Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дебатите за промените в Конституцията няма да се предават по БНТ и БНР

Снимка: БТА

Депутатите обсъждат на първо четене промени в Конституцията, внесени от ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС. След поредица от прегласувания беше отхвърлено предложението на БСП дебатите да се предават пряко по БНР и БНТ. 
Конституционните промени бяха предложени от 166 депутати на 28-ми юни. Те са свързани основно със съдебната власт и предвиждат Висшия съдебен съвет да се раздели на две: на Съдийски съвет, в който има повече съдии, избирани от колегите, и на Прокурорски с по-голямо парламентарно представителство. Предлага се да се въведе и мандатност на главния прокурор и председателите на Върховния Касационен съд и Върховния административен съд.

Друга голяма промяна е свързана със служебните кабинети. Служебният премиер ще продължи да се назначава от президента, но той ще може да избира между председателят на парламента, на Конституционния съд, или шефа на БНБ. Промените предвиждат за депутати и министри да могат да бъдат избирани хора с двойно гражданство. 

От Висшия съдебен съвет вече заявиха, че не приемат голяма част от предлаганите промени в Основния закон. От Прокуратурата също изразиха притеснения. Един от вносителите - депутатът Христо Иванов, заяви, че поставените цели са големи: 

"Независим съд по европейски стандарт, ефективна и отчетна Прокуратура - това са фундаменталните ни задачи; Намиране на правилното решение при разглеждане на модела на служебните кабинети, така, че да не позволяваме възникването на подобни президентски режими на управление на държавата. Няма текстове, които самоцелно ще бъдат налагани! Всички добронамерени, консктруктивни критики, дори да не са добронамерени, ако са конструктивни и съдържателни, трябва да бъдат чути и ще бъдат чути".

Лидерът на БСП Корнелия Нинова определи като прецедент това, което се случва в Народното събрание. БСП никога няма да подкрепи идеята за депутати и министри да могат да бъдат избирани хора с двойно гражданство: 

"Но днес е прецедент, защото се чуха близо 50 отрицателни становища по този законопроект и нито едно положително! Отрицателни от всички професионални гилдии, които тази съдебна реформа засяга. Това е юридическа неграмотност, политическа нищета, която води до разграждане на държавността. Сменяте Националния празник. Текстът стои в Конституцията, която предлагате! Защо мълчите? Един от вносителите поне да излезе и да каже, че между първо и второ четене ще го оттеглите".

БСП иска специален закон за служебния кабинет. Беше заявено, че повечето от темите са и за Велико Народно събрание. 

От "Има такъв народ" също са критични и заявиха, че няма да се решат проблемите в съдебната система. Гроздан Караджов каза:

"Това е Конституция за един човек или в най-добрия случай за няколко души. Не ни харесва президентът, например. Ами, окастряме му правомощията по отношение на служебния кабинет, назначаването на висшите съдии, за регулаторите, нищо, че утре, когато сегашният президент се яви със свой проект на избори и поеме изпълнителната власт, например, а новият президент е един от вашите - точно на вносителите, хора, ще плачете с крокодилски сълзи за окастрени президентски правомощия".

За да бъдат приети промените, те трябва да бъдат подкрепени от три четвърти от народните представители, тоест 180. Ако това не се случи, но проектът събере поне 160 гласа, той се поставя за ново разглеждане не по-рано от два и не по-късно от пет месеца. При новото разглеждане предложението се приема, ако за него гласуват не по-малко от 160 народни представители. 

Дебатът в пленарната зала за първото четене продължава.

Досега партиите, които подкрепят правителството - ГЕРБ и ДПС, допуснаха между първо и второ четене да има промени.
По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34