От днес започва инициативата Movember, която насърчава профилактичните прегледи на простатната жлеза при мъжете. Болници в цялата страна се включват в нея чрез безплатни прегледи и консултации през следващите седмици.
Сред столичните болници, в които ще се провеждат профилактични прегледи през целия ноември, са „Царица Йоана-ИСУЛ“ и ВМА. И на двете места се изисква предварително записване, както и актуално изследване на простатоспецифичния антиген. Профилактиката се препоръчва за мъже, навършили 50 години, а ако има наследствена обремененост, е добре да има такъв преглед още на 45 години. Годишно с рак на простатата се диагностицират около 2500 българи, най-често над 60-годишни. Заболяването няма симптоми в ранен стадий, обясни д-р Константин Христов, специализант по урология във ВМА:
"Симптомите на рака на простатата с напредване на заболяването, ако изобщо се появят такива, могат да включват затруднено уриниране, прекъсване на струята при уриниране, болка по време на уриниране, кръв в урината и редица други неспецифични симптоми".
В ИСУЛ се намира единственият център за лечение на тумори на простатата, в който се използва метода брахитерапия с ниска мощност на дозата. Чрез него туморът се облъчва, а простатата не се отстранява. Условието е да се хване в ранен стадий.
На митинг снощи в Баня Лука лидерът на босненските сърби Милорад Додик призова за диалог и отхвърли възможността за война. Днес се очаква съдът в Босна да произнесе присъда срещу него за незачитане на решенията на върховния представител на международната общност в Босна, предаде агенция ХИНА. Босненската прокуратура повдигна обвинение срещу..
Възрастен, самотноживеещ мъж от свищовското село Царевец, е загинал при пожар в дома си. Това е първият трагичен случай за Великотърновска област за годината. Загиналият е 80-годишен, който сам е живеел в имота и се е топлил на печка на твърдо гориво и с електрически уред. За инцидента сигналът е подаден от кмета на село Царевец Марин..
Продължава протестът срещу еврото, организиран от "Възраждане". Част от протестиращите пред парламента блокираха движението на бул. "Цар Освободител", като застанаха на една от пешеходните пътеки. С плакати с надписи: "Левът е символ на независимост", "За запазване на българския лев", "Не искаме евро", "Народен съд за Конституционния съд", "Глас..
Сондажната платформа "Трансоушън Барънтс" (Transocean Barents) е готова да отплава от румънското пристанище Констанца, за да започне сондажите в едно от най-големите газови находища в Европа – "Нептун Дийп", което ще удвои добива на газ в Румъния и има потенциал да превърне страната в нетен износител на газ, съобщават румънски медии и агенция..
Фирми да спасяват бюджета с безконтролни дарения – какво се има предвид в преходните и заключителните разпоредби на проекта за Бюджет за 2025 г.? "Очевиден е стремежът на Министерството на финансите да търси приходи от всички възможни източници . Ситуацията с публичните финанси е неособено добра. По-важната цел е публичните финанси да бъдат..
Община Кюстендил ще започне монтирането на около 1 километър предпазна мрежа от двете страни на пътя към с. Ябълково, където в края на м.г. стана ПТП с безстопанствени коне и загина 18-годишно момиче, а други две бяха ранени, обяви кметът инж. Огнян Атанасов. Вече близо километър мрежа е поставена в участъка, финансиран от АПИ, който е около..
Има реален риск да окажат негативен ефект върху доброволческите каузи. Така Лазар Радков, "Капачки за бъдеще", коментира пред БНР трите законопроекта за насърчаване на доброволчеството , в които се предвиждат ф инансови облекчения и допълнителен отпуск за доброволците у нас. Законопроектът за насърчаване на доброволчеството отпадна от..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц...