Четири автоматични дефибрилатора от най-висок клас успя да осигури благоевградската фондация "Скапто".
Устройствата са поставени в училища и спортни центрове, а на специална церемония днес бяха връчени сертификатите на преминалите обучението за работа с тях и грамоти на десетките ученици доброволци.
Средствата за каузата "Повече дефибрилатори за повече спасени животи" се осигуряват от благотворителен футболен турнир, в който участват детски школи от страната и аматьорски футболни отбори, подкрепени от известни професионални спортисти, като паралелно с него се провежда и базар. Досега чрез благотворителните инициативи на организацията са подпомогнати Центърът за настаняване от семеен тип и е направен основен ремонт и оборудване на родилното отделение в областната болница, каза Антония Сивикова, член на фондация "Скапто" и преподавател в Езиковата гимназия:
"От миналата година сме прегърнали каузата за автоматичните дефибрилатори, като до момента сме успели да закупим четири. Един сме сложили тук, в сградата на езиковата и математическата гимназия, която е споделена. Един ще сложим в общинския плувен басейн, в спортния интернат. И един апарат в Трето ОУ".
Финансирано е и обучението на хората, които ще работят с дефибрилаторите:
"Най-вече преподавателите по физическо възпитание, както и медицинските сестри".
Тази година благотворителният футболен турнир "Скапто къп“ ще се проведе на 22 и 23 декември в зала "Скаптопара", като със събраните средства ще бъдат поставени дефибрилатори и в други учебни заведения.
Във Великобритания съдебните заседатели започнаха да обсъждат присъдите по процеса срещу трима от българската шпионска клетка, обвинени в заговор за шпиониране в полза на Русия на британска територия. 30-годишната Ваня Габерова, бившият ѝ приятел Тихомир Иванчев, на 39 години, и 33-годишната Катрин Иванова, всички от Лондон, отрекоха да са замесени или..
Испанският премиер Педро Санчес ще посети Киев в понеделник за третата годишнина от пълномащабното руско нахлуване в Украйна. Така той ще се присъедини към председателите на Европейската комисия и на Европейския съвет, Урсула фон дер Лайен и Антонио Коща и други европейски лидери. " В понеделник ще бъда в Киев, за да потвърдя отново подкрепата на..
Румънският премиер Марчел Чолаку обяви намаляване с 13,5 процента на персонала в държавния апарат, което означава закриване на 1800 длъжности в 32 институции на подчинение на правителството. Чолаку заяви, че "взема пример от Илън Мъск". "Започнахме порчистването" - с тези думи в началото на правителственото заседание премиерът на Румъния..
Синоптиците прогнозират нови валежи в края на месец февруари. Но количеството на валежите през тази пролет вероятно няма да надхвърли количеството на валежите през същия период на миналата година, прогнозира доц. Илиан Господинов, климатолог от Националния институт за метеорология и хидрология: "Миналата година пролетта валежите бяха около и над..
70 работници и служители в плевенската общинска фирма "Паркстрой" останаха без заплати. Причината е, че Общината спря плащането по сключен взаимен договор. Кметът д-р Валентин Христов обясни: "Поставен в ситуацията да работи с управител, който Общинският съвет е освободил от длъжност, ръководният екип на Общината избира предвидената в..
Министърът на енергетиката Жечо Станков е разпоредил извънредна проверка в АЕЦ "Козлодуй" след сигнал в прокуратурата и ДАНС за съмнения за злоупотреби и финансови нарушения. Проверката ще бъде извършена от експерти от енергийното министерство и от Българския енергиен холдинг.
От април тази година лекарите от ТЕЛК ще имат достъп до електронните пациентски досиета. Това съобщи здравният министър Силви Кирилов пред депутатите от ресорната парламентарна комисия. Хиляди са жалбите срещу решения на ТЕЛК, а 25 хиляди души чакат освидетелстване от комисиите, стана ясно по време на заседанието. Комисията по здравеопазване..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..
Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна. Това заяви пред БНР Елена Поптодорова, основател на Атлантическия клуб в България, бивш..