Има ли предприемачеството нужда от изкуствения интелект и дали това би подобрило бизнес идеите?
Иван Георгиев е от Националната финансово-стопанска гимназия. Физиката е негова страст. Като участник в състезание на фондация "Еврика" е успял да "пресъздаде" огнеупорен материал. Още не го е патентовал, но планира след като го направи да започне бизнес с него. Други национални състезания Иван е печелил с идеи за умни системи за рециклиране.
"Искам с идеите си да помогна на човечеството да се развие", казва ученикът, който все още не е използвал ИИ. Иван е участник във форум за насърчаване на студентското и младежкото предприемачество в България.
"Хората, които се ориентират какво може да направи за тях изкуственият интелект и как работи, ще имат конкретно предимство", смята д-р Албена Антонова от Центъра за технологии на информационното общество, преподавател в Математическия факултет на Софийския университет. Според нея "много роли могат да бъдат делегирани на такива модели".
"Стимулирам студентите да използват ИИ и се опитвам да ги обуча как да го използват по най-етичния и най-креативния начин", споделя тя и дава конкретен пример – алтернативни начини как да се открива и пречиства микропластмаса във водни басейни.
"Светът е много голям и широк и те могат да постигнат страхотни резултати, ако мислят смело. България е малка страна, хората мислят в малки мащаби, не са много смели."
Анастасия Якимовска е студентка от Република Северна Македония учи в България компютри. Вече има разработено приложение за ориентиране на родител, който търси за детето си извънкласни занимания. Анастасия използва изкуствен интелект не само за задачите от университета. Признава, че изкуственият интелект ѝ помага за брейнсторминг, защото ѝ дава перспективи, за които не е помислила. Според нея все повече предприемачи ще ползват в бизнеса си ИИ.
Якимовска планира да се върне в РСМ, за да предаде наученото в България там и да създаде стартъп екосистема. По думите ѝ хората не трябва да се плашат от използването.
Албена Антонова отчита, че българските стартъпи в сферата на изкуствения интелект са привлекли инвестиции в размер на близо 1 милиард щатски долара. Не всички 80 възникващи компании в сферата обаче са част от тези инвестиции, а едва 6. Изкуственият интелект сам по себе си не гарантира успеха на предприемаческата идея, не е решение на всички проблеми, нито пък отговорът на всички въпроси.
"Не мога да кажа, че технологиите ще решат нашите проблеми. Ние трябва да си решим проблемите сами, с или без технологиите."
Снимки в публикацията: Добромир Видев, Pixabay
Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство . Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..
Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..
Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..
Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева
В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...
Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..
Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..
В Сърбия "ври и кипи" - от седмици ученици и студенти протестират срещу престъпната безнаказаност и насилието на властите срещу демонстрантите...