Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лидия Шулева: Асен Василев не може да вземе дълг, който не е предвиден в Бюджета

В Бюджет 2024 трябва да се преразгледат заплатите на структури, работили близо до МРЗ, за да се компенсира негативната разлика, смята бившият социален министър

| Интервю
Лидия Шулева
Снимка: БГНЕС

"Асен Василев не може да вземе дълг, който не е предвиден в Бюджета. Ако има предвиден таван на дълга в Държавния бюджет, този дълг текущо през годината се емитира. Това се е случвало многократно. В това няма особена новина."

Това каза в интервю за БНР Лидия Шулева, бивш вицепремиер и министър на икономиката и бивш министър на труда и социалната политика. 

Това е дълг, който е необходим предвид очакваните средства от ПВУ, за да може да се финансират някои от мерките по него, допълни  тя.  

"Нивото на дълга в България е изключително ниско. Ако се движим в рамките на гласуваното от парламента, не мисля, че има нещо сериозно."

"Крайно време е таванът на пенсиите да падне. Това е един архаизъм", коментира бившият социален министър в предаването "Преди всички".

Относно новата формула за максималния осигурителен доход Шулева посочи, че би следвало този доход плавно да се вдига.

В целия свят се наблюдават сигнали за рецесия. Ние сме в пазар, в който няма достатъчно квалифицирана работна ръка, а липсата на такава натиска работодателите да вдигат заплатите, за да си осигурят служители. Така от една страна работодателите ще бъдат принудени да дават по-високи заплати, а от друга - рецесията в Западна Европа и особено в Германия ще влияе силно върху приходите на фирмите, което се отразява както върху заплатите, така и върху осигуровките, отбеляза още Шулева.

Според нея ръстът на МРЗ с 20% е "доста сериозен скок". Тя очаква това увеличение да има сериозно отражение върху държавния бюджет, "защото хора и структури, които са работили близо до тази МРЗ, са доста" и в Бюджет 2024 тези структури трябва сериозно да преразгледат заплатите, тъй като стандартните 10% няма да са достатъчни да се компенсира голямата негативна разлика, получила се с увеличаването на минималната работна заплата.

Във връзка с темата за намалената доходност на частните пенсионни фондове Лидия Шулева подчерта, че в тази сфера e необходима реформа.

"Осигуровките във втория стълб би трябвало да се инвестират дългосрочно. Има специални инструменти, които позволяват по-дългосрочно инвестиране и са с малко по-голям риск и по-висока доходност. В рамките на този 40-годишен период (периодът на трудовия стаж - бел. ред.) може да има спадове, върхове, но се получава добра доходност. При нас всички средства на осигурените са в един и същи тип фондове, с един и същи риск и една и съща доходност. Това изиграва лоша шега от гледна точка на доходността. Когато имаш много малък риск, имаш много ниска доходност."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Най-ниската минимална работна заплата в ЕС е в България, най-високата - в Люксембург

Най-ниската минимална работна заплата е в България – 477 евро, а най-високата е в Люксембург – 2570 евро, това сочат данните на Евростат за юли 2024 година. В сравнение с юли миналата година най-ниското възнаграждение у нас бележи ръст от 78 евро, а в Люксембург с близо 70. На втора и трета позиция след България в дъното на класацията по..

публикувано на 01.08.24 в 12:59

НС задължи здравния министър да предприеме мерки за противодействие на насилието над медици

Парламентът задължи министъра на здравеопазването да предприеме мерки за предотвратяване на насилието над медицинските специалисти. Депутатите разписаха, че в срок до 4 месеца министърът на здравеопазването трябва да предприеме действия за създаване на специализирана електронна система, в която медиците да подадат сигнали за инциденти. Тя..

публикувано на 01.08.24 в 12:50
Кремен Георгиев

Какви стъпки трябва да предприемем, ако искаме да оспорим изравнителната си сметка

Изравнителната сметка се получава от абоната, за да провери дали показанията на уредите са правилно заложени. Това обясни пред БНР Кремен Георгиев, председател на Асоциацията на топлофикационните дружества. Изравнителните сметки се сравняват с прогнозно начислените , напомни той. "Ако показанията са верни, това е потреблението на..

публикувано на 01.08.24 в 12:32

Пожарът в Малешевската планина продължава да е активен по целия фронт

Пожарът в Малешевската планина до границата със Северна Македония продължава да е активен по целия фронт. Усилията на над 200 огнеборци и доброволци от Националната асоциация са насочени към пресичане на пътя на огъня до населените места. В 9:30 часа започна и гасене от въздуха. Третият ден от борбата с огнената стихия в планината Малешево не..

публикувано на 01.08.24 в 12:28
Кметът Васил Терзиев изрази разочарованието си заради проваленото заседание

Извънредното заседание на СОС се провали

Извънредното заседание на Столичния общински съвет, на което трябваше да бъде обсъдена отмяна на решението за рокади в ръководствата на шест общински дружества, се провали заради липса на кворум. БСП отказаха да участват в извънредното заседание на СОС Отсъстваха съветниците на ГЕРБ-СДС, БСП, Има такъв народ и така наречените отцепници от..

публикувано на 01.08.24 в 11:45

Български ученици с 6 медала от Олимпиадата по лингвистика в Бразилия

Български ученици се завърнаха с 6 медала от Международната олимпиада по лингвистика в Бразилия. Състезанието се проведе от 23 до 31 юли и в него  участваха представители на близо 40 държави, съобщиха от Министерството на образованието и науката. Сребърно отличие е за дванадесетокласничка от София. Останалите 5 бронзови медала са за..

публикувано на 01.08.24 в 11:36
Калоян Стайков

Калоян Стайков: Пет години по-късно даваме същите помощи, все едно още сме в Covid пандемия

" Пет години по-късно ние даваме същите помощи. Нищо не се  е променило, все едно още сме в Covid пандемия.  Това няма никакво обяснение.  Хем се опитваме да либерализираме един сегмент, хем регулираме старите, които уж бяха на свободния пазар ". Така Калоян Стайков, главен икономист в Института за енергиен мениджмънт, коментира..

публикувано на 01.08.24 в 11:36