Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се диагностицира и лекува базоцелуларният карцином

Д-р Тодор Стоев и д-р Тома Томов (от ляво на дясно)
Снимка: Мая Данчева

Живеем в среда пълна с патогени. Телата ни непрекъснато са атакувани от малки, невидими за окото вредители. Вируси, бактерии, гъбички. Огромен микро свят, чиято задача е да преодолее имунната система и да осигури своето съществуване в гостоприемна среда. За да оцелеем сред невидимите врагове, ние имаме нужда от защита и природата в съвършения си гений е създала такава бариера. Това е нашата кожа.

Този орган на човешкото тяло е натоварен с основни функции. Имунна, генетична, сензитивна, регулация на телесната температура, синтез на витамини и депо за липиди. Кожата диша, пази хранителните ни вещества, извежда вода от тялото и след толкова много работа кожата започва да старее.

Това лято се убедихме, че кожата има нужда от нашата грижа. Силното слънце и високите температури поставят на изпитание нейната защита. Фото стареенето е пагубно за кожата, а от там страда и целият организъм. Съчетано с неправилно хранене и липса на достатъчно движение и сън, резултатът е фактора, който ни разболява. А болестите ясно личат по тургора на кожата.   

Заболяванията на кожата са упорити, в доста случаи хронични и изискват специално внимание. Понякога са и опасни и тук е сферата на дермато хирургичната намеса за отстраняване на болният кожен участък.

Д-р Тодор Стоев
Гости по темата в "Нощен Хоризонт" са двама лекари от Клиниката по кожни болести на Александровска болница в София - това са д-р Тодор Стоев и д-р Тома Томов са дерматолози и дермато хирурзи.

Те споделиха, че това лято вече се забелязва положителната тенденция, хората да се пазят по-добре от слънцето, да си поставят слънцезащитни средства по правилния начин.

Кожата старее най-вече от ултравиолетовата радиация и ролята на слънцезащитата е много голяма.

Д-р Тодор Стоев и д-р Тома Томов поясниха още, че слънцезащитата се поставя на всеки два часа, когато сме на море или на открито, също трябва да се постави и достатъчно количество.

Освен това, по думите на дерматолозите, това, че си със слънцезащита също не означава, че си напълно защитен. В часовете, когато слънчевите лъчи са най-силни, трябва да сме на сянка или със слънцезащитни дрехи.

Д-р Тома Томов

Лекарите посъветваха още хората да си поставят слънцезащита и през зимата, високо в планината, ако сме на ски или на почивка. Защото там също има ултравиолетова радиация, с фактор защита трябва да ходим и в градска обстановка.

" При нас идват и пациенти със заболявания, свързани с фоточувствителност - това са лупус, дерамотомиозит и съединително тъканни болести и синдроми.

Базоцелуларният карцином е често срещано заболяване. Той се открива най-често по лицето, по носа, части от кожата, които са изложени най-често на слънцето.

Той се открива след хистологично изследване. Понякога го виждаме и с инструмент или с око. Крайната диагноза е след изследване. Например как се разпознава заболяването - при човек над 55 г. в рамките на месец по лицето му се появяват бързо нарастващи образования, които може да кървят, да хващат коричка или да са с плътна консистенция и ръб като мъниста от перли.

Това е типичният базоцелуларен карцином или улцерозен карцином, като раничката не преминава дори да се маже, да се изписват медикаменти. Единственият световно признат начин при такива лезии е тяхното хирургично отстраняване, поясниха още дерматолозите от Александровска болница.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09
Енчо Керязов

Фондация "Енчо Керязов" с нова кампания за деца таланти в 14-ото издание на "Нощ на звездите"

Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават  до 5 февруари  в четири  различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..

публикувано на 05.01.25 в 06:00

2025 г.: очаквай неочакваното

2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите:  Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна?   Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..

публикувано на 04.01.25 в 14:00
Илия Григоров (горе вдясно) и Яне Василев (долу вдясно).

Илия Григоров: Rakamakafon ще произвежда до 20 000 грамофонни плочи на месец

През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите.  Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата  So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...

публикувано на 03.01.25 в 19:55
Митко Станков

Митко Станков: Законът за културното наследство облагодетелства хора от ДС. Трябва да стане като в Европа

"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..

публикувано на 03.01.25 в 18:49

Халед Мераджудин: Най-голямото ми желание през тази година е да ставам все по-добър като човек

Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..

публикувано на 03.01.25 в 16:56

Ще се превърнат ли земеделците в бюрократи заради европейски правила?

България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..

публикувано на 03.01.25 в 08:08