Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Френският бароков ансамбъл "Маски" гостува в България

Концертът е в рамките на фестивала "Изкуството на барока" 2023

| Интервю
Ансамбъл "Маски" (Франция)

На 8 ноември за първи път на българска сцена ще свири ансамбъл "Маски", сформиран преди 25 години в Канада от чембалиста и органист Оливие Фортен, който после премества базата си във Франция. Концертът е от 19.30 ч. в Софийската градска художествена галерия и е част от афиша на 17-ото издание на фестивала "Изкуството на барока" в партньорство с Френския културен институт в София.

Интересното за този състав е, че събира ядро от шестима изпълнители от различни страни и континенти. Целта им, обаче, е обща – да интерпретират западноевропейската музика от барока според изискванията на епохата. Търсенията ги отвеждат до ценни открития - например творчеството на малко познати композитори като Йохан Хайнрих Шмелцер и Романус Вайхлайн. Пиесите им са включени в специални албуми през годините.
А напоследък в дискографията на ансамбъл "Маски" все повече присъства името на Йохан Себастиан Бах: по време на ковид-пандемията музикантите се събират в град Поатие и записват оркестровите му сюити, а през 2024 г. предстои да излезе и новия им албум с цигулкови концерти, в които солира цигуларката от групата - Софи Джент.

"Толкова е хубаво, че сме в София – странното е, че постоянно пътуваме навсякъде, изнасяме концерти в Германия, Нидерландия, Испания, Италия, но за първи път от много време откриваме нова страна, в която не сме били досега – нещо съвсем различно и непознато, което е истинско удоволствие за нас.", сподели основателят на ансамбъла.

Цялото интервю с Оливие Фортен за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
великотърновският актьор Иван Митев

„Театрални мигове от вечността“ представи актьорът Иван Митев

Знаете ли, че генерал Иван Фичев, внук на великия строител Колю Фичето, е бил актьор и е играл пред депутатите, приели Търновската конституция, или че неговата съпруга Сенка вероятно е първата жена актриса в България? Чували ли сте, че революционерът Бачо Киро създава първия селски театър в България? Вероятно не знаете кой е започнал първи в България..

публикувано на 16.03.25 в 06:13
Валери Пеевски

Враца почита паметта на Валери Пеевски

На 25 март в читалището във Враца ще се проведе концерт в памет на Валери Пеевски. Той е познат сред врачанската общественост като впечатляващ певец, посветил красивия си теноров глас на читалищната самодейност. По професия педагог, Валери Пеевски дълги години участва в певчески формации на врачанското читалище, които печелят аплодисментите..

публикувано на 16.03.25 в 06:00
Десислава Близнашка - ръководител отдел в плевенския музей

В Регионалния исторически музей в Плевен е наредена експозицията "Нова и най-нова история" на града

С помощта на спецалистите от Регионалния исторически музей в Плевен може да се върнете назад във времето, за да усетите атмосферата и духа на хората, живяли в този град преди много години. От началото на тази година в музея обновиха напълно показаната търговска улица „Александровска“, част от експозицията „Нова и най-нова история“. Сред..

публикувано на 16.03.25 в 05:51
Жан - Батист Андреа

Френският писател Жан - Батист Андреа: Не бива да се отказваме от едно по-добро общество

Писателят Жан – Батист Андреа, носител на най-голямата награда за литература във Франция „Гонкур“, стана популярен у нас с романа си „Да бди над нея“. Една мистериозно - красива история, посветена на емоционалния свят на твореца и приятелство, което вдъхновява, през колкото и трудности да премине. Сюжетът проследява отношенията на бедния, но..

публикувано на 15.03.25 в 10:00
Музикално-драматичния театър

Пъстра Чудомирова палитра на сцената на Музикално-драматичния театър във Велико Търново

Пъстрата Чудомирова палитра от образи ще оживее отново на сцената на Музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" във Велико Търново в новия комедиен спектакъл "Курортът". Премиерата е на 18 март. Защо разказите на Чудомир са актуални и днес и какво е посланието на режисьора Невена Митева и на актьорите, и кой всъщност е въвел ротацията в..

публикувано на 15.03.25 в 06:50

Книга за композитора Божидар Спасов излезе във Великобритания

Мария Костакева и Божидар Спасов живеят в Германия от 1990 г. И двамата, освен творци, са и университетски преподаватели, автори на научни трудове и книги.  Божидар Спасов е един от изявените български творци от поколението, заявяващо себе си през втората половина на ХХ в. Той е автор на многобройни инструментални, вокално-инструментални и оперни..

публикувано на 13.03.25 в 19:02

Повече от 30 събития в 64-тото издание на "Мартенски музикални дни" в Русе

Международният фестивал "Мартенски музикални дни" ще се проведе за 64-ти път в Русе. Организатор е Община Русе, а програматор отново е дългогодишният артистичен директор на форума Ива Чавдарова. Програмата е богата и интензивна: Началото ще постави на 14 март в Доходното здание Русенската филхармония под диригентството на Найден Тодоров, а солисти ще..

публикувано на 13.03.25 в 18:36