Проф. Георги Вълчев от Философския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридки" е новият ректор на висшето учебно заведение.
Той получи повече гласове след балотажа с акад. Николай Витанов от Физическия факултет.
За проф. Вълчев са гласували 198 от делегатите на Общото събрание, а за акад. Витанов - 152-ма.
През 1988 г. Георги Вълчев завършва Софийския университет "Св. Климент Охридски", магистър е по история, с втора специалност "Философия". През 1998 г. получава образователната и научна степен "доктор" в Софийския университет, в Центъра по културознание.
От декември 2015 г. е заместник-ректор на Софийския университет по учебната дейност - докторанти и продължаващо обучение.
Бил е заместник-декан е на Философския факултет по учебната дейност (2011-2015 г.). Ръководител е на Катедра "История и теория на културата" (2011-2019 г.). Научен секретар е на Катедрата "История и теория на културата" (2003-2011 г.). Ръководител е на магистърската програма "Мениджмънт и социализация на културното наследство". Член е на Факултетния съвет на Философския факултет от 2011 г. и на Академичния съвет на Софийския университет от 2019 г.
Общото събрание на Софийския университет започна своето заседание тази сутрин, като през целия ден се избираха колективни органи на управление и контрол на Алма матер, както и еднолични.
Общото събрание ще продължи и утре.
За БНР новоизбраният ректор каза:
"Работа по проблемите, които са свързани с финансовото състояние на университета, с текущите проблеми. Толкова е голям университетът, той е един сложен организъм, така че ежедневието ме поглъща изцяло. Една от важните задачи ще бъде да направя среща с факултетите, да подберем зам.-ректорски екип, защото ректорът, макар да представлява университета, без добър екип не би могъл да свърши много работа".
Четирима бяха кандидатите за СУ: проф. дфзн Николай Витанов от Физическия факултет, проф. д-р Климент Найденов от Геолого-географския факултет, проф. д-р Георги Вълчев от Философския факултет и проф. дпн Милен Замфиров от Факултета по науки за образованието и изкуствата.
Законопроектът за Бюджет 2025 ще бъде разгледан и в Комисията по образование и науката в парламента. Предвижда се да се запази политиката за увеличение на възнагражденията на педагогическия персонал в средното образование, както и заплатата на учителите да достигне 2800 лева. Възнагражденията на академичният състав през 2025 г. също ще..
Украйна се е съгласила с предложената от Съединените щати сделка за украинските редкоземни минерали. Споразумението може да бъде подписано в петък, предаде агенция Франс прес, като се позова на високопоставен украински представител. Американският президент Доналд Тръмп заяви, че украинският му колега Володимир Зеленски иска да дойде във..
Очаква се парламентарната работа да започне с продължението на дебата по законопроекта за изменение и допълнение на Закона за равнопоставеност на жените и мъжете. Припомняме ви, че депутатите гласуваха разискванията да се предават пряко по БНТ и БНР, но поради липсатс на кворум миналата седмица, законът остана неприет. Законът транспонира..
Със заявка за 2.09 процента от БВП влиза в комисията по отбрана бюджетът на армията. Във вторник президентът Румен Радев предупреди, че бюджетът не може да продължи изпълнението на модернизационната програма. Кабинетът "Желязков" посочи, че отбраната е един от приоритетите в бюджета за тази година. Министърът на отбраната Атанас..
Правителството се събира днес на редовното си седмично заседание, след като в понеделник на извънредно прие бюджетните закони и четиригодишната си управленска програма. В дневният ред отново влиза решението за одобрение на договора за "Придобиване на управляеми противотанкови ракети "Джавелин". На последното си заседание служебното..
Поставянето на диагноза за рядко заболяване зависи от подготовката на лекарите – дали познават проявленията на тези болести и дали ги търсят при пациентите . Това казва проф. Даниела Авджиева, началник на Клиниката за лечение на деца с генетични заболявания в специализираната педиатрична болница "Проф. Иван Митев". Над 6000 са откритите по..
Все още е зима, но в Плевен вече мислят за нашествието на комарите в топлото време . Всяка година насекомите тормозят жителите на крайдунавските селища и създават сериозен риск за общественото здраве, икономиката и качеството на живот в засегнатите региони. Областният управител на Плевен Николай Абрашев поде инициатива за среща, за да се..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц...