"Това са "Елинският апостол" от 11 век, "Бориловият синодик" от 14-и, "Духовните двустишия" на Руми от 16-и век. Те са включени в Световния регистър "Паметта на света" на ЮНЕСКО. За това кратко време ще бъдат представени, тъй като пергаментът дори и в защитена среда, каквато е витрината с микроклимат, в която ще бъдат изложени, е опасно да бъде за по-дълго време от хранилището, в което се съхранява".
Повече от 8 500 000 библиотечни единици се съхраняват в Националната библиотека. Всяка година във фондовете ѝ влизат между 60 и 70 000 нови заглавия. Пространствата за съхранението им отдавна са изчерпани, но в последните няколко години необходимостта от нова сграда е наистина спешна. Ръководството на библиотеката алармира за това от преди пандемията. От тогава се смениха доста правителства, всеки министър на културата кима разбиращо, както и депутатите от ресорната парламентарна комисия и до там.
Още през декември 2019-та обществения съвет към Националната библиотека обяви конкурс за идеен проект за разширяването й. Намерението беше да се покрие част от градината зад сградата при запазване на растителността, като там бъдат преместени читалните и обособени пространства за културни и образователни събития, както и музей на книгата. А освободените помещения на сегашната сграда да бъдат използвани за книгохранилища. В тях да бъдат подредени според световните библиотечни стандарти милионите книги и архивни документи, които сега се пазят при неподходящи условия, както и още двеста хиляди, които се съхраняват в сграда в село Гуцал близо до Самоков.
Всичко това си остана само на ниво идейни проекти. Нуждата от нова сграда 4 години по-късно този път е наистина спешна. А предложението, дадено преди години нова сграда да се построи на терен в "Надежда" или друг краен квартал не е работеща.
Сегашният обществен съвет на националната библиотека излезе в празничния ден с поредната декларация, за крещяща нужда от нова сграда. Адвокат Красимир Недев каза:
"Забележете, на 1 квадратен метър се съхраняват по около 700 библиотечни единици и това пространство е абсолютно недостатъчно. Затова ние бием камбаната и всички политици и управляващи, общественици трябва да прозрем очевидното - че има крещяща нужда от нов сграден фонд за Националната библиотека. Затова ние членовете на обществения съвет на националната библиотека се обръщаме към авторитетните институции в държавата с настойчив призив, че е крайно наложително да се направи необходимото и да се осигури допълнителна сграда. Сграда, която да отговаря на съвременните стандарти за съхранение на книжовното ни богатство".
Според обществения съвет, а и според ръководството на библиотеката е необходим нов модерен дом на книгата, който да е и културен мултифункционален център с оборудвани зали и кътове с възможности за културни събития, премиери, изложби, четения, дискусии, конференции и дори концерти, както се случва по света
Библиотеката ще отбележи 145 години от създаването си с различни инициативи. Една от тях започва в 11, когато е началото на деня на отворените врати. До 13:30 ч. посетителите ще видят наистина редки документи, разказа директорът доц. Красимира Александрова.
"Ще представим 3 уникални документа, които съхраняваме в Националната библиотека - от XI, XIV и XVI век. Обединява ги, че те са включени в Световния регистър "Паметта на света" на ЮНЕСКО. Ще бъдат представяни за толкова кратко по причина, че пергаментът, дори в защитена среда, каквато е витрината с микроклимат, в която те ще бъдат изложени, е опасно да бъде за по-дълго време изнесен от хранилището, в което се съхраняват. В 16 ч. откриваме изложба на дарителите на библиотеката. Това е част от нашата благодарност към всички, които през изминалите 5 години продължиха да даряват. Правим го и в знак на почит към създателите на Националната библиотека, защото знаете, че в далечната 1878 година началото на колекциите е поставено именно чрез дарения на родолюбиви българи. Обемът на постъпилите дарения за последните години е 16 500 тома от близо 1200 дарители"
Довечера, след официалната част, ще има концерт на Орлин Павлов и джаз трио.
Отпадна ограничението за преминаване на тежкотоварни камиони с ремаркета и полуремаркета през прохода Превала в Родопите. Пътищата в Смолянска област са почистени и обработени, проходими при зимни условия. Остава в сила забраната за движение на тежкотоварни автомобили с ремаркета и полуремаркета за пътищата Лъки - Рожен и Момчиловци -..
Намалява броят на заболелите от грип и остри респираторни инфекции в Силистренско, съобщават от РЗИ. Стойностите за изтеклата седмица показват 172 случая на 10 000 население, при 238 на 10 000 за предходната. На този етап няма да се предприемат мерки, но продължава да се следи ситуацията, коментират от здравната инспекция...
Временно е туширана кризата в Детско отделение в Перник. Заради болничен отпуск на трима от педиатрите, болницата не беше в състояние да осигури 24-часова лекарска грижа за малките пациенти. Осигурени са педиатри, които да покрият дежурствата за февруари, каза директорът на МБАЛ "Рахила Ангелова" Емил Ненков: "Говорили сме с педиатри от..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавни болници, потвърди за тежката ситуация проф. Даниела Авджиева, преподавател в катедра "Педиатрия" на Медицинския университет в София, в интервю пред БНР. "Проблемът е, че липсват педиатри и в доболничната..
" До последния човек са били извозени от планината . Проблемите са били решени в движение. Успели сме да се справим с тази трудна задача в ден, в който планината е достатъчно посещавана." Пускат допълнителни автобуси на градския транспорт до Витоша Това съобщи пред БНР Владимир Лазаров, ръководител към център "Маркетинг" на Центъра за..
След като плени читателското внимание с романите си " Сайбиевата невеста", "Последна молитва" и "Двайсет гроша", младият български писател Боян Боев реши да ни представи сборник с приказки. "Доброто сърце" е една изключително красива книга не само по корица, но и по послания, закодирани в истории за далечни кралства, благородни мъже и жени..
И във вчерашния неделен ден автобусите на градския транспорт в София едва успяха да извозят качилите се на Витоша обратно. Наложи се да се включат допълнителни автобуси, създаде се напрежение заради струпване на туристи и към часа на последния по разписание автобус. Това е закърпване на положението . Колкото и автобуси да се пуснат, те са..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..