Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Меглена Костова: Рисувайки чрез нейрографиката, създаваме нови невронни връзки

3
Меглена Костова
Снимка: Мая Данчева

Спомняте ли си, колко много рисувахте, когато бяхте деца. Колко чисти са били мислите ви, колко отпуснато тялото и цялото ви внимание е било отдадено на света, който рисувате. 
Рисували сте семейството си, някаква къща, небе, облаци, слънце. В този момент сте били на това място, с тези хора, щастливи и доволни от нарисувания свят. Нещо повече, за вас като деца, той е бил истински, жив и цветен. И просто ваш, такъв какъвто сте го нарисували.
Мая Данчева, Камен Жеков и Меглена Костова (от ляво на дясно)

Рисуването като терапия влияе на физическото и емоционалното състояние. Енергията вложена в рисуване предизвиква положителни промени, свежо настроение, оптимизъм. Чувствата, които се изпитват са удоволствие и удовлетворение. Прекрасно нали?

Дали можем да управляваме живота си чрез рисунки – убедена е Меглена Костова, гост на "Нощен Хоризонт".

Меглена Костова е дипломиран инструктор по нейрографика в Института по психология на творчеството. Художник и педагог.

Меглена Костова се занимава с нейрографика. Това е визуален метод за работа с подсъзнанието, който следва своя графична азбука. Използва определени графични форми и линии.

Резултатът не е някакво абстрактно изкуство – не. Той е себесъзнателно моделиране към това, към което се стреми човекът, който рисува. Метод за самоусъвършенстване, психологическо въздействие, откриване на решения. Резултатът трябва да е пренастройване на личността за постигане на целите, които си е поставила.

"Аз съм художник и дългогодишен педагог. Но нейрографика я отрих, когато учех по моя метод хората да рисуват с две ръце, за да постигнат баланс между ляво и дясно полукълбо.

Нейрографиката не е нито арт терапия, нито изкуство, това е коуч метод - ние рисувайки нейрографика можем да си задаваме въпроси и да търсим отговори, но няма терапевтичен ефект, както е арт-терапията, затова сме по-близко до коуч метод, разказа за "Нощен Хоризонт" Меглена Костова.
Меглена Костова
Нейрографиката се появява през 2014 г. Рисувайки, ние променяме нашата реалност и то осъзнато, казва Меглена.

По думите й най-първото усещане е постигането на спокойствие, човек дори започва да се прозява, като видя това, аз се радвам, че хората са постигнали това спокойствие, поясни тя. По думите й друг ефект пък е одобряващият, такива хората се наспиват за по-кратко време - тези, които се занимават и рисуват нейрографика.

Методът е руски, има си определени стъпки, чиято цел е да навлизаме все по-надълбоко в своето подсъзнание.

Това е метод, при който съзнанието и подсъзнанието работят в екип и ние ползваме този потенциал от тези 90 на сто подсъзнание, до които обикновено нямаме достъп.

Рисувайки, ние създаваме нови невронни връзки, разказа още Меглена Костова.

Още по темата в зувковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В четвъртото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Кои са носителите на награди “Златен век“ на Министерството на културата и “Кристална лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци – в областта на музикално-сценичните изкуства - Разговор с..

обновено на 04.11.24 в 17:53
Антон-Константин Анастасов

Антон-Константин Анастасов и неговият портал "Към неизвестното"

Изложбата "Към неизвестното" беше открита вчера - 03.11, в Общинския културен инстиут "Красно село". Тя представя нови произведения на Антон – Константин Анастасов. Творчеството му вече е било показвано в САЩ  и Германия. Негови картини присъстват и като фон на известни компютърни игри.  "В картините и в игрите страховете могат да бъдат..

публикувано на 04.11.24 в 13:30
Международен фестивал на етнографското кино - ОКО

Тарас Шевченко среща Христо Ботев на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО

Тарас Шевченко среща Христо Ботев в една особена прегръдка между националните герои на Украйна и на България. Може да я видим по време на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО , който ще се открие в зала "Люмиер" на НДК този петък от 19 часа. Фестивалът вече се проведе в Украйна. България ни подкрепи за първи път на такова ниво,..

публикувано на 04.11.24 в 11:30

Петър Георгиев Рей: Човек никога не трябва да предава себе си и това, което носи!

"Нощен хоризонт" ни срещна с един от най-интересните и многопластови български творци, който оставя следи както в България, така и на световната арт сцена – Петър Георгиев Рей . " Човек не бива никога да се предава , независимо от възрастта, от пътя, на който се намираш, или на кръстопътя, това няма значение, човек трябва да продължава да..

публикувано на 04.11.24 в 10:39
Милко Лазаров

"Стадото" на Милко Лазаров ще открие тазгодишната "Киномания"

Третият игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото" ще открие 38-ото издание на "Киномания" на 13 ноември в Зала 1 на НДК. Филмовият фестивал "Киномания" ще се проведе от 13 ноември до 01 декември в София, Пловдив и Варна, а билетите са вече в продажба. В програмата на "Киномания" очаквайте прожекцията на осем български филма и много..

публикувано на 03.11.24 в 13:44

Делегация от Токайския университет гостува на Детския хор на БНР

Скъпи гости посреща диригентът на Детския хор на БНР маестра Венеция Караманова, дошли от далечна Япония. Те са част от ръководния екип на Токайския университет. На 18 турнета в страната на изгряващото слънце са били хористите на маестра Караманова. Дружбата им с Япония е от 1967-ма година, когато начело на Детския радиохор е бил..

публикувано на 03.11.24 в 08:16

65 години отпразнува Северняшкият ансамбъл за народни песни и танци "Иван Вълев"

В Плевен с два впечатляващи концерта отбелязаха 65 години от създаването на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“. Концерт - спектаклите „Наследството” и „На Север от Балкана” заслужиха аплодисментите на препълнената зала в Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Аплодисментите не стихваха по време на двата..

публикувано на 03.11.24 в 07:37