Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Събев за споразумението с енергетиците: Оставени са големи врати в полето

"България всяка година плаща стотици милиони за двете американски ТЕЦ. Ако бъде подлъгана да продължи, ще си е чисто наша вина"

| Интервю
Димитър Събев
Снимка: Иван Русланов, БНР

Протестиращите на АМ "Струма" енергетици вдигнаха блокадата след одобреното споразумение с властта. В редиците им обаче остават както съмнения, така и неясноти какво ще се случва занапред.
"Дотогава има много вода да изчете. Не се знае какво и как ще променят нещата. За нас е важно да има работни места и младите хора да седят тук. С надеждата политиците да се осъзнаят, че това е България, не е чужда държава, за да държат за чуждите държави, а хората тук да страдат."

"Тия горе днеска казват едно, утре – друго."

"Може и на газ да е, обаче да останат работните места на хората. ТЕЦ-ът трябва да бъде в енергийната система, защото тия фотоволтаици няма да смогнат се справят през зимата. Решения има."

"Има визия за развитието на централата в бъдеще. Ние знаем, че въглищата на този етап искат да бъдат премахнати – говорим за Европа. Зеленият преход е неизбежен, но искаме да е плавен, справедлив за всички. Първоначалният вариант, който ни предлагаха, беше форсмажорен. Ние сме най-подготвената централа от въглищните, които работим за този преход. Искаме пълна мощност да се даде, на работа, до 2038 г. на централата. Да може тази инвестиционна програма, която е заложена, да бъде завършена", смята Иво Димитров, синдикалист от ТЕЦ "Бобов дол".

"Основното, което договорихме, е енергийните дружества на свободния пазар, тоест частните, в тях да не бъдат намалявани мощности и да не бъде спирана или намалявана дейността. Оттук нататък е бъдещото развитие на ТЕЦ "Бобов дол", отбелязва Йорданка Германова от КТ "Подкрепа".

"Протестът отиде по-далеч, отколкото можеше да се предположи. Негативните настроения на миньорите са раздухвани, те са разпалвани. Може би това ще е само началото на края, началото на недоволството."

Това мнение изрази пред БНР Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН. Той е участник в съвместно изследване и анализ на БАН и СУ на демографското и социално развитие на региона на "Марица Изток".

Хората изразяват своите тревоги - да имат предвидимо бъдеще, допълни той. По думите му не може да се осигури безпроблемно съществуване на миньорите, защото общото движение в Европа е към декарбонизация, а пазарните механизми са силни и "можем само да ги посмекчим оттук-оттам".

Когато говорим за въглищна енергетика в България, говорим за амалгама от много различна собственост и различна производителност на труда, изтъкна Събев. Според него трябва да се прави разграничение между тези централи и е назряло закриването на някои от тях, "особено на по-малките".

По силата на сключения през 2001 г. договорки при продажбата на ТЕЦ "Марица Изток" - 1 и 3, България всяка година плаща стотици милиони, близо милиард, за двете американски ТЕЦ, коментира Димитър Събев в предаването "Преди всички". 

"Това са едни големи пари. Тези големи пари в години на нормално функциониране, без ексцесивно големи цени на пазара, тези плащания, субсидии от страна на държавата, гарантираха, че американските ТЕЦ ще останат да работят с печалба, ще продължат да функционират. Тези договори, сключени през 2001 г., изтичат – единият в началото на 2024 г., а другият – през 2026 г. България, ако под някаква причина бъде подлъгана да продължи да прави тези плащания, въпреки че не е длъжна, ще си бъде чисто наша вина. Ако тези ТЕЦ бъдат оставени на свободния пазар и техните икономически параметри се влошат, трябва ли ние като общество и данъкоплатци да отделяме всяка година стотици милиони и милиарди лева, които можеха да се използват за образование и здраве?"

Постигнатото споразумение с правителството, което бе гласувано от парламента, Димитър Събев нарече "доста витиевато, може би са оставени големи врати в полето, за да може да се варира".

Повече по темата слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36

Фотографът Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в XI Международен фотосалон Пловдив 2024

Плевенският фотограф Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в тазгодишния XI Международен фотосалон Пловдив 2024. Международното жури присъди на Бенджи Златен медал на Международната федерация за фотографско изкуство - FIAP и купата на салона за фотографията „Потоп 1“. Бенджи е добре познат във фотографските среди, работил е за..

публикувано на 18.08.24 в 06:16
Проф. Васил Николов

Проф. Васил Николов: Ще наблегнем на производствения център за сол на Провадия-Солницата

През 2024 та се навършиха 20 години от началото на разкопките на праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата (5600-4350 г. пр. Хр.). Започна поредният, двадесети сезон на археологическите проучвания и екипът, ръководен от проф. Васил Николов от Националния археологически институт с музей на БАН е вече на терена...

публикувано на 13.08.24 в 14:56

Вино Сокай и жива бира с чубрица в Трявна

Трявна предлага удоволствия и изкушения, които се простират далеч извън клишето на културния туризъм на малкия възрожденски град.  Тук можете да опитате специа лна селекция вино, произведено в Трявна и специална бира, направена в Трявна. Виното има серия Сокай , посветена на уникалния  женски накит, заради който тревненки са ходели с високо и..

публикувано на 12.08.24 в 15:30
Изглед от Петково

В Родопите тръгват "По стария път на керваните за Беломорието"

"По стария път на керваните за Беломорието" е излет, който правят днес жителите на село Петково и околните села в Смолянско. Местни жители и гостите им вървят по пътя на своите предци, който ги е свързвал преди повече от 500 години със земите на Беломорска Тракия. Много занаятчии, овчари и търговци са изкарвали прехраната са своите..

публикувано на 11.08.24 в 18:24