Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Акад. Пламен Карталов с двоен празник

| обновено на 15.09.23 в 16:57
Акад. Пламен Карталов
Снимка: БГНЕС



Днес – на 15-и септември 2023 г., големият български режисьор и директор на Софийската национална опера и балет акад. Пламен Карталов навършва 75 години, 50 от които са отдадени на проправянето на нови пътища за българското оперно изкуство.

“Връзката ми с Радиото, или с Радио София, започна, когато на 10 години имах една случка вкъщи родители-деца и трябваше да се залепя на радиоапарата. Това беше една стара “Нора“ – немско радио. Чух гласа: “Драги слушатели, от залата на Софийската народна опера ще ви предадем операта “Гергана“. Съдържание на първо действие…“ Изслушах цялото съдържание и си поставих задача: като пеят певците, аз ще разбера ли текста. И наистина в онази епоха певците имаха перфектна дикция. Всичко се разбираше! Бях толкова увлечен, че изслушах цялата опера докрай, тя завърши към 22 ч. Така че първата ми среща с Радио София беше чрез Операта.
А играехте ли на театър като дете?
Да, разбира се. Това е нормално – когато нещо идва като порив и вдъхновение от детски игри, те да бъдат превърнати в един вид уличен театър. Аз бях много увлечен от марионетния театър. Такъв тип театър още не беше познат в България, но в София имаше театър с марионетки и аз имах възможност не само да играя там зад паравана с куклите, но и да създавам музика. Моята задача беше и да озвучавам като композитор с песнички и кратки фрагменти действието. Това музикално оформление беше една друга провокация и поставена задача: като мислиш музика, как тази музика ще се предлага в действие. За мен това беше много интересно и полезно“ сподели акад. Пламен Карталов в рубриката “Разговор с продължение“ на предаването за музикално-сценични изкуства “Каста дива“.

По повод двойния юбилей – 75-годишнина и 50 години творческа дейност, Ви предлагаме “на бис“ цялото интервю, осъществено в навечерието на Вагнеровия фестивал в Софийската национална опера и балет. В него акад. Карталов разказва за детството си, за специализацията в Байройт, за създаването на Младежката камерна опера, за новия си прочит на Вагнеровата тетралогия “Пръстенът на нибелунга“, за предстоящите турнета на Операта в Германия, в Южна Корея и в Турция, споделя за най-трудните и най-щастливите моменти в творческия си път, за семейството си и за бяло-червеното конче Зигфрид, за което се грижи в минутите за отдих в полите на Плана планина.

Приятно слушане!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Денеш Варьон

Пианистът Денеш Варьон: Можем да учим много от големите имена в миналото

Щастлива среща в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" с прочутия унгарски пианист Денеш Варьон – един от най-високо ценените изпълнители на международната музикална сцена в наше време.  През юни в Цюрих той беше част от реномираното жури на конкурса за пианисти „Геза Анда“ 2024 . Самият той е победител в петото му издание през 1991 г. –..

публикувано на 09.08.24 в 19:22

Забележителни участия на Баховия фестивал в Лайпциг

Баховият фестивал в Лайпциг се проведе от 7 до 16 юни тази година. Двадесет и петото издание в новата му история беше особено важно за нас, защото в него се включиха двама млади български изпълнители. Китаристът Георги Димитров-Жожо беше първият български артист със самостоятелен рецитал на този форум, както и първият китарист в историята на..

публикувано на 09.08.24 в 18:51
Проф. Люба Енчева

Спомен за проф. Люба Енчева

На 9 август отбелязваме 110-годишнината от рождението на забележителната българска пианистка и клавирна педагожка проф. Люба Енчева - музикантка с международна известност и кариера.  Тя имаше огромен репертоар, с размах свиреше концертите на Бетовен, Бах, Шуман, Менделсон, Рахманинов, Шопен. Беше блестяща камерна изпълнителка - изнасяше сонатни..

публикувано на 09.08.24 в 17:14

Изкуство с благотворителна цел - 14-о издание на "Арт Емона"

Поредното издание на "Арт Емона" се провежда до 15 август в село Емона. Това е 14-ият брой на фестивала на изкуствата с благотворителна цел. За втора година София Филм Фест на път - ЕМОНА | 2024 ще бъде част от програма на Фестивал Арт Емона 2024 . Картините на художниците, участващи в пленера, ще бъдат продадени на търг с..

публикувано на 08.08.24 в 16:21
Академия Роза 2023 с участието на Светлин Русев

"Академия Роза" обучава млади оркестранти в Шипка

Фондация „Академия Роза“ подготвя четвъртата си поред Лятна музикална академия в град Шипка.  Събитието ще се проведе между 8 и 17 август - в рамките на 10 дни, 42 подбрани чрез конкурс деца от музикалните училища в страната и от чужбина ще изучават тънкостите на оркестровото свирене.  Творчески ръководител и диригент на Академията отново ще бъде..

публикувано на 07.08.24 в 19:45
Добромир Банев

Добромир Банев: "Всички дни ще се казват неделя" е по-мъдра от другите ми книги

Един от най-популярните съвременни български автори Добромир Банев ще представи в Царево на 14-и август своята нова книга с поезия "Всички дни ще се казват неделя". Тогава ще бъде и официалното представяне на съвместен проект, реализиран от Община Царево - на крайбрежната алея в Ахтопол са разположени пейки, които са във формата на книги..

публикувано на 07.08.24 в 16:53
Надя Тончева

Надя Тончева с концерт на 7- ми септември в кино Кабана в столицата

Много музиканти наричат музиката свой дом. Тя дава свободата да комуникираш лесно с толкова много хора и места по света. Прави общуването свободно, не го ограничава в рамки, лесно намира приятели, създава връзки, отваря нови пътища. Музиката е вариабилна – стилово, жанрова, вкусово . Музиката се развива и обогатява. Превръща се в приятна компания и..

публикувано на 07.08.24 в 11:06