Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бюджет 2024 не разписва енергийни компенсации за бизнеса. Застрашени са цели сектори

| Репортаж
Снимка: БГНЕС

Редица високоинтензивни, енергоемки предприятия в България са изправени пред заплахата да ограничат или затворят производства заради високите цени на електроенергията.

В бюджета за 2024 година няма предвидени средства за енергийни компенсации за бизнеса. Няма предвидени такива и за болници, училища, детски градини и другите небитови потребители.

Същевременно, борсовите цени на тока тръгват нагоре и това предвещава сериозни проблеми на европейските пазари през зимните месеци, защото ще засегне не само конкурентоспособността на икономиката, но ще доведе и до повишаване на цените за потребителите.

Ще гласуват ли депутатите да бъде удължен срокът на антикризисната мярка за енергийна подкрепа на промишлените и небитовите консуматори и след 1-ви януари, както настоява бизнесът или тежките сценарии за икономиката ще се потвърдят?

България рискува цели икономически сектори да бъдат изхвърлени от пазара, заради случайния или не пропуск в проектобюджета за следващата година, където няма разписан текст и заложен очакван приход за компенсации на бизнеса и всички небитови потребители за високите цени на тока, които се прогнозират за  следващите месеци. Има текстове за облагане на свръхпечалбите на електроенергийните дружества, но без да е изрично казано, че парите ще бъдат използвани за енергийна подкрепа на индустрията, на болници, училища, детски градини.

Проблемът бе огласен преди дни, когато бизнесът обяви, че ще настоява срокът на компенсациите за високите цени на тока, който изтича в края на годината, да бъде удължен и през следващата.

В писмо до министъра на енергетиката и Комисията по енергетика в Народното събрание, българските работодатели обясняват, че ЕК вече е предложила да бъде удължено действието на временната кризисна мярка за държавна помощ до 31 март 2024 г., или дори до края на 2025 г., заради индикациите за нов скок в цените на електроенергията.

Механизмът за енергийна подкрепа е важен инструмент за предвидимостта и стабилността на българската икономика. Благодарение на държавната подкрепа, България постигна изключителни ръстове в износа, икономиката продължава да расте през последните кризисни години, а инфлацията се свива.

Сега обаче предприятията са изправени пред заплахата от една страна да бъдат ударени от високите борсови цени на тока, и от друга, да загубят на висококонкурентния европейски пазар на стоки.

Това е особено валидно за високоинтензивните предприятия – металургия, химия, добивна промишленост, преработвателна промишленост. Може да очакваме драстични сривове при тях, ако не се стабилизират цените на електрическа енергия и ако не бъдат компенсирани, коментира пред БНР председателят на Българската стопанска камара Добри Митрев. Ще бъде застрашен не само бизнесът, а и работните места, и цялото общество, допълва той.

По-високи цени българите не могат да си позволят, категоричен е Митрев.

Бизнесът настоява за механизма досега – 100% компенсация от Фонд "Сигурност на електроенергийната система" при средномесечни борсови цени на тока, по-високи от 200 лв. на мегават час, или за сходен механизъм, който да бъде договорен с властта. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Културни войни" с Владислав Апостолов: Как районен кмет опита да заглуши Орбан и Фараж в Брюксел

Удивителен сюжет за политически племена, културни пропасти и несвобода на словото се разгърна в Брюксел преди броени дни. Бях там, когато разбрах, че районен кмет с името Емир Кир е изпратил полиция, за да спре против всякакви правила и закони една напълно легитимна и доста престижна годишна конференция на национални консерватори, включваща..

публикувано на 27.04.24 в 13:55

Грузия между ЕС и Русия. На дневен ред е закон за чуждестранното влияние

Близо четири пети от грузинците се стремят към евроинтеграция на страната им. Управлява ги обаче партия, която уж следва тази воля на народа, но с действията си, и то последователни, тласка Грузия към Русия. Партията "Грузинска мечта" прокара миналата седмица на първо четене в парламента закон, задължаващ всички организации, повече от 20 процента..

публикувано на 27.04.24 в 11:48

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55