Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Н.Пр. Али Реза Ирваш: Иран не иска война, иска да я спре

| Интервю
25 юли 2023, София. Новоназначеният извънреден и пълномощен посланик на Ислямска република Иран Али Реза Ирваш връчва акредитивните си писма на президента на Република България.
Снимка: БТА

Палестинците искат палестинска земя и палестинско управление. Това каза в интервю за предаването "РадиоТочка" на БНР Н.Пр. Али Реза Ирваш, посланик на Ислямска република Иран в Република България. 

Ваше превъзходителство, как се отнася Иран към обявената от Израел сухопътна операция за прочистване на Ивицата Газа от "Хамас"? Какви ще са последствията от такава операция? Има ли законно право Тел Авив да се защити с военни средства от това, което се случи на 7 октомври?  

Отмъщението и колективното наказание са различни от отбраната. Но това, което се случва сега, е военно престъпление. Това е масово убийство и изтребление на един народ. Унищожаването на живота и домовете на 2 милиона души не се нарича само отбрана. Възпрепятстването на достъп до вода, храна, лекарства, гориво и електричество е престъпление. Законът не е дал правото на престъплението и престъпника да бомбардира невинните хора, жени и деца в убежища, лагери, училища и болници. 

Кой е отговорен за обстрела върху болницата в Газа. Вие имате ли доказателства, че това е Израел? 

Знаете ли защо се повдигнаха тези девиантни въпроси и съмнения за отговорника за атентата срещу болницата? Защото това престъпление беше толкова грозно, че дори извършителите ги беше срам да поемат отговорността. Знаете ли защо общественото съзнание е сигурно, че Израел е извършил на това престъпление? Защото се вижда едно и също всеки ден. Атаката срещу училища и църкви, където хората са намерили убежище, е най-ясното доказателство, че Израел е извършил това престъпление. 

Какво трябва да се случи, за да предприеме Иран изпреварващ военен удар по Израел? Външният министър Хосейн Амир Абдолахиан вече предупреди за възможно "превантивно действие". Групировката "Хизбулла" част ли е от възможните начини Техеран да започне такава атака?  

Сега всички хора и всички правителства трябва да бъдат мобилизирани, за да предотвратят хуманитарна катастрофа. Всеки трябва да се опита да установи мир и да освободи хората, хванати в капана на Израел, от страдание, безводие и опасност. 

Може ли при продължаване на ескалацията на конфликта да се стигне до война на Иран срещу САЩ и Израел?  

Войната е като призма, всеки момент през нея се вижда различна картина. Надяваме се, че няма да има война. Вие и другите медии имате задължението да информирате общностите и да успокоите атмосферата на общностите. Медиите не трябва да търсят приключения. Медиите трябва да действат като пробудената човешка съвест. Иран не търси война и всички действия на Иран са за спиране на войната. 

Обяснете аргументите, с които Иран подкрепи атаката на "Хамас" от 7 октомври. Има ли кауза, която да оправдава загубата на хиляди човешки животи на цивилни? 

7 октомври не се случи изведнъж. 7 октомври е изригването на 75-годишния гняв на хората срещу тиранията на окупаторите, на хората , чийто плач никой не чува. В продължение на 75 години разселвания, убийство на палестинския народ, пленничеството му, разрушаването на домовете му и обсадата, този гняв определено щеше да избухне един ден. Никой не забеляза 75 години убийства на палестинци, само 7 октомври е важен. Никой не видя клането на хората от лагерите Сабра и Шатила и ежедневните атаки на израелци срещу палестинци, но всички видяха 7 октомври. Не е приятно някой да бъде убит. Надявам се човешката съвест да се събуди точно сега и войната да свърши. Но това, което виждаме, е обратното. Западните държави подкрепят атаката на Израел срещу хора, затворени в клетка, а самолети, пълни с бомби. На Израел се подаряват ракети, за да убива тези беззащитни хора. Военни кораби и самолетоносачи са изпратени в района, за да създадат безопасно пространство за Израел да атакува беззащитните хора в Газа. Така че мълчанието на хората всъщност е съучастие в престъплението.  

