто деца и внуци са в чужбина. Негов председател е Мария Икова.

"Повечето сме самотни. Тук имаме приятели. Веселим се, ходим, участваме по фестивали. Малко си разнообразяваме живота, защото вкъщи самотата убива", споделя тя.

Клубната дейност не е спонтанна проява. За мероприятията си пенсионерите се подготвят старателно, репетират усърдно и идват на организационните срещи с ръчно изписани тетрадки с песни, стихове, анекдоти и други "сламки" за изявите. Имат си и "културномасовик" - пенсионираната начална учителка Митка Янчева.

"Нашият клуб е много деен, откакто е създаден. Представяме програми, мероприятия – според датите, според празника", отчита тя.

Днес, в Деня на Съединението, пенсионерският клуб, който носи името на това значимо историческо събитие, ще се включи в общоградското честване във Враца. Възрастните хора са събрали пари и техни представители ще поднесат цветя на паметника на загиналите във войните, където се провежда тържеството. Клуб "Съединение" стяга и собствено честване, планирано за другата седмица.

"Отново готвим много хубава програма, много емоционална. Ще кажем няколко думи за историята на този празник. Ще завършим с патриотична песен. Имаме хъс, имаме потенциал, имаме желание за много работа."

С тревогата за липсващо собствено пространство пенсионерският клуб "Съединение" посреща 15-я си рожден ден. За тези години централната и местната власт се смени многократно, но въпреки обещанията на депутати и общинари, клубът все още е без дом. Възрастните хора се събират и репетират по заведения. Приютява ги и Клубът на инвалида в града.

"Много ми се иска тези усмихнати хора да имат свое място. Всички останали клубове имат свои помещения", изтъква Камелия Каменова, заместник- председател на "Съединение".

Възрастните хора не губят надежда, че все някога ще имат свое помещение. А дотогава ще я карат, както досега - с увереност в мощта на обединените усилия, защото не забравят, че "съединението прави силата".

"Това искам да кажа на Народното събрание – да вземат пример от нас. Които сме с 500 лева и издържаме самостоятелно клуба си. Народното събрание това трябва да направи - да види как живеят хората долу."

"Нека тяхната идея бъде бъдещето на България, на децата, на поколенията и нека не се зачертава миналото, историята, написана с кръв. Не може да се пренапише отново."

Снимки: Ива Антонова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33
Милена Кирниколова

Милена Кирниколова - гост в "Горещо сърце" за победите в Шотокан карате-до за 2024 година

Милена Кирниколова е известен инструктор по карате в Плевен. Нейните възпитаници непрекъснато печелят престижни отличия. Тя е гост в "Горещо сърце" по "Хоризонт". Истинска гордост са победите на световното първенство по карате в японската столица Токио.  Самата Кирниколова завоюва бронз при ветераните в родината на този спорт.  Тя е изключителен..

публикувано на 08.07.24 в 10:37
Ясен Пенчев

Ясен Пенчев- един от осемте стипендианти в програмата за талантливи наши кандидат-студенти

В разгара на кандидатстудентската кампания , когато пътя си избират хиляди зрелостници у нас, ще ви срещнем с отличника на випуска от Природо-математическата гимназия в Габрово . Той отдавна е наясно с какво иска да се занимава и решава да продължи образованието си в България.  Ясен Пенчев е един от осемте стипендианти в програмата за..

публикувано на 07.07.24 в 09:05
Ангел Иванов (вдясно) в разговор с протойерей Кръстин Апостолов, предстоятел на храм

"Той е, неговото име е...": "Епархийски глас" в "Изотопия" преди избора на нов Български патриарх

Три седмици по-късно: от светски към църковен вот. Преди историческия избор на нов +Български патриарх: Какво означава за нас това и как и къде църковните традиции намират място в ежедневието ни, както и къде се срещат и противоречат ли си православието и съвремието? По тези и други въпроси в "Изотопия" си говорим с Ангел Иванов - писател,..

публикувано на 29.06.24 в 11:22
Даниела Ненова

Даниела Ненова между театъра и любовта към птиците

"Живея извън града, извън Синсинати в гората, място, което рехабилитира хищни птици. Понякога хората се учудват как мога да съчетавам природа и гори, и планини с театър, защото едното изисква голям град, другото изисква спокойствие, но аз съм си намерила място, което съчетава и двете, каза за "Хоризонт" 33 годишната актриса Даниела Ненова гост в 51..

публикувано на 25.06.24 в 10:57