Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли предприемачеството нужда от изкуствения интелект?

| Репортаж
Снимка: Pixabay

Има ли предприемачеството нужда от изкуствения интелект и дали това би подобрило бизнес идеите?

Иван Георгиев е от Националната финансово-стопанска гимназия. Физиката е негова страст. Като участник в състезание на фондация "Еврика" е успял да "пресъздаде" огнеупорен материал. Още не го е патентовал, но планира след като го направи да започне бизнес с него. Други национални състезания Иван е печелил с идеи за умни системи за рециклиране.

"Искам с идеите си да помогна на човечеството да се развие", казва ученикът, който все още не е използвал ИИ. Иван е участник във форум за насърчаване на студентското и младежкото предприемачество в България.

"Хората, които се ориентират какво може да направи за тях изкуственият интелект и как работи, ще имат конкретно предимство", смята д-р Албена Антонова от Центъра за технологии на информационното общество, преподавател в Математическия факултет на Софийския университет. Според нея "много роли могат да бъдат делегирани на такива модели".

Албена Антонова

"Стимулирам студентите да използват ИИ и се опитвам да ги обуча как да го използват по най-етичния и най-креативния начин", споделя тя и дава конкретен пример – алтернативни начини как да се открива и пречиства микропластмаса във водни басейни.

"Светът е много голям и широк и те могат да постигнат страхотни резултати, ако мислят смело. България е малка страна, хората мислят в малки мащаби, не са много смели."

Анастасия Якимовска е студентка от Република Северна Македония учи в България компютри. Вече има разработено приложение за ориентиране на родител, който търси за детето си извънкласни занимания. Анастасия използва изкуствен интелект не само за задачите от университета. Признава, че изкуственият интелект ѝ помага за брейнсторминг, защото ѝ дава перспективи, за които не е помислила. Според нея все повече предприемачи ще ползват в бизнеса си ИИ.

Якимовска планира да се върне в РСМ, за да предаде наученото в България там и да създаде стартъп екосистема. По думите ѝ хората не трябва да се плашат от използването.

Албена Антонова отчита, че българските стартъпи в сферата на изкуствения интелект са привлекли инвестиции в размер на близо 1 милиард щатски долара. Не всички 80 възникващи компании в сферата обаче са част от тези инвестиции, а едва 6. Изкуственият интелект сам по себе си не гарантира успеха на предприемаческата идея, не е решение на всички проблеми, нито пък отговорът на всички въпроси.

"Не мога да кажа, че технологиите ще решат нашите проблеми. Ние трябва да си решим проблемите сами, с или без технологиите."

Снимки в публикацията: Добромир Видев, Pixabay

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа...

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22

Ще оцелее ли сградата на "Балкантон"?

Обществено недоволство предизвика новината, че сградата на "Балкантон" в квартал "Лагера" в София ще бъде съборена, а на нейно място ще бъде изграден административно-жилищен комплекс. На протест пред емблематичната сграда граждани настояха тя да бъде запазена, а представител на собствениците обяви, че събаряне няма да има. "Самата сграда..

публикувано на 31.01.25 в 07:02