Какъв е иранският вариант за решаване на конфликта? Какво трябва да се случи, за да има траен мир в региона?  

Израел трябва да признае правото на самоопределение на първоначалните собственици на тази земя. Палестинците не са дошли от някъде другаде. Тази земя принадлежи на тях. Израелците са дошли тук преди 75 години. Палестинците искат палестинска земя и палестинско управление. Те си искат правата. В противен случай тази земя никога няма да намери мир. 

Бихте ли обяснили термина "оста на Съпротивата", който външният министър Хосейн Амир Абдолахиан използва в посланията си към Израел? Кои държави или групировки включва тази ос?  

Съпротивата е концепция и стратегия срещу компромиса и мълчанието. Съпротивата означава да кажете "не" (или "стига") на потисничеството и агресията. Съпротивата не е специална група. Това, което виждаме като символа на съпротивата, е върхът на айсберга. Сега вече виждате съпротивата във всички части на света.  

Може ли настоящата криза да доведе до вълна от тероризъм в Европа, свързан със защитници на "Хамас"? България може ли да стане мишена на терористични атаки?  

Хората, които са лишени от правата си и няма мирен начин да си получат правата, какво трябва да правят? Трябва ли да приемат тиранията и да умрат, или трябва да се очаква от тях да прибегнат до насилствени средства? Мислите за Европа, но не мислите за хората извън Европа. Неевропейците нямат ли права?! Нека уважаваме правата на другите да имаме мирен свят. Подкрепяйки престъпниците, светът става по-несигурен. Трябва да се тревожим за терористи, които получават масивна медийна и оръжейна подкрепа и убиват повече от 500 души в болницата с едно нападение. Въоръженият и безмилостен терорист е пред очите на всички с непоколебима подкрепа и никой не само не го осъжда, но и го подкрепя, и този терорист извършва още по-отвратителни престъпления без страх. 

Ако някой разруши домовете на хората, разсели обитателите, спре водата и електричеството, храната и лекарствата и разположи въоръжена армия зад стените на домовете им, и убие жените и децата на тази страна, и пресече пътя им за бягство, дали този не се нарича терорист?! Ако това не е терорист, тогава кой е?! 

Иран би ли се включил в преговори с Израел за намаляване на напрежението в региона? Кой би бил приемлив посредник и домакин на такива разговори?  

Ние искаме да спрем войната и убийството на хора и ще положим всичките си усилия, за да спрем войната. Но Израел е този, който създава условията за неравна война. 

Върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей призова за съд над отговорните израелски представители за действията им срещу палестинците - какъв международен съд според Техеран би бил подходящ да се заеме с този въпрос?  

Ако убийството на невинни хора и обикновени граждани не е престъпление, ако разселването на хората, разрушаването на домовете им, спирането на вода, храна, лекарства на хората не е военно престъпление, тогава какво е военно престъпление? И къде съдят военнопрестъпник?! В съда за военни престъпления! 

През годините имаше много интерпретации по темата - в крайна сметка признава ли Иран Холокоста? Имало ли е масово изтребление на евреи по време на Втората световна война? 

Представителите на медиите трябва да работят за прекратяване на убийствата на хора. Жалко е да се губи време с исторически дискусии. Трябва да се стремим към истинско просветление и към установяване на мир. 

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06

Все повече жени у нас се подлагат на забременяване с донорска яйцеклетка

Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година. В същото време намалява броят на родените деца от такива процедури, което може да е знак за промени в успеха или да се дължи на други външни фактори.  Тенденцията беше..

публикувано на 21.11.24 в 18:50
Милен Керемедчиев

Милен Керемедчиев: Обединяването на Израел и "Хамас" в една заповед на МНС е измиване на ръце

Странна е заповедта на МНС, защото се поставят на едно ниво лидер на организация, обявена за терористична от почти целия свят, и премиер и военен министър на една демократична държава . Не смятам, че трябва да бъдат приравнявани действията им.  Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на външните работи и експерт по международни..

публикувано на 21.11.24 в 18:29