Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Международен пленер „Павликени и светът“ във ВеликоТърново

Международен пленер „Павликени и светът“
Снимка: Здравка Маслянкова

Околосветско пътешествие в областта на културата предлагат на публиката във Велико Търново община Павликени и фондация „Аматерас“. 
Един месец  в изложбените зали „Рафаел Михайлов“ в старопрестолния град ще гостува колекцията от съвременно изкуство, събирана в изминалите 10 години чрез международния пленер „Павликени и светът“.
Международен пленер „Павликени и светът“

Утвърдени автори в областта на съвременното изкуство и с богат творчески опит от Финландия, Япония, Южна Корея, Норвегия, Дания, Швеция, Германия, Франция, Словакия, Литва, Иран и България, а от тази година и Исландия участваха в изданията на арт пленерите в Павликени. Артистите създават и даряват на Павликени произведения на скулптурата, живописта, графиката, керамичното, хартиеното и дигиталното изкуство, инсталации, калиграфия, разказа кметът на Павликени Емануил Манолов: 

„Събрахме една внушителна колекция. Да представим тези експонати, да представим творците. Забележително е, че трима от творците вече са за втори път тук. Яха на първите издания и се влюбиха в България и в Павликени и са за втори път тук. Тази изложба има вече музейна стойност, ще бъде оценена и може да бъде предоставена и в други градове. Живот и здраве имаме идея да бъде постоянна експозиционна галерия“.

Международен пленер „Павликени и светът“

Не красотата, а културата ще спаси света и ние ще работим за това да утвърждаваме културата дори и в трудни времена като днешните, казват от фондация „Аматерас“, по чиято идея вече 11 години в Павликени световни автори, творящи в различните направления на модерното изкуство, се изявяват на място. Артистичният директор на фондацията и куратор на изложбата Даниела Тодорова подчерта за съвместната работа с община Павликени: 

„Когато срещнеш добра воля и разбиране за съвременно изкуство, защото не навсякъде са склонни да приемат едни по-авангардни, по-различни неща, инсталации, или абсолютно абстрактни неща, даже сюрреалистични, това не всеки би го посрещнал така горещо, както ние намерихме това разбиране в Павликени“.

Международен пленер „Павликени и светът“

Това не е суета, правим го за местните хора, разказа за БНР кметът на Павликени Емануил Манолов: 

„Правим го за нашите съграждани, да имат досег със световното изкуство. Паралелно се провежда и творческа работилница на всеки пленер. Тази година тя премина с най-малките. Твориха много, беше много весело и забавно. Предни години беше с по-големи ученици и с възрастни любители художници. Няма ли връзка с местните хора, които се вълнуват и се занимават с изкуство, по-добре да не го правим“.

Международен пленер „Павликени и светът“

Във Велико Търново са представени 80 на сто от творбите, дарени на Община Павликени от артистите в арт пленера „Павликени и светът“ през последните 10 години, поясни Даниела Тодорова:  

„Колекцията възлиза на 250 произведения. Направихме селекция да покажем от всички възможни направления представители. Важно беше да покажем всички стилове, всички автори от всички държави, участвали в пленера“.  

Авторите представят различни стилове и течения – реализъм, абстрактно изкуство, сюрреареализъм, инсталации и др. Те превръщат в интересна симбиоза своите похвати и техники с това, което виждат в Павликени и региона.

Международен пленер „Павликени и светът“

„Инсталация на Мирослав Брош от Словакия събра земя от всички артисти от различните точки на света. Те донесоха пръст от своите родини и той направи тази инсталация, смесвайки тази пръст заедно с пръстта на Павликени. Така че абсолютно отговаряше на концепцията „Павликени и светът“. Идеята за земята е постоянна линия, която всяка година в някои от произведенията това се проявява“.

Международен пленер „Павликени и светът“

Творците се срещат с местните хора, обикалят по историческите забележителности в региона и провокирани от видяното и усетеното, са родени творбите, обяснява кураторът на изложбата: 

„Те се вълнуват от това, което виждат и го интерпретират в съвсем нови произведения. Има произведения с парченца керамика от керамичния център. Беата Вьорц от по-концептуалните германски авторки, използваше българските думи като игра. Всеки от авторите по свой начин въз-приема това, което е тук“. 

Пленер - „Павликени и светът“

Вече започна подготовката за 12-ото и 13-ото издание на пленера „Павликени и светът“, които ще бъдат посветени на Корея и Аржентина.


Още по темата в звуковия файл.



По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изследователски проучвания на Валентин Йорданов

Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г."  ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..

публикувано на 10.02.25 в 08:51
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29
Иван Мърквичка (1856 - 1938). Портрет на княгиня Мария Луиза, ок. края на 90-те години на XIX в., м.б., платно, 74х62 см. Музейна сбирка на Националната художествена академия

Националната художествена академия - разказ в картини

Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата.  Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..

публикувано на 08.02.25 в 14:28

София филм фест започва от 13 март и продължава до 31 март

Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино .  В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..

публикувано на 08.02.25 в 07:00

Документалното кино - бягство от клишетата на игралното

Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..

публикувано на 07.02.25 в 09:24

Спомен за диригента Месру Мехмедов

На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..

публикувано на 06.02.25 в 19:05