Православната църква почита паметта на Свети Игнатий Богоносец.
Празнуват Игнат, Огнян, Пламен, Искрен и техните производни.
От днес започват предпразничните дни за Рождество Христово.
Денят е познат и като Игнажден - извършва се ритуалното полазване на дома, както и се прави първата кадена вечеря - задължително постна
Според преданието Св. Игнатий Богоносец е детето, което Христос взел на ръце, прегърнал го и го посочил на апостолите като пример за смирение.
Евангелист Матей описва спора между Христовите апостоли за това кой сред тях има първенство и урокът, който Исус им дал:
И като повика Иисус едно дете, изправи го посред тях
и рече: истина ви казвам, ако се не обърнете и не станете като деца, няма да влезете в царството небесно;
и тъй, който се смири като това дете, той е по-голям в царството небесно;
и който приеме едно такова дете в Мое име, Мене приема;
(Матей 18: 2-5)
Богословът Цветелина Гергинова разказа:
"Изправил го посред тях и мъдро им казал: "Ако не се обърнете и не станете като деца - скромни, чисти и невинни, няма как да влезете в Царството Небесно". Нашата мисия е да бъдем скромни и смирени като децата. Малкото момченце, което Господ прегърнал и благословил, се казвало Игнатий. Той до края на живота си носил Божието име в сърцето си. Затова го нарекли Игнатий Богоносец".
Името Игнатий от латински означава "огнен", "пламенен".
Българите наричат празника Игнажден, Поляз, Млада година. Според християнските вярвания от Игнажден започнали родилните мъки на Божията майка, които продължили до раждането на Христос.
В народната песен се пее: "Замъчи се Божа майка от Игнажден до Коледа“. Затова в народното съзнание Игнажден се приема за първия от поредицата коледни празници, разказва Ваня Йорданова, етнограф в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян.
"Дните от него до Коледа са познати като мъченици или Игнашка неделя и се почитат особено строго от младите булки и бременните жени. Традицията повелява през тези дни те да спазват строга забрана за работа: да не предат, да не тъкат, да не перат, за да забременяват и да раждат леко. Празникът е в близост до зимното слънцестоене и в народната култура се свързва с раждането на новото слънце. Затова се приема и като начало на новия годишен цикъл и се празнува за плодородие и хаир по стока и хора. Най-характерен за Игнажден е общобългарския обичай "Полазване". През този ден стопанките следят какъв човек ще прекрачи най-напред прага на къщата им. Ако той е хаирен, добър човек, с лек полез, то годината ще бъде плодородна. В отделни селища от Средните Родопи, каквито са Петково, Смолян, Свети Игнат се осмисля и като покровител на огъня. През целия ден жените не работят нищо, за да няма пожари през годината. Вярва се, че на този ден не бива да се изнася нищо от къщата, за да не излезе берекетът от дома".
В народните традиции празникът има особено място с богатството си от обичаи, с които се предсказва предстоящата година, разказа краеведът Калина Тодорова:
"От Игнажден започват полазниците. Полазник е първият човек, който ще посети дома. Той ще внесе в дома, ще нарече за плодородие и берекет. Дамите са предпочитани гости, както и женските животни. Интересен е празникът, с множество ритуали, присъщи на изконната нужда на човека да надникне в бъдещето".
В много от Ямболските села и досега са живи традициите и свързаните с деня поверия
В деня на Свети Игнатий Богоносец главна роля е имал първият гост, който прекрачва прага на дома. По полазника се гадае каква ще е следващата година - разказва етнографът Динка Ангелова:
"Те са го посрещали точно като желан гост. Слагали го да седне до трапезата, гощавали го и са го, дарявали с риза, с пешкир. В някои села са вземали от дръвника трески, които са падали, внасяли са ги в къщата. Влезе ли полазникът, хвърляли са ги в огнището, за да има плодородие в тази къща".
В село Ханово полазникът е чакан с голямо нетърпение, спомня си Павлинка Георгиева, като през това време се изпълняват и различни ритуали:
"Сутринта рано палим огън да се накади целия двор с дима, за да изгоним злите духове".
Не по-малко важна е и трапезата на този ден:
"Питка трябва да имаме и жито, червено вино, ядки, плодове".
Фермерите в Гърция не се отказват от протести. Струпват трактори на различни места в страната. Засега няма блокирани пътища. В селскостопанския район на област Тесалия фермерите придвижват тракторите към три възлови места, където са решили да съсредоточат протеста си. От района на Лариса решиха да се подсилят позициите си на две..
Нови две области на страната обявяват грипна епидемия. От утре – 24 януари, временни противоепидемични мерки се въвеждат в Добрич. Те ще важат до 30 януари, съобщи Министерството на здравеопазването. В област Велико Търново мерките влизат в сила от понеделник – 27 януари до 4 февруари. Там ще бъде въведено и задължително носене на медицинска..
Седем души са задържани за притежание на наркотици в Перник, съобщиха от полицията. Шестима от тях са проверени в кв. "Църква". До прозорец на магазин в близост до групата, е намерено и иззето пликче с бяло прахообразно вещество, реагирало на амфетамин. При направения им личен обиск, от 31-годишен мъж е иззета суха глава зелена тревиста маса, с..
Петима младежи на възраст от 17 до 19-годишна възраст са задържани в полицейските управления в област Велико Търново за разпространение на канабис. Някои от тях са държали наркотиците в гората и сред отпадъци в заложна къща. Образувани са досъдебни или бързи производства. 17-годишен, криминално проявен, от горнооряховското село Първомайци,..
Приликите между 17-ото столетие и нашето време са многобройни и някои могат да бъдат стряскащи. Това е време, преломно по отношение на културната история и на технологиите. Първият новинарски вестник в Европа се появява в самото начало на века - 1605-1607 година, тоест, между първите броеве на първия отпечатан в Страсбург новинарски вестник..
Двама младежи са арестувани от полицията в София, за притежание на наркотици. Те са на 21 и 17 години. В дома на първия задържан са открити таблетки, както и буркан с наркотични растения. По време на акцията е извършена и проверка на 17-годишно момче. При обиск в дома му са открити шоколадови блокчета с наркотици, както и буркан с..
През 2023 г. 10,6% от населението на ЕС не е било в състояние да поддържа домовете си достатъчно топли. Това представлява увеличение с 1,3 процентни пункта спрямо 2022 г., показват данни на официалната европейска статистика Евростат. Според данните, този дял в България е почти двойно по-голям, като 20,7% от българите не са могли да поддържат..
През 2025 година банките на българския пазар очакват проблеми с платежоспособността на клиентите по обслужването на техните кредити и..
Как се извършва контролът на автомобили и хора, преминаващи през България, която от 23 дни вече е пълноправен член на Шенген? Къде са разположени..
Велико Търново е заплашен от водна криза. Причината не е в липсата на вода в питейния язовир "Йовковци", а в амортизираната мрежа и безкрайните аварии..