Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Засилването на националистическите тенденции може да постави под въпрос съгласуваната политика на Запада относно конфликта в Украйна"

Валерий Тодоров: Замеряме се с пропаганда!

| Интервю
Валерий Тодоров
Снимка: БНР

Централната банка на Русия обяви вчера увеличение на основния лихвен процент със 100 базисни пункта до 13 на сто и прогнозира инфлацията през тази година да достигне 6-7 процента при целеви 4. През август увеличението на основната лихва беше с 350 базисни пункта - защото рублата стана по-евтина от 1 щатски цент. Новият лихвен скок беше предприет след като курсът на руската валута отново наближи този психологически праг. Вчера близо 97 рубли купуваха 1 долар. Ръстът на икономиката е възпрепятстван от затягането на пазара на труда, предупреди още централната банка в Москва.

Президентът Владимир Путин, който говори тази седмица във Владивосток, на традиционния годишен икономически форум, даде да се разбере, че одобрява политиката на централните банкери. "Да, това сдържа икономиката, но намалява инфлацията", заяви той.
Периодично се предприемат мерки за стабилизиране на рублата, обясни пред БНР Валерий Тодоров, бивш кореспондент на БНР в Русия. 

"В момента тревогата на Русия е, че ако продължи този  конфликт, обемът на санкциите и секторите, които са засегнати от тях, може да дестабилизират допълнително рублата. Сред мерките, които в момента се предприемат, е ограничаването на износа на рубли до 100 милиона. Твърди се, че рублата се стабилизира". 

Забелязва се един силен и рязък спад в приходите от нефт и газ, обясни Тодоров.

"Путин постави като акцент ускореното внедряване на тръбопроводни мощности в посока към Китай, Индия и въобще Азия. Но този праг, които беше въведен за цените на енергоносителите, също оказва натиск върху Русия. Това е изгодно за нейните азиатски партньори. Саудитска Арабия също изкупува петрол от Русия и увеличава запасите си. Китай е натрупал рекордни резерви от енергоносители".

Част от мерките се преоринтират към социални програми – газификация, изграждане на нефтопроводна мрежа в райони, които бяха в социална сянка, отбеляза Валерий Тодоров. 

"Войната е едно тежко бреме. Това е иконимическа тежест. Вече се говори за забавяне на ръста на икономиката. За първи път Русия призна, че има дефицит на работна ръка. Този проблем ще възникне и за Украйна.".

Има обаче и един положителен ефект от санкциите, разясни той. 

"Те дадоха възможност да се организират алтерантивни прозиводства на стоки".

Русия се опитва да компенсира недостига на валута по два начина, разказа журналистът.

"Веднъж, създавайки собствена блокчейн програма. От друга страна част от търговията в БРИКС се осъществява във валути на всяка една от страните. Това се прави между Китай и Русия и между Индия и Китай. Представлява опит да се възпира и натиска на долара". 

Предстоящите избори в Русия и в Америка оказват влияние на случващото се, смята журналистът.

Засилването на националистическите тенденции може да постави под въпрос съгласуваната политика на Запада относно конфликта в Украйна, отбеляза още Тодоров.

Цялото интервю на Деян Йотов с Валерий Тодоров може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калин Славов

Калин Славов: Идеята за преброителни центрове е изпробвана на терен, работи!

Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..

публикувано на 04.11.24 в 08:15

За въздушните трасета на дроновете в столицата

Две зони трябва да станат тестови площадки за употребата на дронове и дори на летящи коли. Плановете обаче не са реалност, заради липсата на интерес към управлението на тези пространства, които по европейските правила трябва да са част от т.нар. Ю-спейс пространство. Една от тези зони е край град Раковски, а другата – в южните райони на..

публикувано на 02.11.24 в 19:09

Три организации настояват за по-добър достъп до профилактика на здравноосигурените през медикъл и спа центрове

Да се разширят възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани в медикъл и спа центровете у нас и това да бъде финансирано от общественото здравеопазване . Темата отново бе поставена от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на дискусия с участието на министъра на здравеопазването д-р Галя..

публикувано на 30.10.24 в 11:04
Мартин Димитров

Мартин Димитров: В едно пътуване всеки трябва да се почувства специален

Мартин Димитров е на 24 години, роден в Мадрид, вече е посетил 52 държави , живял е в четири и продължава да пътува.  Превърнал е хобито си в професия, сега е екскурзовод и е убеден , че всеки млад човек може успешно да се реализира в България.  Как се справя с предизвикателствата на професията , как се подготвя за едно пътуване,..

публикувано на 30.10.24 в 08:43
Доц. Андрей Андреев

Доц. Андрей Андреев: Лекар - пациент - това е среща на доверието със съвестта

Доц. Андрей Андреев , един от водещите офталмолози в България, гост в предаването "Нощен хоризонт" споделя за своите дълбоки размисли върху офталмологията, медицината и човешките взаимоотношения.  " Срещата между пациента и лекаря е среща на доверието със съвестта , каза за БНР доц. Андрей Андреев . Това определение, споделено от..

публикувано на 29.10.24 в 10:55

Пред рисковите секции във Велико Търново и региона полицейското присъствие се засилва

В област Велико Търново избирателната активност към 11 часа е 10,78 процента и е с едно на сто по-висока от изборите през юни. От десетте общини в региона най-висока е активността в община Сухиндол – 17,6 %, а най-ниска от 7,8 % е в община Горна Оряховица. 6 машини са спрели работа. От тях не се разпечатва вота на избирателите, а само номера на..

публикувано на 27.10.24 в 12:31

Информационните магистрали, от които вече зависи (почти) всичко

През последните години някои развития в технологиите се превърнаха в повод за прогнози за крах на човешката цивилизация. Алгоритмите в социалните мрежи са обвинени за убийството на понятието "истина". Видимите скокове на изкуствения интелект са вече инструмент и за постигането на зловредни цели и създават допълнително притеснение заради..

публикувано на 26.10.24 в 14:05