Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Журналистите стават все по-ненужни"

Георги Караманев - между журналистиката и програмирането

"Социалните мрежи вече са източник на информация за огромен брой хора"

| Интервю
Георги Караманев
Снимка: Добрин Каравелов
Програмистът Георги Караманев ще представи своите "Дигитални истории“ на 26 октомври в клуб "Перото". 

"Книгата се роди като естествено продължение на моя сайт, който носи същото име. Развивам го вече две години и половина. Опитвам се да намеря отговор  на въпроса "Докъде ни доведоха технологиите и накъде ни водят?".  

Технологиите създадоха огромна част от проблемите, които ни разделят като общество и цивилизация, отбеляза той. 

"Изкуственият интелект риск ли е, или е шанс? Трябва да търсим повече гледни точки".

Георги Караманев отбеляза промяната в начина, по който се информираме днес.

"Технологиите ни показват това, което ще ни зарадва или ще ни ядоса. Персонализираното съдържание ще създава все повече възможности за манипулацияСоциалните мрежи вече са източник на информация за огромен брой хора. Трябва да работим за създаване на независими платформи". 

Журналистите стават все по-ненужни, отбеляза той в предаването "12+3".

"Когато журналистът се оказа равнопоставен в нюзфийда с всеки друг източник на информация, той беше пометен, защото трябва да мисли за достоверността и професионалните правила, което го няма като изискване към останалите участници. Той трябва да стане отново личност, както е било в началото на журналистиката, в епохата на публицистиката – като гарант на истината, като ловец на истории. Интернет е голяма възможност. Трябва да се съобразяваме с алгоритмите му". 

Георги Караманев се опитва да комбинира журналистиката с програмирането. 

"Изкуственият интелект променя и двете посоки".

След 5 години светът ще изглежда много различно, прогнозира той.

"Ще има много предизвикателства. Много хора ще останат без работа – например заради автономното шофиране. Но технологиите са тук, за да правят живота ни по-лесен. Да отделяме повечето време, което ни освобождават алгоритмите, за четене на литература и да бъдем с близките си, а не да скролваме фийда".

Цялото интервю на Снежана Иванова с Георги Караманев може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартен Калеев - писател

Мартен Калеев: Мисията на човека е да инвестира в човечност

Писател, учител, журналист, общественик - такъв е Мартен Калеев. Литературата го среща с добрите хора, с благородни намерения и с горещи сърца. Най-голямото качество на човека е да премълчава, казва авторът на "Всичко и нищо", "Тъгата идва привечер", "Очите на жаждата". Когато даваш, получаваш повече, убеден е Калеев. "Най-голямата..

публикувано на 23.06.24 в 08:00
Хавиер Милей

Неподражаемият Хавиер Милей - колко ще е търпелива Аржентина към ексцентричния си лидер?

Хавиер Милей, на 53 години, икономист, от половин година президент на Аржентина. Към тази кратка визитна картичка трябва да допълним: аржентинският президент е явление в политиката , към чието управление има поне две и то напълно противоположни гледни точки. Сам той се описва като анархокапиталист и либертарианец . Открито заявява, че ще руши..

публикувано на 22.06.24 в 13:10
Национална Асоциация на Доброволците в Република България - НАДРБ

Ясен Цветков: Имаме огромна нужда от промяна, от реформа, от подобряване на сектора за реакции при кризи

Представете си стихията на природните бедствия – земетресения, наводнения, пожари... Представете си хаоса и отчаянието, когато светът около нас се руши. В тези мрачни часове, когато надеждата изглежда като далечен мираж, се появяват те - смелите доброволци със своята решителност и човечност.  Те са там, където най-много са нужни, готови..

публикувано на 19.06.24 в 09:26
Ирен Кривошиева

Ирен Кривошиева: Мястото на паметник на Стефан Данаилов е в градинката пред Народния театър "Иван Вазов"

"След кончината на Стефан Данаилов, който е баща на моя син, имах едни личен момент, в който исках да направя нещо, но извън този личен момент, идеята ми да има паметник на Стефан е свързана с това, че в неговата фигура ние можем да намерим палитра от изкуство, политика, десетки роли в киното и в театъра , той беше част от Народното събрание,..

публикувано на 18.06.24 в 10:38

Нетипичните личности в следващия Европейски парламент

Вниманието след изборите за Европейски парламент беше насочено основно към новото разпределение на силите и до каква степен се очаква завой „надясно“. Но част от новите представители в законодателния орган на Европейския съюз с различни политически окраски заслужават специално внимание заради антисистемните си виждания, прямите си изказвания и..

публикувано на 15.06.24 в 14:00
Антонина Дуриданова

Антонина Дуриданова: Промени не могат да станат, ако хората не гласуват, това е демокрацията

Промени не могат да станат, ако хората не гласуват . Това е демокрацията, която имаме в България.  Това каза в предаването "Хоризонт за вас" Антонина Дуриданова, която живее в САЩ, но всяка година се завръща в България. "Съветвам всички да гласуват. Да изберат платформата, която е най-добра за икономиката на страната", добави тя. Антония..

публикувано на 07.06.24 в 15:11

Светла Буюклийска разказва със звуците на своята цигулка

Тя се казва Светла Буюклийска и е цигуларка. 40 години работи в различни оркестри в Европа. Израства на улица "Търговска" във Враца, където е и музикалната школа, в която израства като музикант. "Имах огромното щастие да уча при преподавателя Борис Манчев, който беше концерт майстор на Врачанския оркестър. Той е ученик на най-известната българска..

обновено на 02.06.24 в 08:32