Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Делегация на Мониторинговата група на Европейския парламент на срещи у нас

Снимка: Радио ВИДИН

Делегация на Мониторинговата група на Европейския парламент пристига на посещение в България днес и утре. Тя ще се срещне с премиера Николай Денков, няколко министри, президента Румен Радев, висши представители на съдебната власт и полицията, както и представители на гражданското общество и журналисти. 

Делегацията се ръководи от нидерландската евродепутатка София ин'т Велд от либералната група „Обнови Европа“. В нея влизат също българската социалистка Елена Йончева, зеленият германски депутат Ерик Маркварт, както и известната с троцкистките си възгледи ирландка Клеър Дейли от радикалната левица. И четиримата евродепутати са членове на Групата за наблюдение на демокрацията, принципите на правовата държава и основните права към Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи. 

Това, което делегацията ще се стреми да провери, е как на практика действа върховенството на закона у нас на фона на препоръките в последния доклад за България през юли. Тогава Комисията предприе стъпки за окончателното прекратяване на механизма за сътрудничество и проверка за България и Румъния, което вече е факт. 

Същевременно еврокомисарят по ценностите и прозрачността Вера Йоурова предупреди, че Комисията никога не е правила връзка между механизма и Шенген и България и Румъния трябва да предприемат дипломатически стъпки, за да убедят Съвета на ЕС, че са готови за процеса за присъединяване.  Засега на присъединяването на България към Шенген се противопоставят Австрия и Нидерландия.

"Предвидена е дълга серия от срещи с членове на правителството, но също така с неправителствени организации, журналисти, омбудсмана, делегирани прокурори от Европейската прокуратура, както и много други. В основната си част бихме искали да получим нова информация за положението във връзка с върховенството на закона, демокрацията и основните права. Става дума за борбата с корупцията, положението на ромите, свободата и безопасността на медиите. Така че има много въпроси, които да се дискутират. С огромен интерес наблюдаваме състава на новото българско правителство, както и неговия 18-месечен план, така че сме доста заинтересовани да чуем какви мерки се предприемат", каза за БНР ръководителката на групата София ин'т Велд. 

През юли еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндерс каза, че се надява с новата политическа конфигурация да е по-лесно прокарването на някои реформи. Смятате ли падането на механизма за сътрудничество и проверка за нейно постижение в този смисъл?

"Смятам, че това е резултат от доста дългосрочни усилия на българския народ. Но, разбира се, има все още неща, които предизвикват загриженост. Мисля, че е много важно да получим ясна картина за това, което се случва. Знам, че бяха положени значителни усилия през последните няколко години, въпреки всички политически сътресения. Така че сме много нетърпеливи да получим актуална информация."

Лично вие какво очаквате да видите и чуете и фиксирани ли са срещите ви с премиера и президента?

"Да, срещите с тях са включени в графика ни, но аз съм наясно, че е предвиден вот на недоверие в парламента, което може да внесе леко объркване в програмата ни. Но ние все още се надяваме да се срещнем с тях. Трябва да кажа, че през годините редица български правителства показваха голямо желание да се срещнат с нас, така че това не е проблем. Вече споменах част от темите като корупцията, но свободата и плурализма на медиите също е много важна. Така че с нетърпение очакваме да видим какво се случва и дали реформите, които бяха започнати през последните няколко години, продължават и са приложени на практика. Ще се срещнем също с настоящия главен прокурор. Много ни е интересно да чуем за реформите в прокуратурата, които са изключително закъснели." 

Като евродепутат от Нидерландия очаквате ли страната ви най-сетне да свали ветото си за България за Шенген, особено след падането на мониторинга от страна на Комисията?

"Аз не съм част от правителството на Нидерландия, но мога да ви кажа моето мнение, което съм казвала високо и в страната си. Смятам за абсолютен позор, че това правителство с премиер от 13 години насам, блокира присъединяването на България и Румъния към Шенген. Светът е подпален и няма време за политически игрички, както и двете страни да се държат като заложници. Да, в България има проблеми, но тя изпълнява критериите и трябва да се присъедини към Шенген още днес."

