Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Eвелина Славкова: Президентът не би рискувал да "участва" на местните избори!

| Интервю
Евелина Славкова
Снимка: БГНЕС

"Имаме два политически живота – това, което се случва в парламента, и от друга страна – другият политически живот, свързан с това, което прави правителството като действия."

Това мнение изрази пред БНР социологът Евелина Славкова от Изследователски център "Тренд".

"Тази сглобка, по какъвто и да е начин, функционира към този момент", заяви тя. По думите ѝ обаче около бюджета и в зависимост от ситуацията около местните избори нещата може да изглеждат по друг начин.

Важно е за сглобката да започне да изглежда приемлива и все по-работеща, за да са си заслужавали поетите негативи, смята социологът.

Не бива да забравяме и местните избори – партиите и техни основни говорители и лидери ще критикуват от своята камбанария и всеки ще има своя разказ за пред електората, допълни Славкова.

"Разговорът за местните избори тепърва започва от лидерите и говорителите на политическите партии. Тогава ще навлезем още повече в етап на критикуване и разграничаване – "ние наистина не сме коалиция". Местните избори са ключови за това с каква карта на България ще осъмнем."

Централизирано партийно строителство или опити в тази посока от страна на президента няма да видим на тези местни избори, прогнозира Евелина Славкова. Според нея, ако президентът издигне или легитимира близки до него лица, това по-скоро може да има негативи за него.

"Това само ще доведе до пасиви. По-скоро не би рискувал в този контекст да участва на местните избори."

"Баланс от днешна гледна точка ми е много трудно да видя. Президентът се върна традиционно в президентството, в традиционната си роля – остри критики и конфликти. Той се върна в тази си реторика и не смятам, че ще излезе от нея. Ситуацията с Конституцията със сигурност ще изостри още повече отношенията. Няма да има помирение", коментира Славкова в предаването "Преди всички" относно напрежението между правителството и президента.  

Запитана за ежемесечната виртуална среща на премиера с гражданите Славкова отбеляза като положително това, "че изобщо има такъв формат и се дават отговори на въпроси, било контролирани, или не".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Кадиев

Георги Кадиев: Кого лъжем за еврозоната? Там не се влиза през прозореца

Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър  Теменужка Петкова ще получи негативен знак  за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...

публикувано на 15.02.25 в 13:48
Вени Марковски

Вени Марковски: Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп

" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен".  Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..

публикувано на 14.02.25 в 11:19

Ще спасим ли малките квартални магазинчета с бойкот на големите вериги?

Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги?  Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..

публикувано на 12.02.25 в 08:50

Донка Михайлова: Случаят в Брезе трябва да е сигнал – нужна е промяна

Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..

публикувано на 11.02.25 в 12:42

Бюджетът като алиби за провалената еврозона?

Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..

публикувано на 11.02.25 в 08:18
Семейството на Габи

Габи от Горна Оряховица се нуждае спешно от средства за лечение

Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...

публикувано на 11.02.25 в 06:32