Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протест в подкрепа на енергетиците и миньорите

"Става въпрос за едни пари, които трябва да бъдат усвоени от определени хора, а има нови технологии, с които могат да се усвоят въглеродните емисии".

Снимка: БГНЕС

Протест в подкрепа на хората, които работят в енергийния сектор, се проведе тази вечер в редица градове в страната.
Снимка: БГНЕС

В столицата гражданите се събраха на площад "Независимост" в т. нар. триъгълник на властта. Те заявиха подкрепата си на протестиращите енергетици и миньори, които вече две седмици с блокади на пътища настояват за изтегляне на териториалните планове от ЕК, за преработване на документите по две решения, гласувани от Народното събрание, както и незабавно експерти да изработят енергийна стратегия.

Хората се притесняват за цените на електроенергията и дали България ще бъде енергийно независима.

Енергийната сигурност и независимост трябва да бъдат национален приоритет, казаха участници в протеста.

Те апелираха да бъдем обединени в отстояването на националните интереси на страната:

"От една страна подкрепяме енергетиците и  и миньорите, от друга страна подкрепяме нас самите си - защото всички ще теглим, каквото ще ни сервират";

 "Не искаме да останем без ток и да бъде на двойна и тройна цена, каквото се очертава";

"Без промишленост, без енергетика, без селско стопанство и какво остана накрая? Територия. На някои това им трябва";

"Цял свят отваря въглищни централи, започват да строят атомни централи, ние продаваме, затваряме "Белене", затворихме двата реактора. Какво ще правим на зима?";

"Тук сме, за да подкрепим енергийната независимост на България. Защото някои хора не мога да смятат, тоест могат да смятат само това, което отива в техните обръчи", казаха участници в протеста.

Снимка: Даниела КостоваВ Стара Загора стотици граждани излязоха в подкрепа на въглищната енергетика:

Пред областната управа в Ямбол в подкрепа на протестиращите миньори и енергетици от Мини "Марица- изток" излязоха десетки граждани. 

Пред микрофона на БНР те споделиха: 

"Просто регионът ще се обезлюди - Стара Загора, Хасково - също има много работници, Ямбол. Това е пълно безумие, изобщо зелената сделка на Европа- това е пълно безумие. Няма по-евтина енергия от ТЕЦ-овете!"

"Няма как да стане с тези фотоволтаици, доколкото знам в Германия отварят техните въглищни централи. Ще стане така, че нашите специалисти ще отидат да работят в чужбина, в други въглищни централи";

"Става въпрос за едни пари, които трябва да бъдат усвоени от определени хора. А пък има нови технологии, с които могат да се усвоят въглеродните емисии ";

"Няма място за политика, те сега искат да изместят въпроса".

Снимка: Латинка Светозарова

Над 100 служители и работещи в ТЕЦ "Бобов дол",  които не са на смяна или не са заети в технологичния режим на работа, излязоха на входа на  централата тази вечер, за да изкажат категоричната си подкрепа за колегите си от Маришкия басейн.

Направиха го и заради коментари по медиите, че бобовдолските енергетици, които вдигнаха преди седмица блокадата на автомагистрала "Струма" са предали каузата по спасяването на българската енергетика. Те останаха при бариерата около половин час.

Противно на предварителните коментира, че синдикатите не стоят зад тазвечершния протест, точно организацията на КНСБ беше в основата на митинга пред централата. Беше прочетена декларация:

"Ние ще следим всички тези 8 точки, които са подписани и са дадени за изпълнение от правителството, Министерството на енергетиката и всички институции, които са се подписали под това споразумение. Ние имаме някакви добавки, които сме изпратили, да бъдат към Пътната карта, издадена на 5 октомври.

Така че - тук сме първо да подкрепим нашите колеги от Мини "Марица-изток", от Маришкия енергиен басейн, и второ - горе управляващите, които ни управляват, да знаят, че ние следим е стриктно тези 8 точки.

Ако тези осем точки не бъдат изпълнени, пътят, който бяхме поели преди една седмица към магистралата, е отворен и никой не може да ни спре да направим втори път тази блокада.

Но втория път, когато я направим, няма да бъде спряна, както са сега нашите колеги в "Марица-изток", ще бъдем и ние твърди в отстояване на нашите интереси.

Веднъж, ако ни излъжат и не изпълняват тези решения, които са приети на 3 октомври в парламента, ще видят каква е силата на всичките енергетици".

При излезлите да заявят подкрепата си беше и изпълнителният директор на ТЕЦ "Бобов дол" инж. Любомир Спасов: "Надяваме се да работим и лека-полека да си мине нашата трансформация, да минем нашия път. Да, не искаме да ни пречат, ние сами ще се справим с всичко". 

Снимка: Кирил Фалин

С протест пред сградата на "Топлофикация Перник" миньорите и енергетиците от Перник изразиха своята подкрепа към колегите си от Маришкия басейн.

Снимка: Мила МладеноваРаботещите в ТЕЦ - Плевен подкрепиха стачкуващите енергетици от Маришкия басейн. В 18:00 часа те се събраха пред входа на фирмата, където издигнаха .

