Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мирослав Пенков представя "Река в лабиринта"

Мирослав Пенков
Снимка: Иван Русланов

Мирослав Пенков е роден през 1982 в Габрово. Завършва Първа английска езикова гимназия в София, а през 2001 е приет в Университета на Арканзас, където получава бакалавърска степен по психология, а по-късно и магистърска по творческо писане.

Разказите му печелят BBC International Short Story Award 2012 и наградата Eudora Welty 2007. В чужбина публикува разкази в A Public Space, Granta, One Story, Orion, The Sunday Times, The Southern Review. В България публикува в Зона-F, "Пламък", "Съвременник", "Сега" и антологиите "Точка на Пристигане", "Чудни Хоризонти", "Ласката на Мрака". Автор е на фантастичния сборник "Кървави Луни" (Камея, 2000). 

Салман Рушди включва разказа му "Как купихме Ленин" в антологията The Best American Short Stories 2008, а разказът му "На изток от Запада" е отличен в антологиите PEN/O, Henry Prize Stories 2012 и The Best American Nonrequired Reading 2013. Сборникът му "На изток от Запада", издаден в дванадесет държави, е финалист за наградите 2012 William Saroyan International Prize for Writing и Steven Turner Award for First Fiction by the Texas Institute of Letters. 

През 2014-15 Мирослав е избран в програмата Rolex Mentor and Protege Arts Initiative в рамките на която работи с писателя Майкъл Ондатджи ("Английският пациент"). 

"Щъркелите и планината" (Сиела, 2016) е първият му роман. 

Преподава в докторската програма по творческо писане на Университета на Северен Тексас, където е и един от редакторите на литературното списание American Literary Review.

Най-новата му книга се казва "Река в лабиринта"

Сюжет - млада американка изчезва безследно след бурна нощ във видинска дискотека. Игуменът на един манастир насред Дунава е убит жестоко, а вероятният извършител – манастирският клисар – е избягал от острова, без да прикрива следите си. Двата случая са свързани с друго страховито престъпление – три години по-рано рибари измъкват телата на дванайсет безименни момичета от реката. Когато разследващият следовател тръгва по дирите на една мрежа за трафик на хора и на един зловещ средновековен орден, случаят е прекратен внезапно, с нареждане отгоре. Сега същият този следовател отново застава очи в очи със старите демони. Доскоро всеотдайна майка, любяща съпруга, старателен професионалист, днес полицейски инспектор Алла Каренина е разведена и почти без достъп до дъщеря си. Пристрастена е към успокоителни. Загубила е вяра в смисъла от професията си. Двата нови случая обаче преобръщат наново света ѝ.

Ще успее ли Каренина да залови убиеца от манастира – един човек, оплетен в тайни, подел свой собствен поход за справедливост, – преди той да убие повторно? Ще открие ли отвлечената американка – познала най-тъмните бездни на човешката жестокост, – преди трафикантите да я погубят? Ще съумее ли да намери изход от лабиринта – един капан от лъжи и безчовечност, – преди мракът в него да я погълне безвъзвратно? 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10