Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо бюджетът отново се превръща в заложник на сложните отношения в некоалицията?

| Репортаж
Снимка: Ани Петрова

За пореден път бюджетът се превръща в заложник на сложните отношения в некоалицията, а след местния вот лодката на "сглобката“ все повече се клати в бурните политически води. Ден след балотажите на извънредно заседание правителството – в отсъствието на премиера и вицепремиера, прие промените в данъчните закони и се разбърза да ги внесе в парламента. Там обаче те ще престоят по-дълго от очакваното, тъй като ключовото заседание на ресорната бюджетната комисия бе отменено, след като ГЕРБ и ДПС отказаха да влязат в пленарната зала. 

"Поради отпадналите мерки за събираемост МФ не подкрепя бюджета в този му вид". 

Архивният запис на думите на финансовия министър Асен Василев е от лятото, когато на среднощно заседание на бюджетната комисия най-важният финансов закон бе пренаписан до неузнаваемост. Утрото, казват, е по-мъдро от вечерта. 

"Отстъпих от доста неща. Колегите се съгласиха с някои – за касовите бележки на ресторантите", каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов на следващия ден в характерната си утринна изява: 

"За да отидем на по-голямата цел - еврозоната и да не вдигнем допълнително инфлацията ще се съгласим и ще подкрепим в зала това, което Асен Василев и колегите предлагат".

И след тези думи в една топла юлска сутрин – след 21 часа в пленарната зала, бюджетът за тази година бе гласуван. Компромиси имаше от всички страни, а най-големият – с качеството на приетите текстове. Зададен бе и тонът на политическия живот у нас – ГЕРБ и ДПС си избират темата на деня, след това – всички тичат след тях. Пример – "Лукойл" и дерогацията за внос на руски петрол.  

"Лукойл" както не искаха да си плащат данъците, са заявили вчера, че ще си платят над 500 милиона, които се опитаха да скрият от българските граждани. Ако това не се случи, ще внесем проекта и ще отнеме дерогацията", заяви другият всекидневен глас в новинарския поток – депутатът от ДПС Делян Пеевски. 

Но да се върнем към горивата, защото там има още един говорител, който се представя почти като опозиционер: 

"И се оказа, че сумата, която към август е трябвало да внесе "Лукойл", е 622 милиона". 

Горива, енергийни помощи и "Лукойл" – толкова много проблеми, част от които наследени от не чак толкова далечното минало. Сега обаче са облечени в размяната на реплики между двама политици, между които има момчешка вражда. Ние си знаем, че има "хасковска" закачка между Делян Добрев и Асен Василев, но депутатът от ГЕРБ дори заплаши със съд премиера: 

"С удоволствие очаквам да видя това"

На Николай Денков често му се налага да опровергава твърдения на представители на ГЕРБ. Например – за териториалните планове. 

"Тези изявления лъжат хората". 

Коментарът бе направен, след като от ГЕРБ размахаха списък с фирми, за които твърдят, че предварително имат обещание да получат средствата за териториалните планове. И протести не липсваха.

"Позволиха на едни нахлебници да напишат ПВУ, в който имаше абсолютно различни неща от това, за което се беше говорило", бе официалната теза на Димитър Манолов от КТ "Подкрепа", изказана в "Неделя 150". 

Отговор на въпроса защо толкова години никой не каза на хората, че и с протести, и без – все до затваряне на мините ще се стигне, нямаше, защото не бе удобно. В крайна смета – сценарият бе познат. Премиерът преговаря.

"Тези точки ще бъдат изпълнени с една уговорка - че не противоречат на европейски регламенти". 

Само че много бързо на Денков му бе поискана сметка за свършеното в парламента, защото договореното бе скрепено и с решение на Народното събрание. То хич не бърза с бюджета и данъчните закони, които са заложник на политическите отношения – преди и след местния вот. 

"С връщането на ДС в София бонус – донос си върви като нещо реално". 

"За нас това  е една репресия". 

И отново рамо до рамо – ГЕРБ и ДПС отхвърлиха предложението за връщане на ДДС за ресторантьорите на 20 %, каквато бе ставката преди пандемията. През лятото обаче депутатите бяха единодушни – в средата на годината данъци не се променят, но от началото на следващата – връщаме ставката на мястото ѝ. 

