"Това пътуване беше планирано да бъде около една седмица, на границата между Австрия и Италия, в онази част на Алпите, която хората познават като Доломитите.
Доломитите са много красива планина и повечето хора ги познават от календарите с природни картини.
Доломит означава един минерал, открит от геолозите и на името на откривателя носи точно това име. Представлява мраморизиран варовик, затова те са бели, розови, жълти, но и ръбести скали, които са много красиви, разказа в "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов.
"Ние бяхме там като туристи, но които ходят по-малко по-трудни терени, не по класическите пътеки. За такива като нас има прекарани специални въжени пътеки, за да се преодолеят тези масиви.
До 3300 варираше височината при нашите турове. Ние бяхме група от четирима души, водач имахме също, мой приятел италианец.
Задължително е нужна подготовка преди такива катерения. Да си минал в България подобни терени. За да може човек да свикне с преминаването на тези пасажи, има стъпала, метални въжета...
Спяхме или в полите на планината, или на палатка в къмпинг, прекарахме много хубаво, защото времето беше чудесно, което е най-важно при такива изкачвания, поясни още Руслан Борисов.
"Момичето с нас имаше най-добрият алпийски опит, човек трябва да няма страх от високото, да има отношение към планината и как се качват подобни участъци, вертикални участници, базови умения за катерене по скала трябва да имаш, но това не е алпинизъм, това е туризъм, разказа още Борисов.
"Когато се качиш на тези върхове, ти си в средата на безкрайни бродерии от скали и в далечината се виждат заснежени върхове. Усещането е въздушно...Там трябва да спазваш всички правила, да си концентриран и да спазваш знанията за оцеляване - скала - въже и чак когато мине опасното катерене, тогава започва да те освобождава адреналинът и да се радваш на всичко...
Там горе се чувстваш като един малък бръмбар, на фона на тези огромни скали и масиви, величествено е усещането. Човек се чувства смирен, въжето сякаш те държиш за Бог!, каза още Руслан Борисов пред БНР.
Още по темата в звуковия файл.
Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова. Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..
В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..
"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" , казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..
Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..
Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..
В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..
Има нещо много мистично в това да бъдеш между земята и небето – в полета, който носи усещане за свобода , за необятност и вдъхновение. За връзката между небето и вдъхновението и как авиацията се преплита с изкуството на писането г оворим с Йордан Колев – писател и летец , чийто живот е изпълнен с истории от облаците. " Нашата професия на..
Как се извършва контролът на автомобили и хора, преминаващи през България, която от 23 дни вече е пълноправен член на Шенген? Къде са разположени..
През 2025 година банките на българския пазар очакват проблеми с платежоспособността на клиентите по обслужването на техните кредити и..
От днес до 30 януари в Благоевградска област е обявена грипна епидемия и са въведени всички необходим мерки за ограничаване на разпространението на..