Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стокхолм, Брюксел и ЕК: Нужна е повече координация в ЕС за връщането на мигранти

Премиерите на Швеция и Белгия поднасят венци на импровизиран мемориал на мястото на атентата с две жертви в Брюксел, 18 октомври 2023 г.
Снимка: БТА

"Трябва повече координация между страните членки за връщането на мигранти, на които е отказано право на убежище" - около това мнение се обединиха премиерите на Белгия Александър де Кро, на Швеция Улф Кристершон и председателката на Комисията Урсула фон дер Лайе. Шведският министър-председател е в Брюксел след трагичния случай с убитите двама шведски граждани в белгийската столица.

Премиерът Де Кро подчерта, че приоритет за започващото от Нова година белгийско председателство е приключването на пакта по миграцията и убежището, където въпросът с мигрантите, получили отказ на молбата за убежище, трябва да бъде решен:

"Нуждаем се и от по-добри споразумения със страните по произход. Защото е лесно да се каже "Просто ги накарайте да напуснат".  Но да напуснат означава, че трябва бъдат приети обратно от страните по произход. И често днес това е изключително сложно. Трябват ни по-добри споразумения, а и по-добри условия". 

Де Кро припомни, че ЕС е втори по мащаб инвеститор в страни от Северна Африка и е необходимо те също да поемат своята отговорност за нелегалните мигранти.

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен припомни, че в пакта за миграцията и убежището Комисията е предложила мигрантите, които представляват заплаха за националната сигурност на дадена страна-членка, да има начин да бъдат принудени да я напуснат. Тя подчерта, че държавите от Общността трябва да работят заедно със страните по произход за решаването на този проблем, а не една по една.

"Не ние сме тези, които трябва да променим начина си на живот и твърдо стоим зад това", подчерта шведският премиер Улф Кристершон.

"Трябва да знаем кой е в Швеция и дали е тук легално или не. Ако е нелегално, трябва да бъде принуден да напусне страната. Трябва да защитим европейските си граници. Ако не го направим, няма да можем да опазим свободното движение в Европа".

Преди това премиерите на Белгия и Швеция положиха венци на мястото в Брюксел, където тунизиец застреля преди два дни двама шведски граждани. Вчера сутринта той бе прострелян от полицията и по-късно почина в болница. Смята се, че нападателят е вдъхновен от терористичната организация "Ислямска държава". 

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров

Петър Димитров призова към намаляване на загубите във водопреносната мрежа

Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров призова общините да се възползват от предоставените над 7 милиарда лева за общински проекти по програма на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за до 2026 г. за намаляване на загубите във водопреносната мрежа. "Силно препоръчвано на местната власт, особено на кметовете..

публикувано на 27.11.24 в 21:59
Елена Ласкони и Калин Джорджеску

Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд

Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд на страната с искане за анулиране на резултатите от вота на 24 ноември, съобщават местни медии. Президентските избори в северната ни съседка бяха спечелени изненадващо от независимия кандидат, известен с проруските си и антинатовски позиици Калин Джорджеску, който получи..

публикувано на 27.11.24 в 21:39
Вицепрезидентът Илияна Йотова на церемонията по връчването 14-ите национални отличия „За жените в науката

Обявиха трите победителки в Националната програма "За жените в науката"

На официална церемония в Ректората на Софийски университет "Св. Климент Охридски" бяха обявени трите победителки в 14-ото издание на Националната програма "За жените в науката".  Всички те получиха по 5000 евро награда за подпомагане на кариерното им развитие.  "За жените в науката" е инициатива на Националната комисия за ЮНЕСКО - България, Софийския..

публикувано на 27.11.24 в 20:37
Снимката е илюстративна, архив.

Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София

Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София, съобщиха от МВР. Няма причини за притеснение, допълниха от вътрешното министерство. Проверката вече е приключила.  Рентген е засякъл взривни вещества в пратки на куриерска фирма в София По-рано тази вечер беше задействана апаратура за откриване на опасни..

публикувано на 27.11.24 в 20:12

КЗП за мобилните оператори: При предсрочно прекратен договор се дължи само стандартна неустойка до 3 месечни вноски

При предсрочно прекратяване на договорите с мобилните оператори клиентите вече ще дължат само стандартната неустойка в размер до три месечни вноски. Начисляваните досега допълнително лихви за неизползваните от абонатите отстъпки за времето до изтичането на договора са неравноправни условия, които трябва да отпаднат до един месец, съобщиха от..

публикувано на 27.11.24 в 20:05

С черна кърпа върху бюста на Левски в Босилеград напомниха за 105 години от Ньойския договор

Българи от Западните покрайнини поставиха черна кърпа върху бюста на Васил Левски в Босилеград по случай 105-ата годишнина от Ньойския дотовор, с който над 200 000 българи остават извън границите на България. Босилеградчани отпътуваха днес за София за участие в митинга по повод  годишнината от Ньойския договор в София. В Босилеград решиха по този..

публикувано на 27.11.24 в 19:58

Шествие "Български марш" на ВМРО по повод 105 години от подписването на Ньойския договор

От Войнишкия лъв при НДК тръгва шествие "Български марш", организирано от ВМРО по повод 105-годишнината от подписването на Ньойския договор. Тук звучи "Шуми Марица", чуват се и тъпани, виждат се и български знамена. В деня, в който през 1919 година е подписан Ньойският договор, членове и симпатизанти на ВМРО се събраха пред Войнишкия паметник в..

публикувано на 27.11.24 в 19:39