В публичното пространство и сред родителите битуват виждания, че ваксинацията може да предизвиква епилепсия, че когато детето се ваксинира още при раждането може да се отключи епилептично заболяване, отбелязва доц. Росен Калпачки, невролог и началник на Клиниката по нервни болести в болница "Света Анна" в София. Той е провел изследване върху ваксините.
Доц. Екатерина Витева от Клиниката по нервни болести на университетската болница "Св. Георги" в Пловдив изтъква проблема с липсата на противоконвулсивни медикаменти, като доста пациенти не успяват да заменят липсващо лекарство с налична алтернатива. Стига се до намаляване на дозите или направо до спиране.
"Липсва национален механизъм според който да знаем има ли ги, няма ли ги тези медикаменти."
Освен липсата на лекарства, доц. Витева посочва като проблем ограничената информираност на населението, но и на медицинската общност за особеностите и новостите в диагностиката и лечението на епилепсията. По думите ѝ са налице "неправилно подбрани медикаменти, неправилни дози", не се проследяват адекватно кръвни показатели.
"Идват с ЕЕГ-та отпреди 4-5 години."
Броят диспансерни прегледи на пациент с епилепсия, които са финансово покрити, са едва два за година, което е крайно недостатъчно, подчертава доц. Екатерина Витева. Освен това, част от лекарите не искат да диспансеризират, защото Касата заплаща едва по 13 лева на пациент. Стига се до ситуация, в която болните от епилепсия се струват пред кабинетите на невролозите.
"Това прави пациентите с епилепсия нежелани. Има цели градове, които не диспансеризират пациенти с епилепсия", алармира специалистът.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Участниците в Лондонската среща на върха за Украйна в сряда ще обсъдят предложението на Съединените щати полуостров Крим да бъде признат за руска територия, за да се ускори замразяването на фронтовите линии и евентуалното мирно споразумение между Москва и Киев, съобщи във вторник "Вашингтон пост". Американското издание съобщава, че идеята е..
Владимир Путин е предложил да спре нахлуването си в Украйна по настоящата фронтова линия като част от усилията за постигане на мирно споразумение с президента на САЩ Доналд Тръмп, съобщава "Файннешъл таймс", цитирали лица, запознати с въпроса. Руският президент е казал на Стив Уиткоф, специалния пратеник на Тръмп, по време на среща в Санкт..
МВР ще закупи още необозначени автомобили за контрол на движението по пътищата, каза на брифинг в Кюстендил вътрешният министър Даниел Митов. Прилагането на тази мярка е дало добър ефект при пренатоварения трафик през празничните дни, доказва го и статистиката, обявена от министър Митов: "Близо 500 необозначени автомобили на полицията са..
Срокът за вписване на тютюнопроизводителите в публичния регистър се удължава с един месец - до 30 май. Удължаването се прави за втори път и е по настояване на Националната асоциация на тютюнопроизводителите. Съгласно Закона за тютюна, производителите трябва да се регистрират всяка година до 31 март. И тази година обаче стопаните се възползваха от..
Украинският президентът Володимир Зеленски заяви, че Украйна ще бъде готова да проведе преговори с Русия във всякакъв формат, след като бъде постигнато прекратяване на огъня, но предупреди, че ще бъде невъзможно бързо да се договорят всички условия на мирно споразумение. Говорейки на редовен брифинг за пресата, той все пак подчерта, че Киев никога..
Кметът на столицата Васил Терзиев излезе с п озиция по повод изявлението на формацията "Спаси София", които обявиха по-рано днес, че свалят доверието си и представителите ѝ в Столичния общински съвет напускат коалицията с "Продължаваме промяната" и "Демократична България". Оставка подаде и излъченият от формацията заместник-кмет по транспорта Илиян..
Министърът на околната среда и водите Манол Генов и кметът на София Васил Терзиев са се обединили около идеята да се криминализира произволното изхвърляне на отпадъци извън регламентираните за това места. Двамата са се срещнали по инициатива на Терзиев, за да обсъдят управлението на отпадъците в София, управлението на Природен парк "Витоша" и..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
На всяко подаване на храна на човек пожелава здраве и "утре те очаквам в 16 часа". Така прави вече 9 години Мартин Мартинов , собственик на..
С тържествени пасхални богослужения православната църква празнува втория ден на Великден - Светли понеделник. С него започва Светлата..