"Инсултът е заболяване с огромна и непосредствена смъртност, още в болницата, и отложена – в рамките на месеците, след като човек преживее инсулта. Огромна част от хората, които оживяват, получават тежки ограничения за живота си – двигателни, ментални, говорни и имат нужди от постоянни грижи, внимание, рехабилитация дълги месеци и години", пояснява доц. Росен Калпачки - председател на Българското дружество по инсулт.
По-голямата част от пациентите не се възстановяват, посочва доцент Калпачки. По думите му само в първите 4 часа от инсулта може да се прилага съвременното лечение.
"4 часа от настъпването на някой от следните симптоми – внезапно изкривяване на лицето, внезапна слабост в едната или другата ръка, или внезапна промяна в говора. Това, когато се случи изведнъж на ваш близък, почти със сигурност сте познали инсулт и трябва да закарате човека веднага в болница. Веднага означава веднага, не утре, не след като си почине, не след като се наспи. Веднага означава минути!"
В повечето региони на България вече има екипи, които могат да прилагат това лечение. Все още не всички лекари имат голям опит, но и пациентите отиват късно, отчита д-р Росен Калпачки. Според него в съсловието все още има и "известна боязливост да се прилага съвременното лечение".
Съвременното лечение – тромболиза, дава по-голям шанс на пациентите. При инсулт на част от мозъка не достига кръв, защото артерията, която я кръвоснабдява, се е запушила от тромб.
"Тази част от мозъка остава без кръв и умира – това е инсултът. Тромболизата разтваря този тромб и възстановява кръвообращението."
Когато се приложи съвременното лечение, не толкова хора се инвалидизират тежко, изтъква доц. Калпачки.
В рамките на година 800 хиляди души в Европа получават инсулт - това е един човек на всяка минута. В Европа обаче тенденцията е надолу, докато у нас броят на засегнатите остава устойчив, дори се увеличава, отбелязва лекарят.
Той е категоричен, че е необходим национален план за борба с инсулта, ако искаме резултати. Според доц. Калпачки "нищо общо нямат политиците, има безхаберие и неангажираност сред колегите".
"В България сме рекордьори по болестност и смъртност от инсулт. Профилактиката ни още повече куца в сравнение с другите държави. Може да я сведем до някои простички правила: да си лекуваме редовно кръвното, диабета и сърдечните болести. Тези три неща, ако ги правим доживот, инсултът ще се случва по-рядко."
До ноември ще бъде възможно с помощта на нова апликация на телефон да се разпознават първите симптоми на инсулт, за да се търси навреме лекарска помощ.
"Ще може, насочвайки телефона към лицето на вашия близък, за който се съмнявате, че има инсулт, телефонът да разпознае, че този човек може би получава инсулт. Телефонът трябва да чуе какво говори, ще му заснеме лицето и като дадете телефона в ръката на вашия близък, ако той го изпусне или е слаб, телефонът ще сигнализира, че този човек получава инсулт."
В Италия магистратите напуснаха съдебните зали в знак на протест срещу правителствена реформа в съдебната власт. Много съдии и прокурори в Рим, Милано, Болоня, Палермо и други градове, както и прокурори от окръжните централи на Апелативния съд, излязоха от залите. Това стана в момент, когато представители на правосъдното министерство започнаха..
Пожелание към БНР отправи и диригентът на вокален ансамбъл "Езерец" Илиян Юручки в Благоевград и секретар на народно читалище "Никола Вапцаров - 1866-та. Още по темата слушайте в звуковите файлове.
По българска традиция на 14 февруари отбелязваме Деня на лозарите и винарите -Трифон Зарезан, а в католическия свят на тази дата се празнува Денят на влюбените – Свети Валентин. Макар че Свети Валентин не е типично български празник, той е повод за много хора да изразят с романтичен жест обичта и признателността си към любим човек. Много двойки..
На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които ще протестират по казуса с Природен парк "Сините камъни". Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна " Повсеместно в България..
Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова ще обжалва съдебно решение за увеличените такси на мобилните оператори. Административният съд в София отмени заповеди на Филипова, с която тя се опита да спре увеличенията при два от операторите. Не отговаря на истината, че новите цени са окончателно потвърдени, пишат от..
Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" повдигна отново темата за т.нар. оценка "дисциплина" и въвеждането на по-сериозни санкции, касаещи поведението на учениците. Юлиян Петров, КТ "Подкрепа": Оценката за възпитание не е наказание Има деца, които смятат, че могат да правят всичко и всичко е разрешено и идват лошите наказания на живия..
"Недобра е новината, че трафикът през последната седмица е два пъти по-лош от среднодневния за изминалата година. На места в сутрешните пикови часове стигаме до над 100% средно време за пътуване ", обясни пред БНР Христо Грозданов, управител на Института за транспортна инфраструктура. По думите му "Пловдив след ковид привлече много..
"Без да се пипат данъци, няма как да се запълни дупката в бюджета. Няма как да се влезе в 3% дефицит, без да се наложат непопулярни мерки "...
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..
Трябва да си мъж и то издръжлив мъж, условията в тези страни като Йемен не предполагат масирано присъствие на жени , сподели бившият и последен..