Днес – на 15-и септември 2023 г., големият български режисьор и директор на Софийската национална опера и балет акад. Пламен Карталов навършва 75 години, 50 от които са отдадени на проправянето на нови пътища за българското оперно изкуство.
“Връзката ми с Радиото, или с Радио София, започна, когато на 10 години имах една случка вкъщи родители-деца и трябваше да се залепя на радиоапарата. Това беше една стара “Нора“ – немско радио. Чух гласа: “Драги слушатели, от залата на Софийската народна опера ще ви предадем операта “Гергана“. Съдържание на първо действие…“ Изслушах цялото съдържание и си поставих задача: като пеят певците, аз ще разбера ли текста. И наистина в онази епоха певците имаха перфектна дикция. Всичко се разбираше! Бях толкова увлечен, че изслушах цялата опера докрай, тя завърши към 22 ч. Така че първата ми среща с Радио София беше чрез Операта.
А играехте ли на театър като дете?
Да, разбира се. Това е нормално – когато нещо идва като порив и вдъхновение от детски игри, те да бъдат превърнати в един вид уличен театър. Аз бях много увлечен от марионетния театър. Такъв тип театър още не беше познат в България, но в София имаше театър с марионетки и аз имах възможност не само да играя там зад паравана с куклите, но и да създавам музика. Моята задача беше и да озвучавам като композитор с песнички и кратки фрагменти действието. Това музикално оформление беше една друга провокация и поставена задача: като мислиш музика, как тази музика ще се предлага в действие. За мен това беше много интересно и полезно“ сподели акад. Пламен Карталов в рубриката “Разговор с продължение“ на предаването за музикално-сценични изкуства “Каста дива“.
По повод двойния юбилей – 75-годишнина и 50 години творческа дейност, Ви предлагаме “на бис“ цялото интервю, осъществено в навечерието на Вагнеровия фестивал в Софийската национална опера и балет. В него акад. Карталов разказва за детството си, за специализацията в Байройт, за създаването на Младежката камерна опера, за новия си прочит на Вагнеровата тетралогия “Пръстенът на нибелунга“, за предстоящите турнета на Операта в Германия, в Южна Корея и в Турция, споделя за най-трудните и най-щастливите моменти в творческия си път, за семейството си и за бяло-червеното конче Зигфрид, за което се грижи в минутите за отдих в полите на Плана планина.
Приятно слушане!
Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...
На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..
Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..
Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио. Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..
От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..
На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..