Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За една година:

Инфлацията у нас се е свила наполовина, но цените продължават да растат

Снимка: БГНЕС

За една година инфлацията в България се е свила наполовина, но цените за потребителите продължават да растат. Поскъпването е най-значително при храните и горивата. На прага на студения сезон започват да тежат и разходите за отопление.

Националната статистика измери инфлация от 6,3 на сто за последния месец. Най-ниската от две години насам. Тенденцията се потвърждава и от сравнението за последната година:

За септември 2022 година годишната инфлация е била 15,6%. Тази година – към септември инфлацията е 6,3%, казва финансистът Иван Стойков и отбелязва, че цените продължават да растат, но със забавен темп.

Официалната статистика дори показва слабо изразена дефлация в сравнение с предходния месец, но тежестта от поскъпването на живота за домакинствата остава. Малката потребителска кошница поскъпва с половин процент за месец и с близо четири - от началото на годината. Защо обаче личната инфлация се разминава с официалната.

Всеки употребява различни видове стоки и услуги и плаща различни пари. В съответните количества – големината на кошницата, какво има в тази кошница и по колко, допълни Стойков. 

По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ВАС потвърди съдебното решение за отмяна на новото райониране на Русе

Върховният административен съд потвърди решението на Административния съд в Русе, който отмени новото райониране на града. До това решение се стигна след жалба на фирма, но засяга всички жители на Русе. Решението на Общинския съвет в Русе бе взето без много дебати на 21 декември 2023 г и с него се  определят няколко зони в града, а от там и..

публикувано на 06.03.25 в 19:06

Седем наказателни постановления са издадени на председатели на СИК в област Благоевград

Седем наказателни постановления е издал областният управител на Благоевград Георги Динев на председателите на секционни комисии, които не са включили устройствата за видеонаблюдение при преброяване на резултатите от  парламентарните избори през октомври, миналата година. От областната управа в Благоевград предоставиха информацията по повод..

публикувано на 06.03.25 в 18:56
Андрей Цеков

Андрей Цеков: Има рискове пред програмата за саниране и загуба на 944 млн. лв. безвъзмездни средства от ЕС

Депутатът от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) и бивш министър на регионалното развитие Андрей Цеков предупреди за рискове пред програмата за саниране и за загубени 944 млн. лв. безвъзмездни средства от Европейския съюз. Повече от 2 млрд. лв. за целта са заложени и в Плана за възстановяване и устойчивост, но работата по..

публикувано на 06.03.25 в 18:56
Снимката е илюстративна, архив.

Синдикатът на административните служители "Подкрепа" обяви протестна готовност

Синдикатът на административните служители "Подкрепа" обяви готовност за провеждане на протести и стачни действия на служителите в Агенцията по заетостта, Главна инспекция по труда и регионалните инспекции по околна среда и води, ако в Бюджет 2025 не се заложи достойно увеличение на заплатите в публичния сектор. Това се посочва в протестна декларация на..

публикувано на 06.03.25 в 18:33
Президентски избори в Украйна

Порошенко и Тимошенко подкрепиха Зеленски

Четирима души са загинали при руски ракетен удар снощи в украинския град Кривой Рог, Днепропетровска област. Поразен е 5-етажен хотел, 14 жилищни блока, пощенска станция, повече от 20 автомобила. Повече от 30 души са ранени, 14 са в тежко състояние. Кривой Рог е на около 70 километра на северозапад от фронтовата линия и е родният град на..

публикувано на 06.03.25 в 18:27
Президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард говори на пресконференцията на банката след срещата във Франкфурт, 6 март 2025 г.

Лагард: Повишените военни и инфраструктурни инвестиции може да повишат растежа, но и да ускорят инфлацията

Повишените отбранителни и инфраструктурни инвестиции могат да повишат растежа на европейската икономика, но могат и да ускорят инфлацията, заяви гуверньорът на Европейската централна банка Кристин Лагард. Тя представи очакваното решение на управителния съвет за ново лихвено понижение с 25 базисни пункта от 12 март. ЕЦБ намали с 25 базисни пункта..

публикувано на 06.03.25 в 18:19
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков

Русия определи като "конфронтационни" изявления на Макрон

Кремъл определи като "конфронтационно" снощното изявление на президента на Франция Еманюел Макрон, заради изказаното от него предложение за разпростиране на френския ядрен чадър над европейските съюзници от НАТО и заради намерението му да свика конференция на началниците на щабовете на европейските армии, за да обсъдят изпращане на мироопазващи..

публикувано на 06.03.25 в 18:12