Но, както разбирам, не смятате, че Нидерландия ще свали ветото си...

"Както ви казах, аз оказвах натиск върху партията, която е на власт и от която бях част и която напуснах преди около 4 месеца поради редица причини. Една от тях беше нейната позиция за присъединяването на България и Румъния към Шенген. За мен това е много, много голяма тема и както казах, позор, че толкова поред правителства под ръководството на Марк Рюте използват това като част от вътрешната си политика и не направиха каквото трябва, за да укрепят Европа, а и по някакъв начин да подкрепят процеса на реформи в България." 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Копие на прочутата статуя на Афродита в селището Фира, Санторини.

Сеизмолози очакват силно земетресение на Санторини до няколко дни

Взети са всички мерки за реакция, каквото и да се случи на Санторини, съобщават от Гражданска защита. Местните жители заминават, но пък туристите не се отказват и пристигат на почивка. Обстановката на Санторини продължава да е динамична, съобщават сеизмолозите, които следят трусовете на острова. Местните жители продължават и днес да напускат..

публикувано на 06.02.25 в 14:11
Народният представител от

Проект за забрана на фотоволтаици и вятърни турбини върху земеделски земи общинска и държавна собственост

От "Възраждане" подновяват инициативата си за забрана на изграждането на фотоволтаици и вятърни електроцентрали върху земеделски земи общинска и държавна собственост, обяви в кулоарите на НС  депутатът от ПГ на партията Даниел Петров. Той напомни, че преди две години проектът им беше отхвърлен с аргумента, че държавата е поела ангажимент за..

публикувано на 06.02.25 в 14:09
Александър Бубия

Александър Бубиа: Нужен е таван на надценките, а не на цените

Има шанс да се намалят цените в големите хранителни вериги и супермаркети, стига да се обединим. Важно е да се разбере, че е нужен таван на надценките, а не на цените . Защото този на надценките регулира дейността на търговеца, а ако е на цените ще позволи търговците да мачкат производителите. Това каза студентът по икономика в Нидерландия..

публикувано на 06.02.25 в 13:55

Започва изграждането на тунела на метрото през столичния кв. "Слатина"

Днес в експлоатация бе пусната машината, която ще прокопае тунела за метрото през столичния кв. "Слатина". Тя е произведена специално за проекта на софийското метро. Строителството на тунела трябва да приключи през втората половина на 2026 година, а отсечката да бъде пусната в експлоатация през 2027 година. Метротрасето е с 6 станции, ще..

публикувано на 06.02.25 в 13:48

Минималната заплата у нас – най-ниската в ЕС

България е с най-ниската минимална работна заплата сред страните-членки на Европейския съюз през януари - 551 евро. Най-високата е в Люксембург - 2638 евро, сочат данните на "Евростат". За 10 години - в сравнение с 2015 година, най-ниското възнаграждение у нас се е повишило с малко под 12 процента средногодишно. Преди 10 г. нивото на минималната..

публикувано на 06.02.25 в 13:32
Стою Стоев

Стою Стоев: Управляващите бързат за регулаторите, за да си бетонират постове за дълго

Безпрецедентно парламентът започва ударно избиране на регулатори, което показва, че правилникът на Народното събрание не е спазен, защото никой не знае какъв е графикът за избор.   Това каза пред БНР депутатът от ПП-ДБ Стою Стоев, заместник-председател на парламентарната комисия по конституционни и правни въпроси, като уточни, че едва на заседанието..

публикувано на 06.02.25 в 13:31
Радостин Василев

МЕЧ подкрепя идеята за таван на надценките на основни храни

Депутатите от МЕЧ биха подкрепили предложението на "БСП-Обединена левица" за ограничаване на надценките на основни хранителни продукти. Това обяви председателят на партията Радостин Василев: "Такъв подобен закон има в Унгария. За малката потребителска кошница там има таван на цените - в Унгария. Ние бихме го подкрепили и бихме дали идеи,..

публикувано на 06.02.25 в 13:21