Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Все още не може да се издава хартиена рецепта за антибиотик

МЗ: До средата на декември се очаква обнародването на наредбата, което ще позволи гратисният период да влезе в сила

| Интервю
Д-р Николай Брънзалов
Снимка: Ани Петрова

"Дигитализацията няма да бъде спряна в тази насока. Ние не сме против нея, просто искаме да бъде направена така, че тя да бъде в услуга, да бъде улеснение и за лекари, и за пациенти, и за фармацевти, а то не се случи. Това наложи отлагането". 

Това обясни пред БНР д-р Николай Брънзалов - зам.-председател на УС на БЛС, относно временното връщане на хартиените рецепти за антибиотици.
Той припомни предупрежденията на лекарите още от началото на въвеждането на електронните рецепти за антибиотици и антидиабетни средства. 

"Взеха се предвид нашите съображения и този срок, само за антибиотиците, се отложи до 31 март. Налагаше го това, че действително се получаваха тези неприятни ситуации с разкарване на пациенти, изнервени лекари и фармацевти. Всички неща ги бяхме обяснили", напомни той.
 
За да влезе в сила една наредба, тя трябва да бъде публикувана в Държавен вестник, а такава още не сме видели там, изтъкна д-р Брънзалов относно забавянето във връщането на хартиените рецепти за антибиотици.

От здравното министерство заявиха за БНР, че до средата на декември се очаква обнародването, което ще позволи гратисният период да влезе в сила. 

Въпреки че все още не са влезли в сила, има лекари, които вече изписват лечение по този начин, както и пациенти, които искат да си купят антибиотик със стара хартиена рецепта, обяви Николай Костов от Асоциацията на собственици на аптеки. 

"Повечето аптеки не приемат стари рецепти, тъй като антибиотиците се предписват за моментно състояние и не би трябвало да се ползват антибиотици, предписани преди месеци", посочи той. 

В интервю за предаването "Преди всички" д-р Николай Брънзалов отбеляза, че в голям процент в Европа са въведени електронните рецепти, като в някои страни това вече е на 90%. Никъде обаче не е премахната опцията лекарят да може да даде и хартиена рецепта при определени обстоятелства, подчерта той.

БЛС ще настоява да придобие телефоните на всички пациенти, на които те да бъдат известявани (чрез смс или вайбър) дали са получили някаква здравна услуга, съобщи още д-р Брънзалов. Според него най-добрият контрол на системата е от страна на пациента

"Чрез електронен подпис на лечебно заведение да се изтеглят електронни досиета на пациентите и да се предоставят на техните телефони не ми звучи добре", каза той. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Володимир Зеленски

Над 3000 севернокорейски войници са били убити или ранени, докато са се сражавали в Курска област

Над 3000 севернокорейски войници са били убити или ранени, докато са се сражавали срещу нахлуването на Украйна в руската област Курск. Това заяви украинският президент Володимир Зеленски, предаде АФП. Пхенян изпрати хиляди войници, за да подсилят руската армия, включително в граничната област Курск, където през август Украйна извърши ударно..

публикувано на 23.12.24 в 20:26
Кметът на Сапарева баня Калин Гелев

Общинари от Сапарева баня бяха на работно посещение в Йордания

Група общинари от Сапарева баня, водена от кмета на курорта Калин Гелев, се върна от работно посещение в Кралство Йордания и побратимения град Мадаба. Наскоро по решение на общинските съветници в Сапарева баня една от улиците в града вече носи името на йорданския град Мадаба, известен с поклонническия си туризъм и богатата си история. В един от..

публикувано на 23.12.24 в 20:10

Арестуваха двама българи на магистрала в Сърбия за нападение над баща и син

Сръбската полиция арестува двама български граждани на магистралата Белград - Ниш край град Велика Плана за агресивно поведение, съобщи агенция ТАНЮГ. Полицейското управление в Смедерево съобщи, че двамата българи, Г.Г. на 23 години и И.Г. на 48 години, са обвинени, че вчера са нападнали вербално и физически с ръце и крака, както и с дървена и..

публикувано на 23.12.24 в 19:47
Проф. Георги Рачев

Проф. Георги Рачев: Сняг ще има на 27 декември, над 1200 м ще ги затрупа

На Коледа и Нова година ще вали навсякъде в България и то много. Снегът ще е в планината, красиво  и коледно . В София и в по-ниските части ще си е влажно, дъждовно и кално, каза климатологът проф. Георги Рачев в интервю пред БНР. Утре, 24 декември, "ще е дъжд и сняг, и повече дъжд":  "В София на Коледа няма да има сняг, на Бъдни вечер..

публикувано на 23.12.24 в 19:45
Мат Гейц

Комисия установи: Мат Гейц е плащал десетки хиляди долари за наркотици и секс

Комисията по етика към Камарата на представителите на Конгреса на САЩ е установила, че бившият конгресмен от щата Флорида Мат Гейц е плащал десетки хиляди долари на жени за наркотици и секс, включително и на 17-годишна, предаде агенция Ройтерс, позовавайки се на американски медии, запознати с окончателния вариант на доклада на комисията...

публикувано на 23.12.24 в 19:37
Снимката е илюстративна, архив.

Мирослав Йотов: Най-честата грешка е пиратката да се държи в ръка и да се запали

В категория Ф2 и Ф3 на пиротехническите средства попадат и пиратките. При тях проблемът е със звуковото налягане и затова са в по-тежка категория . Важно е да се чете  инструкцията. Най-честата грешка е да се държи пиратката, да я запалят и после хвърлят. Това е забранено. Това предупреди Мирослав Йотов – главен директор на "Надзор на пазара"..

публикувано на 23.12.24 в 19:13
Изложбата

Фотоизложба за Босилеград и документален филм показват в театъра в Кюстендил

Фотоизложата "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" ще бъдат показани тази вечер в Общинския драматичен театър в Кюстендил. Наскоро филмът беше представен в българския културен център в Скопие. Автори са Асен Великов, Вихрен Георгиев и фотографът от Кюстендил Владислав Чанев. Снимките са от едноименния фотопленер..

публикувано на 23.12.24 в 19:04