С нощния гост в "Нощен Хоризонт" Илия Петков ме запозна лютеницата.Това беше една работилница, която той органиира за деца. Там те се учиха да правят лютеница, а където има лютеница, там традициите са спазени, топлината във взаимотношенията, уюта на дома, семейната йерархия и всичко наше, родно и българско.
Разбира се, трябва да има кой да предава традицията, но и кой да я приеме. Не мислете, че младите хора, навели глави в мобилните телефони са напълно изключени от това. Не, просто трябва да има кой да ги насочва към ценностите, които ни определят като българи – кам фолклорната песен и танц, към шевиците, към гозбите, за да се превърнат от потребители в създатели на нещо ново и свое, стъпило именно върху традицията.
Илия Петков танцува от дете. Преди шест години създава едно Сдружение и една фолклорна формация, която интерпретира и обучава в традициите на фолклора от шопския край.
И тъй като шопите са инати, тази организация се разраства и приобщава все повече млади хора.
„Шопски назиз“ участва в конкурси, събори, празници и носи на публиката хубавото приповдигнато настроение, характерно за народното творчество от шопския край.
Илия Петков е създател на формация „Шопски наниз“ и преподавател, родом е село Скравена, община Ботевград и е на 26 години.
"Шопски наниз" се казва, защото само шопи участват във формацията, а името дойде от това, че съставите ни са в кв. "Симеоново" и какво по хубаво като в един наниз да има хора с различни професии, обединени от любовта към народния танц
Шопът е пъстър, забавен, темпераментен, весел, забавен, хумористичен и много игрив, каза за БНР Илия Петков.
В четвъртото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Кои са носителите на награди “Златен век“ на Министерството на културата и “Кристална лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци – в областта на музикално-сценичните изкуства - Разговор с..
Изложбата "Към неизвестното" беше открита вчера - 03.11, в Общинския културен инстиут "Красно село". Тя представя нови произведения на Антон – Константин Анастасов. Творчеството му вече е било показвано в САЩ и Германия. Негови картини присъстват и като фон на известни компютърни игри. "В картините и в игрите страховете могат да бъдат..
Тарас Шевченко среща Христо Ботев в една особена прегръдка между националните герои на Украйна и на България. Може да я видим по време на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО , който ще се открие в зала "Люмиер" на НДК този петък от 19 часа. Фестивалът вече се проведе в Украйна. България ни подкрепи за първи път на такова ниво,..
"Нощен хоризонт" ни срещна с един от най-интересните и многопластови български творци, който оставя следи както в България, така и на световната арт сцена – Петър Георгиев Рей . " Човек не бива никога да се предава , независимо от възрастта, от пътя, на който се намираш, или на кръстопътя, това няма значение, човек трябва да продължава да..
Третият игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото" ще открие 38-ото издание на "Киномания" на 13 ноември в Зала 1 на НДК. Филмовият фестивал "Киномания" ще се проведе от 13 ноември до 01 декември в София, Пловдив и Варна, а билетите са вече в продажба. В програмата на "Киномания" очаквайте прожекцията на осем български филма и много..
Скъпи гости посреща диригентът на Детския хор на БНР маестра Венеция Караманова, дошли от далечна Япония. Те са част от ръководния екип на Токайския университет. На 18 турнета в страната на изгряващото слънце са били хористите на маестра Караманова. Дружбата им с Япония е от 1967-ма година, когато начело на Детския радиохор е бил..
В Плевен с два впечатляващи концерта отбелязаха 65 години от създаването на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“. Концерт - спектаклите „Наследството” и „На Север от Балкана” заслужиха аплодисментите на препълнената зала в Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Аплодисментите не стихваха по време на двата..
Това е МВР - Ново начало , заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. "По време на кампанията ние подадохме повече от 70 сигнала...
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..