Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Богословският факултет на СУ навърши 100 години

Рубриката "Духовен поглед" от 26.11.23 година.

Вчера чествахме паметта на Свети Климент, архиепископ Охридски. С този празник приключиха университетските Светоклиментови дни.

Тази година те бяха свързани със стогодишния юбилей на Богословския факултет на СУ. На 23 и 24 ноември по повод юбилея в Богословския факултет се състоя Международна конференция "Богословие - Църква - Общество в диалог". В конференцията участваха богослови от Гърция, Румъния, Полша, Германия, Северна Македония. Присъствах на конференцията и направих интервюта от мястото на събитието.


Разговарям с декана на факултета, доц. д-р Ивайло Найденов:

Доц. Найденов как се роди идеята за тази конференция? Кой е организаторът?

Изработихме концепция за 100 годишнината. Първите тържества, през март бяха свързани с историята на факултета. Искахме последните тържества, през ноември, свързани с патронния празник на Свети Климент Охридски да бъдат свързани с мисията и визията на Богословския факултет. А тази мисия и визия са свързани с обществените отношения. Това ни предизвика да потърсим обществен представител, какъвто е фондация "Конрад Аденауер". Заедно имаме различни съвместни инициативи. Така се роди и тази конференция, като съвместна инициатива.

Как виждате целта на конференцията?

Участниците са партньори от Западна Европа. Следобяд ще има включване от Аржентина. Идеята е как се виждаме ние в контекста на взаимоотношенията ни с тези партьори. Какво общо можем да направим за християнска Европа. Чухте, че преди обяд се говореше предимно за християнските ценности в Европа и това е задачата на конференцията.  

Мога ли да Ви попитам защо приветствията към конференцията, в началото започнаха с представител на кардинал Кох, а нямаше представител на Българската православна църква

Това не е нашата стогодишнина. Нашата стогодишнина беше отпразнувана на 10 март, когато имаше присъствие на Светия Синод и не само. Имаше награди от Светия Синод към нас и обратно. Ние очакваме архиереите на Светия Синод да присъстват на празника, който е техния празник, защото църквата празнува Свети Климент Охридски. Така че ние ще имаме гости довечера, на вечернята и утре, на света литургия, с които ще направим литийното шествие. Това е една научна среща, между приятели. Събрали сме се да си говорим за важни неща, за мисия, за визия. 

Колко студенти има в момента в Богословския факултет?

В момента, във факултета има около 320 студента, разпределени в трите образователни степени: бакалавър, магистър и докторант. Феноменалното във факултета е, че магистрите са повече от бакалаврите. Това има своето обяснение. Бакалаврите са младите хора, които тръгвайки да учат нещо, първо мислят за реализация. Ние не можем да гарантираме такава, след като държавата загърбва проблема с вероучението или обучението по религия. Много хора на средна възраст, които са се реализирали вече, си задават въпроси за тяхното битие, техния мироглед. Те идват да учат при нас. Имаме много сериозни магистърски курсове, около 60-70 човека годишно, включително и в Бургас, тази година. Голямия брой студенти се дължи най-вече на магистърските курсове.

Бяхте избран за втори мандат като декан на Богословския факултет. Какви са целите Ви за втория мандат?

За 2025 г. планираме един пътуващ семинар по стъпките на Свети Методий. Като цяло факултета работи в четири сериозни направления -  канона, диалога, ересите, историческо богословие в съвременността. В преподавателски контекст, във филиала в Бургас, който Софийския Университет отвори тази година, Богословския факутет е представен с магистърски програми. Ще се опитаме да ги реализираме успешно.

Докладът на доц. д-р Светослав Риболов на конференцията е "Мисията на Богословския факултет на СУ през XXI век".

Доц. Риболов, с какво мисията на Богословския факултетпрез XXI век е по различна от неговата мисия през XX век?

Разбира се мисията на Богословския факултет в XXI век е мисия, която се осъществява в един университет, който е държавен, свободен, в свободна страна с демократична система на управление, която е част от Европейския Съюз. Което прави нещата доста различни от ситуацията през XX век, когато България е сполетяна от няколко национални катастрофи. След това съветска окупация, която продължава около половин век, липса на религиозна свобода, доведена до крайност, липса на демократични процедури. В периода на съветската окупация ние функционираме като Духовна Академия, изолирани от Софийския Университет. Тогава средата е доста сложна, с много сериозни ограничения върху книгопечатането, проповедта на църквата, мисията на църквата в света. Сега нещата са капитално различни, радваме се на добра среда, която българската държава ни осигурява. Мисията на Богословския факултет през XXI век е да следва големите богослови на православното богословие, светците на църквата. Да предава техния опит на студентите, за да бъдат свободни, да се изразяват свободно, да мислят свободно. Защото спасението не може да се предложи по принуда. То е израз на свободната воля на човека, свободния избор. В крайна сметка желаем студентите да продължат като служители на църквата. Там където работят извън системата на православната църква, да изпитват дълбок респект към православната традиция и да съдействат за мисията на църквата в обществото ни.   

