Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

11% спад на фалшивите сигнали до 112 тази година. Системата вече засича с висока точност подателя

| Интервю
Снимка: Общинска администрация Русе

Над 2 800 000 са били сигналите до телефон 112 за първите 9 месеца на тази година. Отчита се 11% спад на фалшивите сигнали. Най-често обажданията с невярна информация са на тема бомбени заплахи за училищата. Системата обаче вече разполага с техника да засече подателя на сигнал в радиус от няколко метра.

Най-голям брой сигнали се генерират към полицията – над 42%, следвани от тези за спешна помощ – около 39 на сто, едва към 4% са сигналите, касаещи пожарната.

Между минута и минута и половина отнема на дежурните да препратят сигнала към съответната служба.

Дори операторът да продължи да разпитва обаждащия се, за да установи къде и какво се случва, по електронен път той предава сигнала към службата за спешно реагиране. Това, че продължава да разпитва гражданина, не означава, че сигналът не е предаден, пояснява в интервю за БНР Марина Велинова, директор на Националната система за спешни повиквания.

"Има обаждания от деца, от психично болни хора, от възрастни хора с деменция. Гледаме максимално да бъдем полезни, да ги насочим къде могат да се обърнат, за да се реши техният проблем", посочва тя.

Марина Велинова  Снимка: Николай Христов

От 2021 г. Националната система 112 има нова функционалност – услуга на новите операционни системи на смартфоните, която подобрява точността на локализацията до 4000 пъти. Така при повикване към 112 от смартфон телефонът автоматично активира услугата си за местоположение и изпраща информацията.

"Точността на локализацията на открито място е до 5 метра, а з затворени помещения – в радиус до 50 метра. Има опция да показва и нивото, височината, откъдето се обаждат. Тоест можем да разберем евентуално и етажа, ако се обажда от сграда. Благодарение на тази услуга ние и службите за спешно реагиране знаем точно къде е позициониран подаващият сигнала и това позволява много бързо той да бъде установен", уточнява Марина Велинова.

Друга услуга е e-call, автоматично повикване от превозно средство към 112, при което чрез активиране на бордови сензори на МПС или чрез ръчно набиране мобилните мрежи предават набор от данни и осъществяват звукова връзка между пътниците в превозното средство и оператор на 112.

Внедрена е и услуга за достъп на хора, които имат слухови или говорни увреждания. Тя е достъпна чрез мобилно и уеббазирано приложение.  

"При свързване със 112 потребителят може в чат сесия да опише проблема или чрез наличните икони за спешна помощ, полиция и пожарна да се изпрати сигнал за помощ. С изпращане на сигнала операторите на 112 получават GPS-координатите от устройството."

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49

В близост до германския планински масив в Харц от дни бушува пожар

В близост до планинския масив в Харц, в германската провинция Саксония Ахалт от дни бушува пожар. Властите смятат, че е възможно да става дума за умишлен палеж. Горският пожар на Брокен може да е бил предизвикан умишлено. Има индикации за това, казва пред местния вестник "Фолксстийм" началникът на районната пожарна служба Кай-Уве Лозе...

публикувано на 08.09.24 в 13:59

Фестивалът "Ние сме децата на реката" ще се проведе край Марица в Пловдив

"Ние сме децата на реката", под това мото в Пловдив се подготвя най-новият фестивал , който  ще се проведе край река Марица. Целта на организаторите от Фондация InBetween и Община Пловдив е чрез различни форми на изкуството жителите на града да станат съпричастни на  концепцията на администрацията за социализация на пространствата около..

публикувано на 08.09.24 в 07:15

Борбата за контрола над дигиталното пространство в нова фаза

Задържането на изпълнителния директор на „Телеграм“ Павел Дуров във Франция и преустановяването на достъпа до „Екс“ в Бразилия възпламениха дебата за ролята, която социалните мрежи играят в политиката, свободата на изразяване и разпространяването на дезинформация. Сред залозите в тези два случая са международната политика и интересите на..

публикувано на 07.09.24 в 10:30

На двудневен празник в Елхово: местни храни, кулинарни ателиета, концерти

Двудневен празник " ЕКО кошница, моля! " в град Елхово ще представи производители и преработватели от региона. На 6 и 7 септември жителите и гостите на южния град ще опитат продуктите на местни майстори, ще могат да се включат в кулинарни демонстрации, да послушат фолклорни концерти. Акцент е ателието за българска народна шевица. Поканата..

публикувано на 05.09.24 в 11:58
Илиян Йорданов, председател на Националната комисия по информатика и ръководител на националния отбор за олимпиадата в Египет, и Румен Михов, координатор на лагер-школата по информатика в Ямбол (от ляво на дясно)

Националният отбор на България по информатика замина за международната олимпиадата

Националният отбор на България по информатика отпътува за Египет за участие в най- престижното за годината състезание, а именно международната олимпиадата по информатика. В нея се включват отбори от 90 държави, представени от 360 състезатели. Какви са очакванията на ръководителите на нашия  отбор и къде е мястото на България в света на информатиката...

публикувано на 05.09.24 в 09:53