Самият бранш говори с аргументите на ГЕРБ и отклонява трудните въпроси, а Василев като че започна да поддава на натиска: 

"Да има минимални ставки за персонал, които са по-високи от минималната работна заплата, което да изсветли трудовите доходи. Тогава 9 - те процента могат да останат като временна мярка", каза финансовият министър след безсънната изборна нощ, в която Борисов заяви: 

"Може ли да няма един инфраструктурен проект в държавата?". 

Отново отговор:  

"Има пари за капиталови разходи". 

И така до безкрай – обещание, обвинение, оправдание – и то без да споменаваме ролята на опозиция и президента. Какво ще стане, предстои да видим – най-вероятно още безсънни нощи и политически страсти, а залогът е голям, обещанията - също: 3 % дефицит на начислена основа, средногодишна инфлация от 4,8 на сто и ръст на икономиката с 3,2 %, членство в еврозоната – 1 януари 2025 година. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фридрих Мерц

Весела Владкова: Консервативният блок води и е вероятно Фридрих Мерц да е следващият канцлер

Не очаквам в Германия скоро след изборите да има правителство.  След 23 февруари най-вероятно ще има голяма коалиция под ръководството на Фридрих Мерц и без участието на Олаф Шолц. Това прогнозира международният редактор на БНР Весела Владкова в интервю в предаването "Нещо повече". "Голяма коалиция означава коалиция между двете големи..

публикувано на 11.02.25 в 17:47

Световната среща за изкуствения интелект в Париж завърши с обещания за крупни инвестиции

Световната среща на върха за изкуствения интелект в Париж завърши с обещания за крупни инвестиции и обща декларация, подписана от 61 страни, без САЩ и Великобритания. "Отворен, приобщаващ и етичен" изкуствен интелект - за това се ангажират да допринасят 61 държави, включително Китай, подписали декларацията  на световната среща в Париж...

публикувано на 11.02.25 в 17:46
Костадин Ангелов

Икономическата комисия: "Да" за забраната на вейповете и на енергийни напитки за деца

Комисията по икономическа политика и иновации с пълно единодушие гласува на първо четене Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия, внесен от Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС на 7 февруари. Текстовете предвиждат забрана на продажбата и употребата на вейпове у нас. Комисията гласува за забрана и на..

публикувано на 11.02.25 в 17:24
Снимката е илюстративна

Голям авиационен ремонтен комплекс ще бъде изграден в Бургас

120 млн. лева ще инвестира в Бургас една от най-големите български компании за ремонт на самолети от гражданската авиация. На площ от 74 дка фирмата ще изгради хангарни комплекси с капацитет за 7 производствени линии. В залата на Община Бургас днес беше подписано споразумение между Сливенската епархия и инвеститора за терена, върху който..

публикувано на 11.02.25 в 17:16

Кузман Илиев: Балканите стават все по-важни за геостратегическите интереси и на Изтока, и на Запада

Балканите стават все по-важни за геостратегическите интереси и на Изтока, и на Запада . Това мнение изказа пред БНР икономистът Кузман Илиев, председател на партия "България може". "Ако Доналд Тръмп тръгне към Китай, то на Балканите зейва едно пространство, което е много важно за геостратегическите интереси и на Изтока, и на Запада. ... Това, което..

публикувано на 11.02.25 в 16:53
Теменужка Петкова

Министърката на финансите отговори за назначението на Людмила Петкова в АДФИ

Финансовият министър Теменужка Петкова е провела среща с партньорите в управлението по повод напрежението около назначението на бившия служебен министър на финансите Людмила Петкова начело на Агенцията за държавна финансова инспекция.  От групата на "Демокрация, права и свободи - ДПС“ реагираха остро, тъй като назначението не е било обсъдено с тях...

публикувано на 11.02.25 в 16:48
Калин Славов, изпълнителен директор на Асоциация

Калин Славов: Ние сме във високорискова зона, на дъното в ЕС, по индекс на корупция

Имаме тренд надолу на индекса за възприятие на корупция , съобщи Калин Славов от "Прозрачност без граници" в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той коментира резултатите от Индекса на възприятие на корупцията за 2024 г.  България - предпоследна в ЕС по индекс на възприятие на корупцията Според анализа резултатът е 43 точки..

публикувано на 11.02.25 в 16:43