Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Таня Петрова: Има предел на приходите, които могат да се събират през тази данъчна система

Сметките на държавата не излизат. Кои са рисковете пред Бюджета?

Стефан Антонов: Ако не постъпят парите по ПВУ, ще има касов разрив

| Интервю
Снимка: Ани Петрова

Излиза ли сметката на Министерството на финансите и какви са рисковете за Бюджета до края на тази година? Журналистите Таня Петрова и Стефан Антонов направиха анализ в предаването "Преди всички".

Ще има проблеми с някои приходни пера в Бюджета. Най-основните притеснения в момента са постъпленията от ДДС. Много е вероятно планираните приходи да не постъпят до края на годината. Много голям риск има и по линия на европейските средства по ПВУ. Ако в приходната част зейнат дупки, ще имаме много трудности в реализирането на Бюджета, поясни Таня Петрова.

Сметките не излизат най-вече, защото миналата година са заложени твърде големи разходи. Сигналът за това на финансовия министър  Росица Велкова миналата година беше игнориран, след това я обвиниха в саботиране на еврозоната. Заканиха се да съберат повече пари. Ще се спестят разходи в сферата на държавните инвестиции. Ще го видим този мач и този есен, смята Стефан Антонов.

Има предел на приходите, които могат да се събират през тази данъчна система. Всяка година МФ се опитва да измисля хитрости, влезли сме в сферата на данъчната екзотика. При плосък данък особена данъчна политика няма как да се води. Този тежък разговор предстои, защото разходите на държавата не могат да се поберат в тази данъчна рамка, коментира Таня Петрова пред БНР.

Когато имаш разминаване на приходите с разходите и опитваш да го свиеш на 5 милиарда, а обмисляш данъчни промени за 30 милиона лева, това са трохи, заяви Антонов.

Имаме прекалено голям проблем, за да се решава с такива малки приходни мерки, подчерта и Таня Петрова. По думите ѝ "цели системи седят с огромни дефицити и в един момент това ще стане необслужваемо като разходи".

Снимка: БГНЕС

Финансовото министерство се опитва да изкара на светло прикрити трудови договори, маскирани като граждански, но и това е много критикувано предложение, което според нея няма да мине. Има предел на солидарността и трябва да се върви внимателно по този ръб, посочи Петрова относно осигурителните прагове за високо платените професии.

"Имаме структурен проблем, заложен миналата година за петилетка напред. Той не може да бъде решен с лаладжийство, да изтръскаме някакъв чувал, да намерим някакви скрити пари. Не е мислено как разходите ще се финансират с нови приходи", изтъкна Стефан Антонов.

Ако не постъпят парите по ПВУ, ще има касов разрив, категоричен е той. Вторият проблем по думите му означава по-малко пари във фискалния резерв. Отиваме на свръхдефицит и по методиката пред Брюксел за еврозоната, това се дъни, категоричен е Антонов.

С парите по ПВУ ще се покрият разходи в държавния бюджет. Ако те обаче не дойдат, финансовото министерство ще се чуди как да закърпи бюджета в последния месец на годината, а това няма как да стане, освен с шмекерлъци, заяви Таня Петрова.

Вървим много уверено към провал на ПВУ. Хоризонтът за реализация е 2026 г. Това са тежки инвестиции. Няма да можем да усвоим много голяма част от тези безвъзмездни средства, изрази мнение тя.

Когато не ти стигат парите, за да си разплатиш задълженията през текущите приходи, ги търсиш или през спестявания, или през заеми, каза още Стефан Антонов, като очерта опасността ако покрием дефицита в рамките на 3%, фискалният резерв в края на годината да се окаже много близо до санитарния минимум от 4,5 милиарда лева, което е предпоставка за финансова уязвимост на държавата. Той обърна внимание и върху покачването на лихвите.

"Защо се бави тегленето на заема? Защото финансовият министър не знае колко ще ни бъде голям дефицитът. За това време, за което чакаме, покачването на лихвите е 0,75 процентни пункта. Ако са 5 милиарда заем, както се планира, към 400 милиона ще ни бъдат допълнителните разходи за лихви. Кому беше нужно да си причиняваме това?"

"Не очаквам да видим особени нови политики в Бюджета за 2024 г., което е жалко. Живеем в условия на извънредност в последните две години", обобщи Таня Петрова.

Двете мнения в детайли чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Днес изтича срокът за подаване на данъчна декларация

Крайният срок за подаване на данъчна декларация и плащане за данъка за довнасяне на доходите на физическите лица изтича днес, припомнят от Националната агенция за приходите (НАП). Данни за доходите си подават всички, които са се възползвали от данъчното облекчение за родители, имат хонорари или доходи от наем, както и други дейности. Анна..

публикувано на 30.04.24 в 07:36
Корал

Скандалът с Кирил Петков за "Корал" се разраства, замесиха Никола Минчев и Пашата

Журналистическо разследване на сайта "Биволъ" твърди, че Кирил Петков е влязъл във властта като министър на икономиката в служебно правителство в нарушение на закона.   Според изнесените данни подписите под документ, уверяващ, че той вече не е член на ръководството на неправителствената организация "Да запазим Корал", са фалшифицирани от адвокат..

публикувано на 29.04.24 в 12:46
Александър Симов

Ал. Симов: Експертно управление - за да може политическата система да продължи напред

" Може би се налага да минем през експертно, надпартийно управление, което да реши конкретни икономически задачи. Това е единственият начин политическата система да продължи напред . Иначе сме обречени на Делян Пеевски, сглобки, ГЕРБ, Бойко Борисов и градска десница до откат. В България вече няма лесни решения ". Това коментира пред БНР..

публикувано на 27.04.24 в 14:45
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40