Начинът на хранене може да ускори или да забави процесите на стареене. Може да доведе до умора и до много енергия. Може да повлияе на съня, репродукцията, работоспособността, процеса на учене. Всичко, с което се представяме.
А съвременният свят е превърнал храната от необходим в емоционален елемент.
"Храната е всичко. Чрез храната ние захранване нашата армия в тялото, чрез всички клетки на нашите органи", каза в предаването "Нощен Хоризонт" д-р Енджи Касабие, диетолог с дългогодишен опит в оптимизирането на здравето чрез диети и правилно хранене.
Родена в Бейрут. Тя е завършила Медицинския университет в София, асистент е, има докторска степен по Хранене и диетика във Вашингтонския университет. Завършила е и здравен мениджмънт, има и докторска степен в Националната спортна академия.
"Когато клетките са живи и се хранят правилно, когато са хидратирани, чрез тях достига всичко, което ни е нужно - белтъчини, въглехидрати, мазнини, минерали, макроелементи. Тогава ние не застаряваме и не се разболяваме. Според мен преяждат и по-богатите хора. Има и бедни, които също се хранят правилно - тук не става дума всеки ден на преяждаме с аспержи и авокадо, а да се храним рационално. Не е нужно да сме богати, за да сме здрави. Все още в някаква степен в България държим едно добро ниво на хранене, все още имаме качество в храната, което е голямо богатство, а в по-богатите държави дори има по-голям процент хора с наднормено тегло", поясни още диетоложката, която има последователи в цял свят.
Така че, ако има затлъстели хора в по-бедните страни, това може да се дължи и на стреса, който изживяват.
"Според мен при хората, които искат да отслабнат, но не могат, или да напълнеят, но не могат, проблемът е психически - това е стресът, който изживяваме, и може би заради скъсаната връзка с Бога", сподели още д-р Касабие.
Според нея вярата и благодарността водят до добро здраве.
"Повечето хора ме търсят, защото искат да отслабнат, но аз винаги търся връзката със здравето им, търся причината за напълняването. При мен идват и хора, които искат да напълнеят. Те не знаят каква е истинската причина за техния проблем. Трябва да живеем малко в мир с това, което имаме, да се наслаждаваме на живота, да не бързаме, да не искаме още и още. Ако сме благодарни на Бог за това, което имаме, той ще ни даде повече и ще живеем в по-малко стрес. А не, когато станем на 70 години, да разберем, че не сме живели истински – от там идват проблемите", каза още диетологът.
Тя е категорична, че няма храна, която да ни разболява, или така, която да не ни разболява:
"Трябва да имаме баланс между храните, които приемаме - не можем да ядем само ябълки или само бургери. Не трябва да прекаляваме с храната си, да имаме прием на течности, въглехидрати, протеини, минерали и витамини - постоянен баланс. Обездвижването би ни убило. Защото движението е животът - мускулите се съхраняват. Също и да имаме и връзка с природата и слънцето. Иначе и некачествената храна, и обездвижването водят до депресия, хронична умора. Аз, например, правя първия си преглед на човека през кожата, тоест, за мен е важен погледът отвътре – навън", поясни д-р Касабие.
Още по темата в звуковия файл.
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..