"Инсултът е заболяване с огромна и непосредствена смъртност, още в болницата, и отложена – в рамките на месеците, след като човек преживее инсулта. Огромна част от хората, които оживяват, получават тежки ограничения за живота си – двигателни, ментални, говорни и имат нужди от постоянни грижи, внимание, рехабилитация дълги месеци и години", пояснява доц. Росен Калпачки - председател на Българското дружество по инсулт.
По-голямата част от пациентите не се възстановяват, посочва доцент Калпачки. По думите му само в първите 4 часа от инсулта може да се прилага съвременното лечение.
"4 часа от настъпването на някой от следните симптоми – внезапно изкривяване на лицето, внезапна слабост в едната или другата ръка, или внезапна промяна в говора. Това, когато се случи изведнъж на ваш близък, почти със сигурност сте познали инсулт и трябва да закарате човека веднага в болница. Веднага означава веднага, не утре, не след като си почине, не след като се наспи. Веднага означава минути!"
В повечето региони на България вече има екипи, които могат да прилагат това лечение. Все още не всички лекари имат голям опит, но и пациентите отиват късно, отчита д-р Росен Калпачки. Според него в съсловието все още има и "известна боязливост да се прилага съвременното лечение".
Съвременното лечение – тромболиза, дава по-голям шанс на пациентите. При инсулт на част от мозъка не достига кръв, защото артерията, която я кръвоснабдява, се е запушила от тромб.
"Тази част от мозъка остава без кръв и умира – това е инсултът. Тромболизата разтваря този тромб и възстановява кръвообращението."
Когато се приложи съвременното лечение, не толкова хора се инвалидизират тежко, изтъква доц. Калпачки.
В рамките на година 800 хиляди души в Европа получават инсулт - това е един човек на всяка минута. В Европа обаче тенденцията е надолу, докато у нас броят на засегнатите остава устойчив, дори се увеличава, отбелязва лекарят.
Той е категоричен, че е необходим национален план за борба с инсулта, ако искаме резултати. Според доц. Калпачки "нищо общо нямат политиците, има безхаберие и неангажираност сред колегите".
"В България сме рекордьори по болестност и смъртност от инсулт. Профилактиката ни още повече куца в сравнение с другите държави. Може да я сведем до някои простички правила: да си лекуваме редовно кръвното, диабета и сърдечните болести. Тези три неща, ако ги правим доживот, инсултът ще се случва по-рядко."
До ноември ще бъде възможно с помощта на нова апликация на телефон да се разпознават първите симптоми на инсулт, за да се търси навреме лекарска помощ.
"Ще може, насочвайки телефона към лицето на вашия близък, за който се съмнявате, че има инсулт, телефонът да разпознае, че този човек може би получава инсулт. Телефонът трябва да чуе какво говори, ще му заснеме лицето и като дадете телефона в ръката на вашия близък, ако той го изпусне или е слаб, телефонът ще сигнализира, че този човек получава инсулт."
В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..
" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ". Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..
Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..
От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева. "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..
Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София . "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..
Снимки: БТА
За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..