Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Симеон Маджаров: Начинът на живот на стопаните е водещ при избор на домашен любимец

4
Д-р Симеон Маджаров
Снимка: Мая Данчева

Един от начините да се справим със стреса в дигиталното ни ежедневие е по-близкото общуване с природата. Едни хора избират да пътуват, други прекарват време в планината, а трети отглеждат домашен любимец. 

Контактът с животните у дома е непосредствен, искрен, разпускаш, оздравителен. Животните имат способност да ни откъснат от грижите и работната среда, да ни накарат да погледнем по-леко на проблемите. 

Лекарите дори препоръчват, хора с определени заболявания да си вземат домашен любимец, а психолозите казват, че е добре децата да растат заедно с домашни животни. 

Да имаш домашен любимец обаче, изисква време и определено средства, както и компетентност по отношение на неговите нужди, неговото здраве и възпитание. Това е необходимо, за да се чувствате добре заедно, да прекарвате времето пълноценно с едно добре социализирано домашно животно.

"Човек като опита колко е хубаво да имаш домашен любимец и продължава да взема все повече в дома си, защото те дават много емоции и веднъж като станеш стопанин на домашен любимец много рядко спираш да с такъв в някакъв етап от живота си, каза за "Нощен Хоризонт" д-р Симеон Маджаров, ветеринарен лекар. 

В помощ на стопаните на кучета и котки, той издава няколко наръчника със съвети за тяхното отглеждане. 

В тях д-р Симеон Маджаров обяснява езика на домашните животни, чрез който те съобщават за състояния на страх, тревога, глад, дискомфорт, различни заболявания. В наръчниците се съдържат и инструкции при спешни състояния, каквито могат да възникнат, независимо от добрите грижи.


"Животните понякога доста често могат да бъдат непредвидими като поведение и реакция, тъй като те не са диви животни, но всеки път не можем да разчетем сигналите им, те се притесняват, могат да се стресират, което може да доведе до различни ситуации, отделно от това те не могат да говорят, което усложнява още повече нашата работа, допълни младият ветеринарен лекар.

Той е избрал професията ветеринарен лекар, не само защото обича животните, а защото смята, че ще работи предимно с животните, а се оказва, че в много случаи работи повече с техните стопани.

"Имал съм пациенти като малки морски свинчета, зайчета, които са няколко грама тежки, а най-големите ми пациенти са били крави, свине, друг вид добитък. Написал съм няколко наръчници за отглеждане на домашни животни и реакция при спешна ситуация.

Огромна е отговорността за вземането на домашен любимец, човек трябва да се информира предварително и внимателно да подбере подходящия за себе си домашен любимец, било то котка или куче, защото си има своите специфики и също да се запознае с необходимите ежедневни и медицински грижи за този домашен любимец, посъветва още д-р Маджаров.

Начинът на живот на стопаните е водещ при избор на домашен любимец, поясни той.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06