Десетки служители на "Топлофикация" във Враца също организираха протест пред административната сграда на дружеството в знак на солидарност със стачкуващите енергетици и миньори. Иван Иванов от ръководството на дружеството обясни:

"Ние като газова Топлофикация също използваме така наречения енергиен микс, ние сме част от българската енергетика и бяхме длъжни да подкрепим на колегите в техните искания.

За много хора в държавата е крайно време да разберат, че това е в един дял от икономиката, който не е за всеки. Ако си мислят, че от всеки може да стане енергетик, а след това да стане фризьор или бръснар, това няма как да стане.
Ние сме тук, за да подкрепим една независима българска енергетика, която в момента е изправена на ръба на критичното съществуване".
Междувременно през града премина автошествие на политическа партия в подкрепа на националния енергиен протест. 

Снимка: Здравка Маслянкова

Два протеста в защита на енергетиката се проведоха едновременно тази вечер във Велико Търново. 

Пред паметника "Майка България" се проведе гражданският протест в защита работата на миньорите и енергетиците.  

"Нашето искане, освен в подкрепа на миньорите и енергетиците, е и оставка на правителството, тъй като домовете ни са застрашени. В края на краищата като няма ефективна енергетика, няма живот", заяви една от участничките в протеста.  

На 50 метра от този протест, пред Община Велико Търново, се проведе друг протест, организиран от политическа партия, под надслова "Спират ни тока!" 

"Има опасност да останем без ток тази зима. Още повече, ако излезем на свободния пазар, тогава много хора няма да могат да си плащат тока, той ще стане три, четири пъти по-скъп“, посочи симпатизантка, включила се в протестната акция.  

Насроченият за 18:00 часа протест в Силистра в подкрепа на миньорите и енергетиците не се състоя. Не бил спазен срокът от 48 часа на подаденото от парламентарно представена политическа сила уведомление, се посочва като мотив за дадения от Общината отказ. 

Снимка: Ива Антонова
По публикацията работиха: Георги Даскалов, Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тръмп: Предстои въвеждането на мита и върху вноса на селскостопански продукти в САЩ

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви в понеделник вечерта, че от 2-ри април ще влязат в сила мита и върху вноса на селскостопански продукти в страната. "До великите фермери на Съединените щати: Пригответе се да започнете да произвеждате много селскостопански продукти, които да се продават ВЪТРЕ в Съединените щати. Тарифите за..

публикувано на 04.03.25 в 12:22

Извънпарламентарна инициатива за сваляне на правителството и за предсрочни избори

Представители на извънпарламентарни партии, неправителствени организации и граждански активисти се обединяват в обща инициатива за сваляне на правителството и предизвикване на нови предсрочни избори. За целта ще бъдат събирани подписи, които после ще бъдат внесени в НС. Адв. Росен Рашков заплаши с протести, ако управляващите не се съобразят..

публикувано на 04.03.25 в 12:08

Мадрид: Разходите за отбрана да се финансират с еврофондове

Испания предлага разходите за отбрана да се финансират с европейски фондове. Според правителството в Мадрид парите да бъдат предвидени в следващата Многогодишна финансова рамка на съюза.  В писмото, изпратено до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен се посочва, че сигурността е "европейско обществено благо" и никоя от..

публикувано на 04.03.25 в 12:01
Елена Попова

18 годишната певица Лени: Не трябва да имаме очаквания към нищо, а да творим с любов

Зимата си отива и става цветно и слънчево. Не забравяйте да наричате мартениците, които подарявате, за да носят силата на вашите пожелания. Тази хубава българска традиция предизвиква радост у всеки, че дарява и получава, заедно с мартеницата хубави думи за здраве и дълъг живот.  Хубавите цветове на пролетта, усмивките, цветята ни карат да..

публикувано на 04.03.25 в 11:37

ДПС - НН иска изслушване на председателите на КЗП и КЗК за цените на храните

Парламентарната група на "ДПС - Ново начало" предлага Народното събрание да изслуша председателя на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова и председателя на Комисията за защита на конкуренцията Юлия Ненкова относно предприетите действия от регулаторите за овладяване на необоснования скок на цените на основните хранителни продукти и..

публикувано на 04.03.25 в 11:16
СГС гледа въззивна мярка на задържаните от протеста на „Възраждане” пред Дома на Европа на 22 февруари. На снимката: председателят на „Възраждане” Костадин Костадинов.

Костадин Костадинов: Сигурен съм, че съдът ще пусне задържаните след протеста на "Възраждане"

Софийският градски съд решава да промени или да потвърди мерките за неотклонение на задържаните при протеста на партия "Възраждане" за погрома пред Дома на Европа в София. Те са обвинени в хулиганство, отличаващо се с изключителен цинизъм и дързост.  Лидерът на "Възраждане Костадин Костадинов коментира: "Затова сме дошли тук днес, за..

публикувано на 04.03.25 в 11:12
Яница Петкова

Яница Петкова: Одобрение за всякакви мерки, свързани с повече дисциплина в училищата

Голямо съгласие и одобрение събират всякакви мерки, свързани с повече дисциплина и контрол в училищата. Това съобщи пред БНР Яница Петкова, агенция "Мяра".  Почти единодушни мнозинства се оформят по отношение на наличието на повече контрол в училищната среда, сочи независим сондаж на социологическа агенция "Мяра". "Обществото ни е..

публикувано на 04.03.25 в 11:10