Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Засилването на националистическите тенденции може да постави под въпрос съгласуваната политика на Запада относно конфликта в Украйна"

Валерий Тодоров: Замеряме се с пропаганда!

| Интервю
Валерий Тодоров
Снимка: БНР

Централната банка на Русия обяви вчера увеличение на основния лихвен процент със 100 базисни пункта до 13 на сто и прогнозира инфлацията през тази година да достигне 6-7 процента при целеви 4. През август увеличението на основната лихва беше с 350 базисни пункта - защото рублата стана по-евтина от 1 щатски цент. Новият лихвен скок беше предприет след като курсът на руската валута отново наближи този психологически праг. Вчера близо 97 рубли купуваха 1 долар. Ръстът на икономиката е възпрепятстван от затягането на пазара на труда, предупреди още централната банка в Москва.

Президентът Владимир Путин, който говори тази седмица във Владивосток, на традиционния годишен икономически форум, даде да се разбере, че одобрява политиката на централните банкери. "Да, това сдържа икономиката, но намалява инфлацията", заяви той.
Периодично се предприемат мерки за стабилизиране на рублата, обясни пред БНР Валерий Тодоров, бивш кореспондент на БНР в Русия. 

"В момента тревогата на Русия е, че ако продължи този  конфликт, обемът на санкциите и секторите, които са засегнати от тях, може да дестабилизират допълнително рублата. Сред мерките, които в момента се предприемат, е ограничаването на износа на рубли до 100 милиона. Твърди се, че рублата се стабилизира". 

Забелязва се един силен и рязък спад в приходите от нефт и газ, обясни Тодоров.

"Путин постави като акцент ускореното внедряване на тръбопроводни мощности в посока към Китай, Индия и въобще Азия. Но този праг, които беше въведен за цените на енергоносителите, също оказва натиск върху Русия. Това е изгодно за нейните азиатски партньори. Саудитска Арабия също изкупува петрол от Русия и увеличава запасите си. Китай е натрупал рекордни резерви от енергоносители".

Част от мерките се преоринтират към социални програми – газификация, изграждане на нефтопроводна мрежа в райони, които бяха в социална сянка, отбеляза Валерий Тодоров. 

"Войната е едно тежко бреме. Това е иконимическа тежест. Вече се говори за забавяне на ръста на икономиката. За първи път Русия призна, че има дефицит на работна ръка. Този проблем ще възникне и за Украйна.".

Има обаче и един положителен ефект от санкциите, разясни той. 

"Те дадоха възможност да се организират алтерантивни прозиводства на стоки".

Русия се опитва да компенсира недостига на валута по два начина, разказа журналистът.

"Веднъж, създавайки собствена блокчейн програма. От друга страна част от търговията в БРИКС се осъществява във валути на всяка една от страните. Това се прави между Китай и Русия и между Индия и Китай. Представлява опит да се възпира и натиска на долара". 

Предстоящите избори в Русия и в Америка оказват влияние на случващото се, смята журналистът.

Засилването на националистическите тенденции може да постави под въпрос съгласуваната политика на Запада относно конфликта в Украйна, отбеляза още Тодоров.

Цялото интервю на Деян Йотов с Валерий Тодоров може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23