Православната църква почита паметта на Свети Игнатий Богоносец.
Празнуват Игнат, Огнян, Пламен, Искрен и техните производни.
От днес започват предпразничните дни за Рождество Христово.
Денят е познат и като Игнажден - извършва се ритуалното полазване на дома, както и се прави първата кадена вечеря - задължително постна
Според преданието Св. Игнатий Богоносец е детето, което Христос взел на ръце, прегърнал го и го посочил на апостолите като пример за смирение.
Евангелист Матей описва спора между Христовите апостоли за това кой сред тях има първенство и урокът, който Исус им дал:
И като повика Иисус едно дете, изправи го посред тях
и рече: истина ви казвам, ако се не обърнете и не станете като деца, няма да влезете в царството небесно;
и тъй, който се смири като това дете, той е по-голям в царството небесно;
и който приеме едно такова дете в Мое име, Мене приема;
(Матей 18: 2-5)
Богословът Цветелина Гергинова разказа:
"Изправил го посред тях и мъдро им казал: "Ако не се обърнете и не станете като деца - скромни, чисти и невинни, няма как да влезете в Царството Небесно". Нашата мисия е да бъдем скромни и смирени като децата. Малкото момченце, което Господ прегърнал и благословил, се казвало Игнатий. Той до края на живота си носил Божието име в сърцето си. Затова го нарекли Игнатий Богоносец".
Името Игнатий от латински означава "огнен", "пламенен".
Българите наричат празника Игнажден, Поляз, Млада година. Според християнските вярвания от Игнажден започнали родилните мъки на Божията майка, които продължили до раждането на Христос.
В народната песен се пее: "Замъчи се Божа майка от Игнажден до Коледа“. Затова в народното съзнание Игнажден се приема за първия от поредицата коледни празници, разказва Ваня Йорданова, етнограф в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян.
"Дните от него до Коледа са познати като мъченици или Игнашка неделя и се почитат особено строго от младите булки и бременните жени. Традицията повелява през тези дни те да спазват строга забрана за работа: да не предат, да не тъкат, да не перат, за да забременяват и да раждат леко. Празникът е в близост до зимното слънцестоене и в народната култура се свързва с раждането на новото слънце. Затова се приема и като начало на новия годишен цикъл и се празнува за плодородие и хаир по стока и хора. Най-характерен за Игнажден е общобългарския обичай "Полазване". През този ден стопанките следят какъв човек ще прекрачи най-напред прага на къщата им. Ако той е хаирен, добър човек, с лек полез, то годината ще бъде плодородна. В отделни селища от Средните Родопи, каквито са Петково, Смолян, Свети Игнат се осмисля и като покровител на огъня. През целия ден жените не работят нищо, за да няма пожари през годината. Вярва се, че на този ден не бива да се изнася нищо от къщата, за да не излезе берекетът от дома".
В народните традиции празникът има особено място с богатството си от обичаи, с които се предсказва предстоящата година, разказа краеведът Калина Тодорова:
"От Игнажден започват полазниците. Полазник е първият човек, който ще посети дома. Той ще внесе в дома, ще нарече за плодородие и берекет. Дамите са предпочитани гости, както и женските животни. Интересен е празникът, с множество ритуали, присъщи на изконната нужда на човека да надникне в бъдещето".
В много от Ямболските села и досега са живи традициите и свързаните с деня поверия
В деня на Свети Игнатий Богоносец главна роля е имал първият гост, който прекрачва прага на дома. По полазника се гадае каква ще е следващата година - разказва етнографът Динка Ангелова:
"Те са го посрещали точно като желан гост. Слагали го да седне до трапезата, гощавали го и са го, дарявали с риза, с пешкир. В някои села са вземали от дръвника трески, които са падали, внасяли са ги в къщата. Влезе ли полазникът, хвърляли са ги в огнището, за да има плодородие в тази къща".
В село Ханово полазникът е чакан с голямо нетърпение, спомня си Павлинка Георгиева, като през това време се изпълняват и различни ритуали:
"Сутринта рано палим огън да се накади целия двор с дима, за да изгоним злите духове".
Не по-малко важна е и трапезата на този ден:
"Питка трябва да имаме и жито, червено вино, ядки, плодове".
Нова система за плащане на таксата смет - с използване на карти четци, ще изпробват експериментално в Кюстендил, обяви кметът инж. Огнян Атанасов. Ако бъде възприета от живущите в съответния квартал или кооперация, новата система ще бъде въведена в града и общината от 1 януари 2026 год., когато общините ще трябва да променят сегашния размер на..
" Мотивацията, за да организираме кампаниите за гръбначните изкривявания при деца и тийнейджъри е, че дълги години нашият екип в болницата се занимаваме с хирургично лечение на деца с гръбначни деформации, разказа за "Нощен Хоризонт" проф. Васил Яблански, един от водещите специалисти в областта на ендопротезирането, гръбначната и костно-ставната..
Президентът Румен Радев призова Европа да подкрепи усилията на САЩ за намиране на мирно решение на войната в Украйна. Държавният глава посочи, че САЩ и европейските партньори имат различни подходи за разрешаването на този конфликт. "САЩ настояват за бързо урегулиране на този конфликт със средствата на дипломацията. Това, което видяхме вчера..
Окръжната прокуратура в Плевен продължава работата по досъдебно производство за пожар в село Беглеж, при който загина 75-годишна жена. Работи се по всички версии, назначени са експертизи за установяване на причините. Пожарът е отбелязан в бюлетина на МВР. След като приключило гасенето на огъня, обхванал къщата в Беглеж, в едно от..
От 1-ви април таксата за почасово паркиране на колите в Синя и Зелена зона в Бургас поскъпва от 1,30 на 2 лева . Увеличението беше гласувано на Общинска сесия днес. С 32 гласа "за" и 13 "против" предложението на общинската администрация беше прието . В мотивите си Общината обяснява увеличението на цената като опит да се намали трафикът и..
С обещания за държавен монопол върху оръжията и критики от страна на кюрдските организации започна конференцията за национален диалог в Сирия. Конференцията се провежда в президентския дворец в Дамаск, който се ползваше от Асад, като сред стотиците участници са представени различни религиозни общности и политически противници на предишната..
Германската централна банка отчете днес първата си загуба от 1979 г. насам, като тя е и най-голямата в историята на Бундесбанк. Близо 19,2 милиарда евро минус са отчетени в баланса на Германската Бундесбанк за миналата година. С отчетената рекордна загуба на Бундесбанк финансовото благосъстояние за федералния бюджет отново не се реализира -..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
" Всяко нещо, което партиите правят публично по този начин, има за цел или да мобилизира избиратели, или да увеличава подкрепа. Със сигурност и..