Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Игнажден е! Православната църква почита Св. Игнатий Богоносец

Снимка: Архив

Православната църква почита паметта на Свети Игнатий Богоносец. 

Празнуват Игнат, Огнян, Пламен, Искрен и техните производни.

От днес започват предпразничните дни за Рождество Христово. 

Денят е познат и като Игнажден -  извършва се ритуалното полазване на дома, както и се прави първата кадена вечеря - задължително постна

Според преданието Св. Игнатий Богоносец е детето, което Христос взел на ръце, прегърнал го и го посочил на апостолите като пример за смирение. 

Евангелист Матей описва спора между Христовите апостоли за това кой сред тях има първенство и урокът, който Исус им дал:

И като повика Иисус едно дете, изправи го посред тях

и рече: истина ви казвам, ако се не обърнете и не станете като деца, няма да влезете в царството небесно;

и тъй, който се смири като това дете, той е по-голям в царството небесно;

и който приеме едно такова дете в Мое име, Мене приема;

(Матей 18: 2-5)

Богословът Цветелина Гергинова разказа: 

"Изправил го посред тях и мъдро им казал: "Ако не се обърнете и не станете като деца - скромни, чисти и невинни, няма как да влезете в Царството Небесно". Нашата мисия е да бъдем скромни и смирени като децата. Малкото момченце, което Господ прегърнал и благословил, се казвало Игнатий. Той до края на живота си носил Божието име в сърцето си. Затова го нарекли Игнатий Богоносец".

Името Игнатий от латински означава "огнен", "пламенен".

Българите наричат празника Игнажден, Поляз, Млада година. Според християнските вярвания от Игнажден започнали родилните мъки на Божията майка, които продължили до раждането на Христос. 

В народната песен се пее: "Замъчи се Божа майка от Игнажден до Коледа“. Затова в народното съзнание Игнажден се приема за първия от поредицата коледни празници, разказва Ваня Йорданова, етнограф в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян.

"Дните от него до Коледа са познати като мъченици или Игнашка неделя и се почитат особено строго от младите булки и бременните жени. Традицията повелява през тези дни те да спазват строга забрана за работа: да не предат, да не тъкат, да не перат, за да забременяват и да раждат леко. Празникът е в близост до зимното слънцестоене и в народната култура се свързва с раждането на новото слънце. Затова се приема и като начало на новия годишен цикъл и се празнува за плодородие и хаир по стока и  хора. Най-характерен за Игнажден е общобългарския обичай "Полазване". През този ден стопанките следят какъв човек ще прекрачи най-напред прага на къщата им. Ако той е хаирен, добър човек, с лек полез, то годината ще бъде плодородна. В отделни селища от Средните Родопи, каквито са Петково, Смолян, Свети Игнат се осмисля и като покровител на огъня. През целия ден жените не работят нищо, за да няма пожари през годината. Вярва се, че на този ден не бива да се изнася нищо от къщата, за да не излезе берекетът от дома".

В народните традиции празникът има особено място с богатството си от обичаи, с които се предсказва предстоящата година, разказа краеведът Калина Тодорова: 

"От Игнажден започват полазниците. Полазник е първият човек, който ще посети дома. Той ще внесе в дома, ще нарече за плодородие и берекет. Дамите са предпочитани гости, както и женските животни. Интересен е празникът, с множество ритуали, присъщи на изконната нужда на човека да надникне в бъдещето".

В много от Ямболските села и досега са живи традициите и свързаните с деня поверия

В деня на Свети Игнатий Богоносец главна роля е имал първият гост, който прекрачва прага на дома. По полазника се гадае каква ще е следващата година - разказва етнографът Динка Ангелова: 

"Те са го посрещали точно като желан гост. Слагали го да седне до трапезата, гощавали го и са го, дарявали с риза, с пешкир. В някои села са вземали от дръвника трески, които са падали, внасяли са ги в къщата. Влезе ли полазникът, хвърляли са ги в огнището, за да има плодородие в тази къща".

В село Ханово полазникът е чакан с голямо нетърпение, спомня си Павлинка Георгиева, като през това време се изпълняват и различни ритуали: 

"Сутринта рано палим огън да се накади целия двор с дима, за да изгоним злите духове".

Не по-малко важна е и трапезата на този ден: 

"Питка трябва да имаме и жито, червено вино, ядки, плодове".

По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

40 извънредни автобуси за празниците от Централна автогара – София

40 извънредни автобуса са осигурени от  Централна автогара - София за предстоящите празници. В района ще бъде засилено и полицейското присъствие. От БДЖ също пускат допълнителни вагони по най-натоварените направления От столичната автогара са създали необходимата организация за празниците. Извънредни автобуси вече се движат, като такива са..

публикувано на 23.12.24 в 15:51
Володимир Зеленски

Зеленски: Зависимостта на Фицо от Москва е голям проблем на сигурността за Европа

Президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че зависимостта на премиера на Словакия Роберт Фицо от Москва и нежеланието му да замени руския природен газ "голям проблем на сигурността" за Европа. По-рано стана ясно, че Фицо и руският президент Владимир Путин са разговаряли за доставките на природен газ за Европа. Зеленски обвини словашкия..

публикувано на 23.12.24 в 15:38

2,5 млрд. евро са осигурени от ЕК за строежа на втори Дунав мост при Русе

2,5 милиарда евро са осигурени от Европейската комисия за строежа на втори Дунав мост при Русе и вече са избрани румънските фирми, които да направят проучването и проекта.  Това съобщи областният управител на Русе Драгомир Драганов и обяви, че е планирано строежът да приключи за две години.  Сумата ще бъде платена на румънската страна, тъй като..

публикувано на 23.12.24 в 15:13

Премиерът: Към средата на януари очакваме да бъде преодолян четвъртият критерий за еврозоната

Служебният кабинет очаква през януари да бъде преодолян последният номинален критерий за присъединяване към еврозоната. Това съобщи премиерът Димитър Главчев в началото на правителственото заседание. Той допълни, че е помолил за "по-бърза" оценка от страна на Брюксел и определи пътя към въвеждането на единната европейска валута като..

публикувано на 23.12.24 в 15:11

Без инциденти протича предколедното пазаруване в София

Без инциденти около търговските центрове преминава до момента предколедното пазаруване в София.  "За периода, от който сме създали организация и тя тече, нямаме сигнали за такива инциденти, които са на територията на самите обекти. Имаме засилено антитерористично патрулиране в централната градска част, в района на базарите. Има тяхно..

публикувано на 23.12.24 в 15:00

Специализирана полицейска операция в Перник, ангажирани са над 150 служители

150 с лужители от  всички подразделения на  Областната дирекция на МВР -  Перник  и жандармерия та са ангажирани в стартиралата от днес до 1 януари 2025 година специализирана полицейска операция.  Под  засилено  наблюдение ще бъдат централн ите  градск и  част и , търговски те  центрове, пазари, базари  и всички места, където..

публикувано на 23.12.24 в 14:58

Деца коледуваха в Община В. Търново, пожелаха си повече площадки за игра

Деца от Основното училище "Свети Патриарх Евтимий" коледуваха в Община Велико Търново с наричания за здраве и поискаха от кмета и общинските съветници повече детски площадки.  "Нека е богата общината и да има повече площадки за децата", нетрадиционно наричаха малките коледари от 1. и 3. клас на великотърновските общинари под съпровода на гайда..

публикувано на 23.12.24 в 14:45