В петък, в навечерието на празника на Свети Климент архиепископ Охридски в аулата на Софийския Университет тържествено бяха връчени дипломите на богословите от випуск 2023 г.

Вчера, в Деня на Свети Климент в академичния параклис на Богословския факултет се състоя празнична архиерейска света литургия, оглавена от Варненския и Великопреславски митрополит Йоан. Присъстваха митрополити, епископи, както е новоизбрания ректор на университета проф.д-р Георги Вълчев. След литургията всички с литийно шествие стигнаха до паметника на Свети Климент и поднесоха венец. 

Да се помолим: „Отче наш, Който си на небесата! Да се свети Твоето име; да дойде Твоето царство; да бъде Твоята воля, както на небето, тъй и на земята; насъщния ни хляб дай ни днес; и прости нам дълговете ни, както и ние прощаваме на длъжниците си; и не въведи нас в изкушение, но избави ни от лукавия; защото Твое е царството, и силата, и славата вовеки. Амин.“

Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

3080 свободни места за детските градини в София, днес е второто класиране

Днес ще бъде оповестено второто класиране за детски ясли и градини в София. Свободни са 3080 места. 11 193 деца бяха приети при първото класиране. София разполага със 198 общински детски градини, в които се полагат грижи за приблизително 44 000 деца. Самостоятелните общинки детски ясли са 24. Те се посещават от приблизително 2000 деца...

публикувано на 23.05.24 в 08:19

Най-голямото изложение за лодки се открива в Лимасол

Най-голямото морско изложение в Източното Средиземноморие се открива  днес в яхтеното пристанище на кипърския крайбрежен град Лимасол. То е и част от стратегическата визия на Кипър за развитие на корабоплаването „Промяна на морето 2030 г.“. Над 120 компании участват в четиридневното изложение за лодки в Лимасол /Limassol Boat Show 2024/. Това..

публикувано на 23.05.24 в 08:16

В Благоевград започват честванията за 24 май

Българската академия на науките ще отбележи 24 май - Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност - с тържествено събрание. То ще започне с приветствие академик Юлиан Ревалски.  А в Благоевград днес започват честванията на Деня на българската азбука, просвета и култура - с..

публикувано на 23.05.24 в 08:15

2200 абитуриенти в Бургас, шествие в града, заря и лодки

Шествие на абитуриенти ще се проведе в Бургас в навечерието на Празника на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност. Рекорден брой – 2 200 абитуриенти изпраща морския град тази година. Шествието, което ще премине през главните улици на града ще бъде предвождано от Бургаския духов оркестър. 2 200 абитуриенти ще..

публикувано на 23.05.24 в 08:13

Нов опит за старт на делото за смъртта на 15-годишния Филип

Днес ще бъде направен и втори опит за разпоредително заседание по делото за смъртта на 15-годишния Филип, прегазен на пешеходна пътека на столичната улица "Цар Шишман". Подсъдим е Петър Тодоров за това, че е причинил смъртта му при евентуален умисъл. Служебен анжимент на адвоката на семейството на детето стана причина за провал на..

публикувано на 23.05.24 в 08:06

Пациенти и болнични директори критикуват новия регламент за ТЕЛК

Експертизата на трайната нетрудоспособност е изцяло предмет на извънболничната помощ , заяви пред БНР д-р Неделчо Тотев,  председател на Сдружението на общинските болници и директор на болницата в Чирпан. Членовете на нашето сдружение са категорично против прилагането на това постановление , припомни д-р Тотев относно документа, с който се..

публикувано на 23.05.24 в 07:57

Опасно време: Жълт код за валежи в 13 области у нас

Жълт код за обилни валежи от дъжд е обявен за днес в 13 области на страната. Това са областите Видин, Враца, Монтана, Плевен, Ловеч, Пловдив, Пазарджик, Габрово, Смолян, Велико Търново и Стара Загора, както и София-град и София-област. Днес облачността над страната ще бъде предимно значителна, купеста и купесто-дъждовна. На много места,..

публикувано на 23.05.24 в 07:48